Читај ми!

Око: Просвета и блокаде – ко ће шта научити

Тражећи бољи положај просветних радника и испуњење шест захтева део професора и наставника на четири сата блокирало је Немањину улицу испред зграде ресорног министарства. Александра Станковић, наставница у Основној школи "14. октобар" у Београду и чланица неформалне организације ПУЛС каже да министарство већ 15 дана не реагује на њихове захтеве. Валентина Илић, председница Синдиката образовања Србије тврди да онима који желе да раде трпе притисак од средине и родитеља јер нису у штрајку. Горан Петровић, директор у оставци ОШ "Лазар Саватић" у Земуну сматра да су са неформалним групама ствари отишле "предалеко".

Нема јасног одговора на то колико школа ради, колико наставника држи наставу 45 минута, 30 минута, колико је не држи уопште и до када. Министарство поручује – плате за фебруар ће се наставницима обрачунавати онолико колико су радили.

А део професора и наставника на четири сата блокирало је Немањину улицу испред Министарства просвете, тражећи бољи положај просветних радника и испуњење шест захтева.

Александра Станковић, наставница у Основној школи "14. октобар" у Београду и чланица неформалне организације ПУЛС каже за РТС да су се просветни радници окупили у Немањиној улици да би их министарство “видело”.

Напомиње да су своје захтеве доставили још 6. фебруара, да је ресорна министарка обавештена десетог и али да се још ништа по том питању не дешава.

Станковићева: Желимо квалитетно образовање

Позвали смо на тоталну обуставу да би нас министарство видело, које како тврди Станковићева, даје потпуно нетачне податке. Према њеним речима, око четвртина просветних радника је у некој врсти обуставе.

“Ово радимо да бисмо имали квалитетно образовање. Наши чланови су и чланови неких синдиката. Осим што подржавамо захтеве студената ту је шест захтева – да престане са прогањањем и притисцима и повуку све мере против оних који су у обустави рада, да се повуче платформа “Здравитас”, измене делови колективног уговора који фаворизује чланове синдиката, да се утврди реперезенативност синдиката, да се почне са радом на изменама Закона о образовању, а посебно измена члана 123 по којем ће директоре постављати школски одбори на не министар просвете”, објашњава Александра Станковић.

Валентина Илић, председница Синдиката образовања Србије рекла је у емисији "Око" да се синдикати држе слова закона и да је потпуна обустава рада није легална.

Сматра да су синидикати легитимне организације за преговоре са владом које се односи на добробит запослених.

Илићева: Не разумем неформалне организације

Истиче да не разуме неформалне организације у просвети и да су синдикати потписали протокол са ресорним министарством да се до краја 2024. или почетка 2025. побољша материјални положај просветних радника и да су имали три велика протеста.

Навела је да су тренутно чланови синдиката које води замрзнули штрајк.

Према њеним речима, путујући по Србији видела је да је онима који желе да раде укинуто то право, да трпе притисак средине и родитеља јер нису у штрајку.

Илићева оцењује да је настао раскол у колективима.

Станковићева одговара да Министарство просвете није испоштовало договор о протоколу и да се једна уредба лако може ставити ван снаге.

Сматра да се захтеви просветних радника који штрајкују лако могу испунити.

Тврди да у њеном колективу нико није притискао колеге које нису у обустави рада и да су родитељи ђака подржали захтеве штрајкача.

“Код нас у школи неки наставници ђака старијих разреда и један број учитељица су се одлучили да раде и то је њихов лични избор. Проблем је што њима деца не долазе на наставу”, каже наставница у Основној школи "14. октобар" у Београду.

Петровић: Кола се ломе на директорима

Горан Петровић, директор у оставци ОШ "Лазар Саватић" у Земуну сматра да су са неформалним групама ствари отишле предалеко и да се кола ломе управо на директорима.

“То је отишло предалеко, то није један чекић и наковањ, већ више чекића по глави директора. Оставку сам дао из личних разлога, изгубио се интерес деце. У мојој школи је на састанку, не бих рекао пленуму, од 61 члана наставничког већа 41 се изјаснио за обуставу”, рекао је Петровић у емисији РТС-а.

Истиче да је због штрајка у дневном боравку морао да води рачуна о ђацима трећег разреда и да само око 170 ученика од око 900 њих има неку наставу.

Потврђује да је министарство послало допис да се план наставе за фебруар достави до 3. марта најкасније и да ће се разлика у заради исплатити када изгубљени часови буду надокнађени.

Целу емисију "Око" можете погледати у видеу на почетку текста

уторак, 25. фебруар 2025.
9° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса