Вучитрн, град без Срба – расељени обележили славу Цвети у Цркви Светог Илије
У Вучитрну су се окупили расељени Срби из тог града, обележавајући градску славу Цвети. У Цркви Светог Илије, после литургије, промовисана је књига о историји Вучитрна. Срби су из Вучитрна одлазили, али и враћали му се.
У Вучитрну данас нема Срба, али жеља за повратком постоји. Неколико стотина њих, на један дан, дошло је у свој град, у цркву, у којој су се до 1999. године редовно састајали и окупљали. За празник Цвети подсетили су се ранијих времена.
Горда Миловић истиче да је у питању велики празник.
"Народ сваке године и на Цвети, стално, долази овамо. Баш је пуно света из околине и из Вучитрна, и из Митровице. Ово је много лепо што се окупљамо и видимо. Неко се не види дуго година", каже Миловићева.
Марко Савић каже да у Вучитрн долази и 2. августа, односно два до три пута годишње.
"Долазим овамо, у Цркву Светог Илије. Ту сам рођен, у Вучитрну, ту сам се крстио. Вучитрн је мој омиљени град. Некада за Цветницу овде ниси могао да прођеш", истиче Савић.
Градска слава на празник Цвети у Вучитрну је први пут обележена 1913. године. О том и другим датумима, детаљима и догађајима и самом животу Срба у Вучитрну пише новинарка Љиљана Сталетовић, у књизи "Вучитрн од искона до изгона".
Сталетовићева је на промоцији књиге навела да се бави борбом за ослобођење Срба против Турака у Вучитрну. Срби су овај град неколико пута напуштали и враћали му се.
"Три пута је Вучитрн остајао без Срба и три пута су се Срби враћали. Постоји једна легенда – када се Ситница буде вратила испод старог каменог моста, вратиће се и Срби. И то се дешавало. Уосталом, 465 година је Вучитрн био под Турцима. На Цвети 1913. године је први пут литија ишла кроз град", наводи Сталетовићева.
Књигу о историји Вучитрна објавио је Архив Косова и Метохије. Директор Архива Марко Марковић напомиње да је значај књиге огроман зато што је у питању јединствена монографија која говори о граду, од најстаријих писаних и археолошких трагова, па до данашњих дана.
"О Вучитрну се много тога писало, али само у неким кратким текстовима. Нико није овако обрадио Вучитрн у једној књизи", указује Марковић.
За непуну деценију, Храм Светог Илије напуниће 200 година од подизања. Свештеник Жарко Митровић каже да је Храм доживео исту судбину као и већина светиња на КиМ – да буде спаљен 1999. године.
"Такође је страдала и у мартовском погрому. Али, слава Господу Богу, након неколико година, ова црква је реновирана и верни народ долази у ову светињу", каже Митровић.
Житељи Вучитрна су Цркву Светог Илије саградили 1834. године. Вековима раније браћа Војиновићи подигли су и данас постојећи мост преко Ситнице, те кулу чији остаци се и даље налазе у центру овог града.
Коментари