Читај ми!

Изазови приступачности – баријере и права особа с инвалидитетом у Србији

Од архитектонских препрека до неразумевања и стигматизације особа с инвалидитетом. Како се борити с баријерама да ових 15 одсто популације не остане ван друштвених токова, била је тема дијалога "Политике приступачности изграђеног окружења – Србија на путу ка ЕУ".

Помака има, али још увек постоје многи проблеми – од архитектонских баријера до остваривања права из области социјалне и здравствене заштите, информисања и образовања.

"Сви овде данас, који користимо колица, морали смо да уложимо додатни напор да бисмо дошли. Јако је тешко и у образовним установама и на факултетима. Студенти се довијају на различите начине, што зависи од туђе подршке, да ли ће неко помоћи да уђу", каже Љупка Михајловска.

Неприступачност

Новинарка Невена Јовановић истиче да особе које немају вид имају много неприступачних ствари.
"Почиње од тога да немамо право на самостално гласање, око нас по овом граду су рупе и слепе улице", указује Јовановићева.

Важно је зато да се и особе с инвалидитетом питају када се о њима одлучује, па је недавно формирана неформална Парламентарна група. То је била и препорука ОДИХР-а, који је оцењивао приступачност Народне скупштине.

"Предложена су побољшања како може да се прилагоди и прошири прилаз лифтовима, да треба радити на томе током законодавства, јер наша радна група која је озбиљна ради на препорукама ОДИХР-а да особе са инвалидитетом могу лакше да буду биране и да учествују на изборима", напомиње Елвира Ковач, потпредседница Народне скупштине Србије.

Изазови примене

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, подсећа да је Србија ратификовала све међународне документе који се тичу концепта приступачности.

"Много је урађено у усаглашавању домаћег законодавног оквира, али имамо изазове када је у питању реализација", указује Жигманов.

Препреке са којима се суочавају особе с инвалидитетом, отежавају живот и другим грађанима.

"Мајке које своју децу превозе колицима на различите дестинације, старије особе које у каснијем добу користе различита помагала, као и они који имају неки акутни проблем када је у питању препрека да дођу до различитих информација или дестинација", истиче министарка без портфеља Татјана Мацура.

О томе треба размишљати пре него што искусимо живот особа с инвалидитетом.

субота, 21. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње