Социјално становање – идеално решење за најугроженије, изазови ипак постоје
Према евиденцији Министарства за социјална питања, 168.307 наших суграђана прима новчану социјалну помоћ. Статистика показује и да их је из године у годину мање, али су то увек људи који немају шансе да купе стан, па чак ни да га изнајме. Социјални станови су идеално решење. Надлежни кажу да се ради на проширењу програма кроз повећање броја таквих станова, али и обухвата младих из осетљивих група. У Немачкој, у којој постоји више од милион таквих станова а постоји потреба за скоро још толико, постоје предлози да се напуштене пословне зграде преуреде у стамбене.
Социјални станови у нашој земљи грађени су још почетком прошлог века, углавном при фабрикама за њихове раднике. Програм обезбеђивања смештаја за незапослене и посебно рањиве категорије, покренут је 2008. године.
"Почели смо од најугроженијих група, али се још увек није развило у мери у којој желимо. Нормативна акта која ову област уређују, релативно су добро развијена. Предстоји нам развијање јасних улога и одговорности свих нивоа организовања", каже Славица Милојевић, саветница за информисање, промоцију и подршку Републичког завода за социјалну заштиту.
Београд највише користи програм
У Београду је највише корисника програма социјалног становања, у насељу Камедин живи око 600 становника. Већина њих је овде зато што другу опцију нема - ту су избеглице, припадници ромске националности, инвалиди и самохране мајке.
Многи ово београдско насеље сматрају једним од најбрже растућих, што показује и податак да је недавно изграђен и Камедин 2.
Нађа Марковић из Иницијативе за економска и социјална питања А11 истакла је да је реч о социјално угроженима који живе од социјалних давања или неформалног рада.
"Морају да испуне одређене критеријуме да би аплицирали за конкурс за социјалне станове, који годинама није био нови. У старту морају да буду угроженог материјалног статуса", каже Марковићева.
Каква је ситуација у Немачкој
У Немачкој постоји нешто више од милион социјалних станова, а недавно одрађена студија указује да недостаје још 912.000 сличних јединица.
Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке, наводи да је одлазећа влада канцелара Олафа Шолца на почетку мандата обећала да ће годишње градити око 100.000 нових социјалних станова, али је годишње грађено око 20.000 таквих некретнина.
"Тренутно у Немачкој је просечна цена градње, укључујући и земљишта, око 5.150 евра по једном квадратном метру стана. Све више се зато дају предлози да се многе пословне зграде које зјапе празне од времена пандемије коронавируса, преуреде у стамбене зграде“, каже Радичевић.
Подстицање младих
У неким земљама Европске уније, социјалним становањем млади се подстичу на осамостаљивање. Републички завод за социјалну заштиту каже да је тако и у Србији.
"Није само стан то што треба решити. Кад уђете у стан, треба да плаћате рачуне, струју, воду и комуналије. Било би заиста корисно да јавна предузећа препознају и ове потребе и заједно наставимо да тражимо решење. Верујем да хоћемо“, указује Милојевићева.
Примера добре праксе има Рашка, која је изградила станове за ромске породице са децом, а и Краљеву социјално становање користе избегли и расељени из бивше Југославије и са Косова и Метохије.
Коментари