петак, 29.11.2024, 12:08 -> 13:01
Извор: РТС
Страхови сламају жртве насиља - од почетка године убијено 17 жена
Светска кампања "16 дана активизма против насиља над женама" обележава се у 1,700 организација у преко 100 држава света. Почела је 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама, а завршава се 10. децембра Међународним даном људских права.
Од почетка године у Србији је убијено 17 жена. У данима посвећеним жртвама родно заснованог насиља још један позив на нулту толеранцију, уколико се оно догоди.
У току кампање најављењи су различити догађаји посвећени борби против насиља над женама. Један од њих организовала је Мрежа жена у полицији, а Катарина Томашевић наводи да насиље није проблем поједица, него свих.
"Свако од нас има одговорност да се супротстави његовом присуству, било да се дешава у породиици, на радноим месту, на улици. Одоговрност је на нама и на нашим инситуцијама. Будимо храбри да препознамо насиље, храбри да га пријавимо, храбри да га осудимо и храбри да делујемо", наводи Томашевићева.
У овој години забележено је готово 26.000 случајева насиља у породици. Изречено је 32 хиљаде хитних мера.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истиче да жене константно трпе више облика насиља.
"Никако не смемо да заборавимо да у овом тренутку док ми разговарамо овде и овом приликом је неколико десетина, стотина жена трпи неки вид њасиља. Психичко, вербалнио и наравно као најтежи облик и оно физичко", истакла је Јанковићева.
У 75 одсто насиље се не пријављује због страха од већег насиља, стида, неповерења у институције или осећаја жртве да није равноправна.
Премијер Србије Милош Вучевићистиче да равноправност треба да буде општа људска ствар.
"Не сматрам да је пригодно доказивати да су жене и мушакрци равноправни јер верујем да је то аксимом, оно што бисмо морали подразумевати", рекао је Милош Вучевић.
По Закону из 2016 , полицијски службеници, тузиоци и судије били су обавезни да продју обуку како би се бавили случејевима насиља. Надлезни уверавају да јесу обучени.
Уколико сумњате или знате да неко трпи насиље у породици позовите бројеве 192 или 0800-100-600.
Коментари