Курс о нуклеарном праву у Београду окупио стручњаке из 42 земље

На Правном факултету у Београду се одржава двонедељни Међурегионални курс о нуклеарном праву. На курсу су стручњаци из 42 земље и из наше, која новим законом о енергетици ствара услове за враћање нуклeарној енергији.

Међународна агенција за атомску енергију окупља више од 150 земља. Циљ њеног курса у Београду је да помогне чланицама да се суоче са изазовима развоја нуклеарних технологија.

"Све земље, без обзира на секторе у којима користе нуклеарну технологију, захтевају адекватан нуклеарни закон. Националне владе су одговорне за успостављање националних правних оквира. Да би то урадиле, потребни су квалификовани људски ресурси и стручност за развијање неопходних закона и прописа", рекла је Хуа Лиу, заменик генералног директора Међународне агенције за атомску енергију.

"Нуклеарно право је скуп правила који се пре свега односи на стандарде безбедности и сигурности код примене нуклеарних активности. Такође и на јонизујуће зрачење, као један извор који може да наштети и здрављу људи али и животној средини. Јако је важно повезивати нуклеарно право. Нарочито са оним правилима који указују на приступ јавности информацијама које се тичу утицаја на животну средину али такође учешће јавности у доношењу одлука и праву на адекватну правну заштиту", навела је Мирјана Дреновак Ивановић, професорка Правног факултета у Београду.

Потребе за нуклерном енергијом у мирнодопске сврхе расту и у медицини, напредним технологијама , пољопривреди.

"Четрдесет две земље света су овде, слушају и гледају како се прави нуклеарно право. Ово је тренутак који је први пут у историји ван БЕЧ-а и ван Европске уније. Београд је први град на свету који је добио право да организује овакав курс. Ја се искрено надам да ће то прећи у једну традицију", истакао је Слађан Велинов, директор Директората за рaдијацију и нуклеaрну сигурност и безбедност Србије.

"Нуклеарна наука и технологија директно доприносе постизању више од половине циљева одрживог развоја Уједињених нација. Док се свет бори са климатским променама и енергетском несигурношћу, све више земаља разматра увођење нуклеарне енергије", додала је Хуа Лиу.

Међународна агенција за атомску енергију кроз разне програме уложила је 60 милиона евра у едукацију наших стручњака за унапређење контроле радијационог зрачења.

понедељак, 23. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње