Читај ми!

Спаљивање отпада у Винчи – отворено прво постројење за производњу топлотне и електричне енергије

Преко отпада до струје и грејања. У Винчи је отворено прво постројење у Србији које користи отпад за производњу енергије и донеће грађанима Београда одговорно управљање Београдом и значајно побољшање квалитета животне средине. Владимир Миловановић, директор предузећа "Бео чиста енергија", изјавио за РТС да ће од укупно 640.000 тона отпада колико годишње произведемо, 340.000 тона бити искоришћено за производњу топлотне и електричне енергије, као и да ће у овом процесу бити коришћене најсавременије технологије.

Депонија Винча, која је отворена пре око пола века, била је једна од највећих и најнеуређенијих у Европи. Данас, то је депонија која отпад користи за производњу топлотне и електричне енергије, тј. за грејање и струју.

Владимир Миловановић рекао је за РТС да ће 340.000 тона отпада бити искоришћено за прозводњу енергије која ће се испоручивати Београђанима.

"Топлотна енергија ће задовољити потребе око десет одсто домаћинстава Београда, а електрична око пет процената домаћинстава. Остатак отпада ће се одлагати на нову санитарну депонију, то може представљати мали проблем, јер су количине знатно више него што су уговорене. Тражимо нова решења са Градом", каже Миловановић.

Према његовим речима, рециклажа отпада се креће око седам до десет процената, што није на задовољавајућем нивоу јер се споро мењају навике грађана.

"Користимо најсавременије технологије. Топлана је опремљена савременим системом за прочишћавање димних гасова, а мониторинг гасова се стално ради. Откад смо преузели стару депонију 2021. године, није забележен ниједан пожар. Коначно смо скинули црну еколошку тачку", закључује Владимир Миловановић.

Грејање из спалионице за 10 одсто домаћинстава у Београду

Депонија Винча која је отворена пре скоро пола века била је једна од највећих и најнеуређенијих депонија у Европи. Сада из отпада обезбеђује струју за пет одсто домаћинстава и грејање за 10 одсто домаћинстава у Београду.

Амбасадор Француске Пјер Кошар оценио је да је пројекат спалионице отпада јединствен пример успешне јапанско-француско-српске сарадње.

"Користи у погледу управљања отпадом су очигледене. Поред збрињавања отпада и заштите Дунава, добијања зелене електричне и топлотне енергије, показује посвећеност земље борби против климатских промена", навео је Кошар.

"Последњих година Србија је направила огроман корак напред у подизању животног стандарда, али са друге стране, раст и урбанизација намећу изазове управљања отпадом, рекао је Акира Имамура, амбасадор Јапана.

Додао је да је у јапанској традицији да сваки отпад треба да се искористи.

У комплексу за управљање отпадом у Винчи одлаже се и 200.000 тона инертног и грађевинског отпада.

"Ми и даље радимо и даље нас чека још постројења и министарство заштите животне средине интензивно ради на следећем постројењу а то је постројење за сакупљање депонијског гаса. Овим пројектом показујемо колико смо посвећени зеленој агенди, циркуларној економији као важном стубу зелене агенде колико смо посвећени зеленој инфраструктури", рекла је Ирена Вујовић, министарка за заштиту животне средине.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње