Декани девет новосадских факултета осудили напад
Декани девет новосадских факултета осудили су напад на деканку Филозофског факултета Наталију Јовановић и затражили "да се најодговорнији представници власти одлучно супротставе креирању осветољубиве ситуације у друштву".
"Најодлучније осуђујемо напад. Манипулације које стигматизују став о солидарности универзитетске заједнице са студентским протестима имају за циљ да таргетирају просветне раднике као непријатеље. Медијска подршка овој затрованој атмосфери која одбацује разумевање и дијалог као приступ у комуникацији неистомишљеника, представља недопустиву злонамерну пропаганду која разорно утиче на ставове у јавности", наглашено је у заједничком саопштењу деветоро декана новосадских факултета.
Истичући да су "мржња и насиље неприхватљиви за демократско, напредно и цивилизовано друштво" и да су "просвета и наука његове најутицајније вредности", декани поручују да "највиши израз патриотизма" представља "одбрана и очување" тих вредности.
Опширније
Краће
Чачани се 11. пут окупили испред зграде Полицијске управе
У 19.10 минута Чачани су се 11. пут окупили испред зграде Полицијске управе. Протест грађана и активиста трајао је пола сата.
Уз гласну музику и дување у пиштаљке, вувузеле, ударањем у шерпе и разне предмете правили су буку и позвали полицију да, како кажу, ради свој посао.
Током протеста улица Цара Душана била је затворена.
Окончана осмочасовна блокада Златиборске магистрале
Након осмочасовне блокаде Златиборске магистрале, студенти и грађани Ужица и околних места, које су позвали да подрже њихове захтеве, разишли су се кућама. Саобраћај је нормализован.
Припремили Игор Топаловић и дописници РТС-а
Скуп подршке деканки Наталији Јовановић у Нишу
Вечерас у 19h на Тргу Павла Стојковића у Нишу почео је протест подршке деканки Наталији Јовановић која је данас пред почетак протеста испред Основног суда ножем нападнута и повређена.
Душан Алексић са Филозофског факултета у Нишу, рекао је за РТС да је напад на деканку резултат озбиљног таргетирања академске заједнице у протеклих неколико месеци. Замолио је Алексић да институције раде свој посао: "Ово није насилничко понашање на скупу, како је МУП послао у саопштењу, ово је покушај убиства."
Саопштење Филозофског факултета у Београду
Наставници, истраживачи и сарадници Филозофског факултета Универзитета у Београду најоштрије осуђују напад на проф. др Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета у Нишу, стоји у њиховом саопштењу.
"Увреде и претње усмерене на Универзитет и његове представнике кулминирале су нападом ножем на универзитетску професорку и деканку једне од најугледнијих образовних установа у земљи, који се зато не може посматрати као изолован инцидент. То је последица кампање и дуготрајног, систематског таргетирања критички настројених појединаца и институција које не пристају на улогу послушника, и то од стране
највиших представника власти", наводи се даље у овом саопштењу.
Универзитети и њихове чланице, стоји даље, морају остати простори слободног и критичког мишљења, дијалога и одговорности. Физичко насиље над онима који се залажу за знање, друштвену правду и достојанство образовања јесте директан напад на те вредности, неспојив са ма којим цивилизованим друштвом.
"Изражавамо пуну солидарност с деканком Јовановић, њеним колегама и студентима, и захтевамо да надлежне институције хитно и одлучно реагују.
У тренутку када се насиље нормализује, а одговорност избегава, ћутање постаје саучесништво.
Ми бирамо да не ћутимо", закључује се даље у саопштењу наставника Филозофског факултета у Београду.
Напад на деканку Јовановић из Ниша најоштрије су осудили и студенти нишких и других факултета у Србији.
Протестна шетња у Суботици
Овонедељна протестна шетња у Суботици одржана је од Хиподрома до раскрснице Сомборског пута и Загребачке улице.
Окупљени су најпре прикупљали потписе за одржавање грађанских зборова у месним заједницама, а потом је поворка, предвођена тракторима и бајкерима, кренула ка раскрсници у близини центра града која је и блокирана око 17.30 часова.
Уз студенте у блокади, просветне раднике у штрајку, људе у белим мантилима у колони су били и поједини поштари са транспарентом "Пита Пошта колико образ кошта, дошо сам да те питам да пумпамо", уз скандирање "поштари уз студенте".
На блокираној раскрсници приређен је перформанс "ко не скаче тај je ћаци".
Обраћајући се скупу, поштар Слободан Бојовић рекао је да поштари нису роботи и да неће да трпе неправду и да су уз студенте, "јер је њихова борба, борба свих нас."
Учитељица Мирјана Косановић изјавила је да просветари трпе притиске и смањење плата, али да неће одустати јер се боре "за бољу будућност, за децу, за квалитетно образовање и уређену земљу."
Дизајнерка Викторија Кресанко рекла је на мађарском да грађани не смеју да ћуте, да је "систем оболео и треба га излечити", а да је лек грађанско удруживање у солидарности и емпатији и тражење одговора на питања.
Обраћајући се скупу, Атила Фабијан објаснио је да су зборови грађана у месним заједницама потребни, јер се мора остварити контрола над институцијама.
Биће потребно добро да продрмамо све око себе и да направимо заједницу која ће да функционише, рекао је Фабијан.
Окупљени су 16-томинутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
Опширније
Краће
На Звездари скуп подршке деканки Јовановић
Становници београдске општине Звездара организовали су скуп грађана, назвавши га збором, на коме је једногласно усвојена одлука о подршци ректору Београдског универзитета Владану Ђокићу и деканки филозофског факултета у Нишу Наталији Јовановић која је на данашњем протесту у том граду нападнута ножем
Звездарци су истакли да су ректор Владан Ђокић и деканка Наталија Јовановић "непрестано изложени јавном таргетирању" појединих званичника, а међу њима се налазе и највиши функционери Србије.
Данашњи скуп протекао је мирно, а пратила га је и обезбеђивала полиција ПС Звездара.
Фонет/Марко Драгославић
У Крушевцу протест и први збор
На Тргу глумаца одржан је скуп који су окупљени грађани Kрушевца назвали првим збором са циљем да се мештани информишу о "функционисању зборова" и предложе активности на којима ће се гласати током ових окупљања.
Након збора одржан је протест на коме су говорили матуранти. Шеснаестоминутна тишина претходила је протестној шетњи до Kолоније, кроз насеље Пејтон и Мудраковац. Са протеста студенти у блокади из Kрушевца поручују да захтеви нису испуњени. Протест је прошао мирно
Протестна шетња у Ваљеву на позив гимназијалаца "Изађи и подржи нове захтеве"
На позив ваљевских гимназијалаца у Ваљеву је одржана протестна шетња "Изађи и подржи нове захтеве“. Ученички парламент Ваљевске гимназије, поред четири студентска, пре неколико дана је истакао и три нова захтева.
Њихови захтеви су "да буду индентификовани и процесуирани одговорни за употребу недозвољеног звучног оружја 15. марта у Београду, спровођење кривичног поступка против новинара ТВ "Информер", одговорних за проношење лажних вести и нарушавања угледа матураната Ваљевске гимназије, као и процесуирање одговорних, који су у ноћи између 15. и 16. марта, у двориште Треће београдске гимназије,где су били смештени ваљевски гимназијалци, бацили два звучна удара".
Током протеста одржан је и помен за настрадале у Новом Саду и блокирана је једна од ваљевских раскрсница.
Скуп "Покрени се" у Пожаревцу, грађани одали пошту страдалима у Новом Саду
У Пожаревцу, на Тргу ослобођења, одржан је протестни скуп под слоганом "ПОкрени се".
Грађани су у тишини одали почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Након тога, уз буку пиштаљки и труба, отишли су до индустријске зоне и вратили се до центра града. Након протеста одржан је скуп који грађани називају збором.
Опширније
Краће
Глумци из Србије подржавали протест у Шапцу - траже решење кризе у позоришту
На позив подршке запосленим у Шабачком позоришту, међу којима је и цео глумачки ансамбл, у Шапцу је започео протест под називом "Позориште о концу". Протесту су се укључили колеге из бројних позоришта широм Србије, студенти, просветни радници и грађани Шапца.
Скуп испред Шабачког позоришта почео је са 16 минута тишине у знаку сећања настрадале у недавној трагедији.
Након тога, представници Шабачког позоришта поновили су захтеве које су пре више од месец дана изнели градским властима, али и на ранијим протестима. Траже да Скупштина града разреши дужности в. д. директора Александру Делић и да је не именује за директора Шабачког позоришта, јер је, како наводе нанела штету установи, граду и грађанима самовољном изменом правилника о систематизцији, коју сматрају незаконитом, а којом су угашена четири радна места, а отказ добила Јелена Иветић, организатор програма.
Протест је организован у неколико чинова уз глумачке и музичке наступе и обраћања Милоша Војновића из шабачког ансамбла, Марије Меденице из Српског народног позоришта, Иване Недељковић директора Пулс театра из Лазаревца, Бранислав Трифуновић и других.
Захтеве и протест подржали глумци из Београда, Крушевца, Краљева, Суботице, Зрењанина, Новог Сада
Опширније
Краће
На протесту у Трстенику, гости из Врњачке Бање и бајкери из Крушевца
На тросатном протесту у Трстенику, мештанима су се прикључили гости из Врњачка Бање и бајкери из Крушевца.
Након кратке шетње блокиран је кружни ток у Трстенику где је одржана шеснаестоминутна тишина.
Касније су додељене медаље трстеничким студентима који су пешачили до Ниша и бициклистима који су ишли до Београда.
У наредних сат времена организована је акција причај са студентима, током које су грађани постављали питања и давали сугестије.
Опширније
Краће
У Нишу је одржан протест у организацији Слободног универзитета "Под лупом науке". Како је најављено, овај протест је требало да буде прилика да студенти у блокади и њихови професори заједно стану "у одбрану науке, академских вредности и будућности високог образовања".
Окупљање је било на три тачке у граду са планом да се сви окупе испред Основног суда у 11.30.
Према плану протеста, окупљање у 10.30 на три тачке, испред Медицинског факултета, Правног и техичких факултета.
Сусрет испред Основног суда планиран је за 11.30. После шеснаест минута тишине у 11.52 за 16 настрадалих под надстрешницом у Новом Саду уследило је обраћање говорника на протесту.
На једној од тачака окупљања, на Тргу Павла Стојковића код Правног факултета нападнута је деканка Филозофског факултета.
Она је задобила посекотину ножем на десној шаци и после збрињавања у УKЦ Ниш пуштена је кући.
Учесници протеста најоштрије су осудили нови напад на деканку Наталију Јовановић, која је пре месец дана већ једном нападнута.
Првобитна вест да је један мушкарац ударен возилом у београдском насељу Жарково током одавања пoште за 16 жртава пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, као и да је о случају обавештено и Основно јавно тужилаштво, незванично је потврђена РТС-у.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић међутим демантовала је ову информацију објавивши видео снимак из београдског насеља Жарково. Како преноси Танјуг, на том снимку се види да "аутомобил није ударио никога од блокадера на улици, као што су објавили опозициони медији већ да је возач покушао да заобиђе блокаду".
"Блокадери су чупали ретровизор, нико није летео метар или два, не знам на основу чега и ко би морао да иде на детаљне анализе кука и врата, али то само показује степен лажи и обмане који производе", навела је Брнабићева на друштвеној мрежи Икс, пренео је Танјуг.
Скуп у Јагодини, окупљенима се придружили Ћупричани и Параћинци
На градском скверу у Јагодини студенти Факутета педагошких наука, матуранти и грађани дочекали су групу Ћупричана и Параћинаца који су у току преподнева пешачили до Јагодине. Сви заједно учествују у седмочасовном протестном окупљању под називом "Свуда пођи, у Јагодину дођи.“
Придружили су им се и бајкери, а у плану окупљања је хуманитарни баскет турнир, трибине, концерти и бесплатна подела књига. Простор у центру града где се одржава скуп окружен је штандовима са различитим садржајима.
Учесници протеста који су стигли из свих шест општина Поморавског региона шеснаестоминутном тишином одали су пошту страдалима у Новом Саду.
На блокаду у Ужицу стигли грађани Чачка, Пожеге и Севојна
На блокаду златиборске магистрале, на позив ужичких студената, стигли су и грађани Чачка, Пожеге, Севојна, а очекује се долазак становника Бајине Баште, који су јутрос ка Ужицу кренули пешке.
Звездарци одали пошту страдалима у Новом Саду
Становници Звездаре блокирали су део Булевара краља Александра код пијаце Ђерам, одајући у тишини почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Окупљени су стајали у тишини од 11.52 до 12.08, а за то време једна жена их је вређала, узвикујући им да су "Шиптари". Реговали су полицајци тако што су је удаљили.
(Фонет)
Блокада златиборске магистрале код Ложионичког моста у Ужицу
На позив ужичких студената Академије струковних студија западне Србије и Педагошког факултета, од 11.45 блокирана је златиборска магистрала код Ложионичког моста у Ужицу.
Блокада магистрале, под називом "Ере те зову у Еру слободе", почела је 16-минутном тишином и, како је најављено, трајаће до 20 часова, на коју су студенти позвали суграђане и житеље околних места како би заједно исказали подршку студентским захтевима.
Путнички саобраћај се одвија алтернативним правцима, преко Љубања из правца Златибора, а из Севојна преко Крцагова кроз град ка Кремнима и Сусици и даље ка Златибору.
Пропуштаће само возила хитне службе, док ће теретни саобраћај бити у потпуности обустављен док траје блокада.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра. Од Уставног суда затражили су оцену уставности такве одлуке Владе.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Коментари