Читај ми!

Отпор градњи мини-хидроелектране – мештани Ушћа бране Студеницу

У Ушћу код Краљева одржан је скуп грађана поводом планиране градње мини-хидроелектране на Студеници. Из иницијативе "Спасимо Студеницу", која је сазвала збор, кажу – и поред вишегодишњег отпора мештана, инвеститор је на прагу добијања грађевинске дозволе.

Забрана градње мини-хидроелектране "Градина С4” и брисање свих локација на сливу Студенице које су просторним планом Краљева предвиђене за изградњу мини-хидроелектрана – то траже грађани у Ушћу.

"Река припада свима нама и не можемо дозволити појединцима да је узурпирају ради властитих профитних интереса. Сведоци смо да су многе реке у нашем крају након изградње мини-хидроелектрана нестале из својих речних корита", упозорила је Снежана Руштић Гарић из Ушћа.

Сандра Петровић поручује да жели да Студеница остане у стању у каквом је сада и да је, како каже, као такву памте и њена деца.

Збор је сазван јер је, према информацијама које је пренела иницијатива "Спасимо Студеницу", Републичка ревизиона комисија одбила све примедбе упућене на јавној презентацији урбанистичког пројекта и сада је, кажу, инвеститор на корак од грађевинске дозволе.

Подсећају да је 2021. председник државе мештанима поручио да ће надлежни разговарати са инвеститором како би обуставио градњу и да не треба да брину јер ће држава сачувати реке.

Пре две недеље РТС је упутио питање Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, које је надлежно за издавање грађевинске дозволе, докле се стигло са процедуром и да ли се одустало од иницијативе из 2021. године. Исто питање упућено је и  представницима Владе Србије, али одговора није било.

Исцрпљена сва домаћа правна средства

Противници градње тврде – исцрпљена су сва домаћа правна средства. Зато су се обратили, између осталих, Секретаријату Бернске конвенције о заштити европских дивљих врста и природних станишта.

Као аргумент наводе да, иако би се хидроелектрана налазила изван Резервата биосфере Голија–Студеница који је заштитио Унеско, планирана брана широка 100 метара и висока 30 метара угрозила би аутохтоне врсте у реци Студеници у целом сливу, а страдала би и станишта на обалама.

"Тражили смо од Сталног комитета Бернске конвенције да отвори наш случај, да затражи од власти Републике Србије да зауставе овај пројекат, да заштите станишта и врсте које подлежу заштити по основу конвенције и теренску посету независног тима стручњака", наводи Страхиња Мацић, правник у организацији "Полекол".

Горан Николић из иницијативе "Спасимо Студеницу" тврди да неки државни службеници нису спремни да одбране законе Србије и просторни план за реку Студеницу, где је, како указује, предвиђена трећа зона заштите целог слива те реке.

"Остало је да се још надамо да ће нам можда помоћи неке европске институције и задња нада је народ", истиче Николић.

Недавно је више од 200 научника изразило забринутост и противљење градњи мини-хидроелектране на Студеници и подржало захтев грађана и организација да се заштити цео ток реке.

уторак, 15. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом