петак, 04.04.2025, 17:46 -> 18:26
Извор: Студенти у блокади високошколских установа у Београду
Пети захтев студената у блокади – истражити шта се десило 15. марта у 19.11
Студенти у блокади високошколских установа у Београду упутили су још један захтев у којем траже "спровођење детаљне истраге надлежних органа ради утврђивања свих околности и одговорности у вези са појавом која је изазвала страх и панику 15. марта 2025. године у 19.11 дуж Улице краља Милана, током мирног протеста и 15 минута тишине у знак сећања на трагично настрадале у Новом Саду".
У суботу, 15. марта 2025. године, током мирног протеста и одавања поште настрадалима у Новом Саду, дошло је до појаве непознатог порекла, која је изазвала страх и панику међу грађанима, наводи се у саопштењу студената у блокади.
"Имајући у виду озбиљност овог догађаја и потенцијалне безбедносне импликације, а у складу са законским обавезама надлежних органа у области очувања јавног реда, мира и безбедности грађана", додају, "захтевамо спровођење детаљне истраге, као и утврђивање свих релевантних околности, укључујући:
1. Идентификацију примењене технологије и локације са које је изазвана неидентификована појава;
2. Утврђивање правног основа и сврхе примене неидентификоване технологије, као и утврђивање основаности и оправданости њене примене 15. марта 2025. године;
3. Идентификацију налогодавца и извршилаца који су предузели радњу која је довела до неидентификоване појаве, те покретање одговарајућег поступка у складу са законом, без одлагања;
4. Начин на који ће Министарство унутрашњих послова и други надлежни органи убудуће спречити неосновану и неоправдану примену неидентификоване технологије као средства принуде током мирних окупљања грађана".
Студенти у блокади високошколских установа у Београду наводе да "захтев произлази из потребе за заштитом права грађана на мирно окупљање, које је јасно дефинисано Уставом Републике Србије и Законом о јавном окупљању" и истичу да "права на слободу окупљања и изражавања мишљења представљају једне од основних стубова демократског друштва".
У саопштењу се истиче да је "евидентно да је ово чин застрашивања грађана и нарушавање основних људских права".
"Према Закону о јавном тужилаштву, од носилаца јавно-тужилачке функције очекује се да стручно, савесно, непристрасно, правично и без непотребног одлагања врше ту функцију, као и да се поштује самосталност у раду јавног тужилаштва. Према Закону о полицији, од припадника Министарства унутрашњих послова очекује се да се понашају професионално, да делају непристрасно и деполитизовано, као и да поштују законске прописе", каже се у саопштењу.
"Утврђивање чињеница и конкретне одговорности за примену неидентификоване технологије која је употребљена као средство принуде током мирног одавања поште настрадалима у Новом Саду представља кључни корак ка осигурању заштите људских права и спречавању сличних појава у будућности", закључење се у саопштењу студената у блокади.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Студенти протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Коментари