Студентска блокада РТС-а ушла је у четврти дан. Како је најављено, блокада ће трајати све док се не распише нови конкурс за чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), или док се не “угаси РТС”.
четвртак, 17.04.2025, 06:57 -> 22:25
Извор: РТС
Блокада зграда Медијског јавног сервиса ушла у четврти дан, РТС изменио програмску шему
Незаконита блокада објеката Радио-телевизије Србије због које су запослени онемогућени да уђу на своја радна места траје од понедељка у 22 сата. РТС прилагођава програмску шему због отежаних околности рада.
Започео четврти дан блокаде
Блокада РТС-а ушла у 70. сат
Студенти истрајавају у блокади Радио-телевизије Србије, која улази у 70. сат.
И даље су блокирани сви улази у зграду РТС-а у Таковској улици и на Кошутњаку.
Твитераш приведен у полицију, па пуштен после саслушања
Твитераш Марко Марјановић, познат и као Кристал Мет Дејмон, који је на друштвеним мрежама објавио бројеве телефона новинара и уредника РТС-а и председнице Народне скупштине Ане Брнабић, приведен је на салушање.
Претходно, његов потез осудила су новинарска удружења, апелујући на грађане да престану са таквим угрожавањем безбедности и приватности новинара.
Марјановић је пуштен после саслушања.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић најоштрије је осудио као неистину и опасну манипулацију изјаву председника Демократске странке Срђана Миливојевића да је председник Србије Александар Вучић наредио полицији да уз примену силе деблокира зграду Радио-телевизије Србије.
Миливојевић је претходно позвао посланике да вечерас буду са студентима јер је Вучић наводно наредио специјалним полицијским снагама да, уз примену силе над студентима, у ноћи између четвртка и петка деблокирају прилазе Радио-телевизији Србије у Таковској улици и на Kошутњаку.
Милан Антонијевић осудио притиске и однос према запосленима у РТС-у
Правник и активиста за људска права Милан Антонијевић осудио је однос студената и грађана који блокирају РТС према запосленима и новинарима.
На свом налогу на мрежи Х запитао је обраћајући се студентима и професорима са Факултета драмских уметности да ли је сврха протеста била да се таргетира и расплаче новинарка РТС-а која се укључивала у програм.
"Студирате и предајете на факуктету на коме би требало да учите да када на сцену поставите представу која позива на линч, да ће представа изазвати жељу за линчом код публике и жељу за нападањем људи, што доказују бројни коментари испод вашег писања, али и инциденти на улицама.
Не прогањајте људе, а нарочито не младу девојку која покушава да извештава.
Не правите потернице за уредницама и уредницима, не качите их около, јер ћете бити одговорни ако им се нешто деси", написао је Антонијевић и додао да редари морају да омогуће нормално укључење новинара, а не да посматрају напад и ометање.
У одвојеном посту Антонијевић је дао подршку запосленима у РТС-у да раде без притисака, потерница и прогањања.
"Подршка за све раднике РТСа, да раде без притисака, као и без потерница, дехуманизације, прогањања, увреда и претњи.
Другим речима: Нико не сме да вас бије, прогања, прети, нити да објављује потернице!", написао је Антонијевић на мрежи Х.
Dragi prijatelji sa FDU, sada kada je žurka ispred RTSa završena, možete li reći da je svrha protesta bila da rasplačete novinarku i da je ovako targetirate?
— Milan Antonijević (@AntonMilan) April 17, 2025
Studirate i predajete na fakuktetu na kome bi trebalo da učite da kada na scenu postavite predstavu koja poziva na linč,… https://t.co/ZDQVCY6ig7
Блокада објеката РТС-а ушла у 65. сат
Блокада зграда Радио-телевизије Србије ушла је у 65. сат.
Окупљени и даље блокирају сва три улаза у Таковској и Абердаревој улици, као и прилазе ка згради РТС-а на Кошутњаку.
Такође, због постављених ограда и контејнера саобраћај је обустављен у Таковској и улицама Илије Гарашанина и Мајора Илића.
Саобраћај се не одвија ни у Улици кнеза Вишеслава код зграде РТС-а на Кошутњаку.
Испред РТС-а одата пошта страдалима у паду надстрешнице
Окупљени грађани и студенти који учествују у блокади објеката РТС-а су шеснаестоминутном тишином испред зграде РТС-а у Таковској улици одали пошту страдалима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду.
Зекић: Конкурс за избор чланова РЕМ-а у току, не знам зашто траже нови
Портпаролка РЕМ-а Оливера Зекић изјавила је да захтев који су студенти у блокади упутили скупштинском Одбору за културу и информисање да понови процес за избор чланова Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) представља велики притисак на институције, с обзиром на то да је конкурс и даље у току.
"Овај конкурс се још није завршио и не знам зашто траже нови. Зашто касни не знам, али процедура је у Скупштини Србије", објаснила је Зекић за Танјуг.
Готово 60 сати блокаде објеката РТС-а
Блокада зграда Радио-телевизије Србије траје готово 60 сати. Окупљени и даље блокирају сва три улаза у Таковској и Абердаревој улици, као и прилазе ка нашој згради на Кошутњаку.
На импровизованој бини испред главног улаза зграде у Таковској улици током ноћи музику су пуштали ди-џејеви, као и други извођачи.
За разлику од претходних дана када су Таковску и Улицу Илије Гарашанина блокирали окупљени данас су постављене металне ограде и контејнери због којих је на раскрсници улица Илије Гарашанина, Таковске и Светогорске обустављен саобраћај.
После апела РТС-а омогућена замена дела радника обезбеђења
Студенти и грађани који блокирају објекте медијског јавног сервиса пропустили су неколико припадника обезбеђења РТС-а у зграде чиме је омогућена смена једног дела радника који обезбеђују објекте и системе за заштиту. Тиме је ризик од евентуалних инцидената и несрећа умањен.
Објекти РТС-а и околне зграде у опасности због онемогућавања смене радника обезбеђења
Студенти и грађани који блокирају објекте јавног медијског сервиса спречили су замену радника обезбеђења што би могло да има катастрофалне последице у случају пожара у згради
Први пут од како су у понедељак у 22 сата почеле блокаде објеката РТС-а студенти и грађани који их спроводе онемогућили су смену радника обезбеђења чиме су објекте и њихову околину довели у велику опасност.
Обезбеђење РТС-а смењивало се на 24 сата, а запослени у обезбеђењу обучени су за руковање системима за против пожарну заштиту, као и другим системима неопходним за функционисање објеката.
У случају било каквог инцидента, што се може догодити у ванредним околностима које владају у објектима и око њих, не може се гарантовати да би њихова акција била довољно брза и ефикасна да би се спречиле било какве негативне последице.
Медијски јавни сервис апелује на све који блокирају улазе у објекте РТС-а да омогуће смену радника обезбеђења како би се безбедност објеката подигла на законски обавезујући ниво.
Студенти и грађани и овог јутра блокирају улазе у објекте Радио-телевизије Србије у Таковској и Абердаревој улици, као и студије на Кошутњаку онемогућавајући запослене да дођу на радна места.
Током ноћи и јутра било је мирно око објеката јавног медијског сервиса, а РТС не емитује Јутарњи програм.
Од јутрос су блокиране Таковска улица, као и улице Илије Гарашанина и Мајора Илића, где су контејнери постављени као барикаде.
Ни, јуче, другог дана блокаде РТС-а радницима није био омогућен улазак на своја радна места, осим уз подршку полиције.
То је био повод за тензије на једном од прилаза телевизији у Улици Илије Гарашанина у среду око 5 часова ујутру.
Након што је полиција направила коридор како би запослени ушли у телевизију, окупљени су негодовали а потом и блокирали полицијска возила која су била у тој улици.
Студенти у блокади високошколских установа у Београду су у среду увече на Инстаграму објавили писмо Одбору за културу и информисање Народне скупштине у којем захтевају да се распише јавни позив за нове чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
Између осталог, подсетили су да је мандат претходном сазиву Савета РЕМ-а истекао 4. новембра прошле године и цитирали су законске одредбе.
Поручили су да ће блокада Радио-телевизије Србије трајати све док се не распише јавни позив за избор чланова Савета РЕМ-а.
Коментари