Читај ми!

Ђукић Дејановић директорима школа: Учините све да настава почне редовно

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић послала је допис директорима основних и средњих школа поводом почетка другог полугодишта у којем је позвала све запослене у образовању да заједнички учине све да настава редовно почне 20. јануара.

Славица Ђукић Дејановић је у писму у које је Танјуг имао увид подсетила да је након успешних преговора између Владе и репрезентативних синдиката у просвети постигнут договор о испуњењу кључних захтева чиме су омогућени сви услови за редован наставак школске године.

Како је навела у писму, подсећа да је крајем новембра 2024. године, Народна скупштина Србије усвојила и измене и допуне Кривичног законика које се односе на посебну кривично правну заштиту просветних радника.

"Тиме је Влада Србије показала пуну посвећеност унапређењу система образовања и васпитања као једном од стубова на којем почива наше друштво", оценила је министарка.

Истакла је да учитељи и наставници, као и сви остали који су укључени у образовни процес су они који граде будућност деце због чега ће увек моћи да рачунају на заштиту, пуно разумевање и помоћ Владе у остваривању њихових законских права.

Наводећи да смо сведоци огромних притисака на наставнике, али и родитеље, које, како је рекла, воде формалне и неформалне групе са циљем остваривања политичких циљева, Ђукић Дејановић наглашава да су друштвене мреже и интернет групе постале место вербалног линча и дискриминације према свима који имају другачије мишљење.

"Свесно се заобилазе законита тела и начини комуникације како би се међу грађанима направила конфузија и изазвала узнемиреност. Најављено незаконито одбијање појединих наставника и учитеља да одрже наставу нема никаквог оправдања. Са друге стране, Законом је забрањено у образовним установама страначко организовање и деловање и коришћење простора установе у те сврхе. Не смемо дозволити политизацију и урушавање образовног система", додала је ресорна министарка.

Ђукић Дејановићева напомиње да је Законом о основама васпитања и образовања одређено да су директори одговорни за законитост рада и за успешно обављање делатности установе, а не неформалне интернет групе.

Према њеним речима, Министарство просвете и Влада Србије ће свим својим капацитетима пружити помоћ директорима и наставницима у испуњењу њихових законских обавеза, а путем дописа од директора захтевају да предузму све неопходне мере за нормално одвијање процеса наставе.

"На крају, уколико дође до самовољне и незаконите обуставе наставе ад стране појединих наставника кључно питање је како ће деца надокнадити пропуштене часове, а пред нама је цело друго полугодиште, полагање матурских и пријемних испита. Због свега изнетог, вођени интересом ученика, родитеља и образовног система позивамо све запослене у образовању да заједнички учине све да настава редовно почне 20. јануара, 2025. године", закључила је Славица Ђукић Дејановић.

понедељак, 22. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом