Читај ми!

Ректорски колегијум УБ о четвртом захтеву: Држава да покрије 50 одсто школарине

Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду усвојио је закључак у вези са четвртим захтевом студената у блокади, заснован на, како се наводи, принципима на којима је неопходно да се заснивају институционална решења у вези са финансирањем високог образовања.

Проширени ректорски колегијум УБ наводи да "будући да је функционисање високог образовања питање које се директно тиче три групе актера – државе, студената и високошколских установа – неопходно обезбедити испуњење четвртог захтева пленума студената, укључујући и део захтева који се односи на покриће трошкова студената по основу школарине, тако што би се, изменом закона и других прописа и одговарајућим финансијско-правним аранжманом између државе и студената, осигурало да држава студентима покрије трошак плаћене школарине у износу од 50 одсто".

"Потребно је обезбедити пуну аутономију универзитета и факултета чији је оснивач Република Србија у погледу утврђивања висине школарине, њене наплате у пуном износу и располагања пуним износом тако стечених прихода као сопственим средствима, и то на начин дефинисан општим актима универзитета и факултета, што представља један од суштинских предуслова аутономије универзитета гарантоване чланом 72. Устава Србије, а у складу са чланом 71. Закона о високом образовању", наводи се у саопштењу Проширеног ректорског колегијума УБ.

Проширени ректорски колегијум сматра да свим факултетима чији је оснивач Република Србија треба обезбедити покриће пуног износа сталних трошкова, као и пуног износа трошкова по основу права запослених у складу са законом и посебним колективним уговором за високо образовање.

"Такође, потребно је обезбедити покриће трошкова материјала факултетима најмање у износу сразмерном уделу буџетских прихода, које факултети остварују од Министарства просвете у збирном износу прихода сваког факултета, који чине буџетски приходи од Министарства просвете и сопствени приходи од школарина", наглашено је у саопштењу.

Утврђени модалитет испуњења захтева студената, како пише у саопштењу, не сме да доведе до пада буџетских ни сопствених прихода нити једне високошколске установе чији је оснивач Република Србија, у односу на износ који би био остварен без испуњења захтева студената.

"Поред тих принципа који се односе испуњење захтева студената, посебно је наглашено да је неопходно у буџету Републике обезбедити средства за изједначавање основице за обрачун плата запослених у високом образовању са основицом за обрачун плата запослених у установама других нивоа образовања", наведено је у саопштењу.

Проширени ректорски колегијум подсетио је да је, у вези са тим, Сенат Универзитета у Београду 2022. године донео Платформу о правним, академским и материјалним аспектима финансирања високошколских установа.

"Без решавања наведених проблема био би доведен у питање редован рад Универзитета", истакао је Проширени ректорски колегијум и нагласио да ће Универзитет у Београду, као и до сада, активно учествовати у изради прописа у области високог образовања.

У складу са тим, иновиран је Нацрт измена и допуна Закона о високом образовању, који је Универзитет израдио у децембру 2024. године, а који ће бити упућен Министарству просвете.

петак, 21. фебруар 2025.
-3° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса