Студенти Економског факултета у Новом Саду организовали хуманитарни базар
Студенти Економског факултета у блокади организовали су хуманитарни базар испред зграде факултета у Новом Саду. На базару су се продавали домаћи колачи, новогодишњи аранжмани и поклони, књиге и разне домаће рукотворине.
Грађанима су кували кафу и топле напитке, а могао се и донирати новац. Сва прикупљена средства студенти ће донирати у хумнитарне сврхе.
Студенти који блокирају новосадске факултете најавили су данас да ће Нову годину дочекати на Тргу слободе у Новом Саду петнаестоминутном тишином која ће почети у 23.52. Пре тога, шетаће од кампуса до Трга, где је за 22.30 најављен студентски програм.
Како су најавили, планирају да се разиђу са Трга након тишине која ће трајати до седам минута иза поноћи.
Опширније
Краће
Празнична порука ректора Ђокића
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић у празничној поруци пожелео је да "сви стоје заједно и солидарно".
"Да у 2025. години стојимо заједно, аутономно, аутентично и солидарно, у настојању да будемо поуздана водиља нашег друштва, достојни улоге универзитета", поручио је Ђокић.
Петнаест минута тишине код техничких факултета
Студенти Електротехничког, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Правног факултета блокирали су на 15 минута део Булевара краља Александра у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Студенти су од 11.52 до 12.07 стајали у тишини држећи транспаренте "Тмф", "Машинци против машинерије", "Лако је вама на власти".
Како јавља Фонет, пре почетка блокаде старији мушкарац је негодовао и вређао студенте, али се убрзо удаљио.
Фото: Фонет / Марко Драгославић
Део студената наставља са блокадама зграда факултета и ректората широм Србије после организације великог протеста у недељу на Тргу Славија у Београду којем су се придружили пољопривредници, глумци, активисти и други грађани поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Истовремено се у местима широм земље одржава и акција "Застани, Србијо", којом студенти и грађани петнаестоминутном ћутњом одају пошту за 15 жртава у Новом Саду, блокирајући поједине улице и тргове.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
Врховни јавни тужилац Загорка Доловац, како је саопштило ВЈТ, спремна је да се у било ком моменту састане са делегацијом студената.
У блокадама је најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Коментари