Ланчани судари – правило "три секунде" и зашто није увек крив последњи возач у колони

Од почетка године двадесет једно лице страдало је у саобраћајнојним несрећама, a протеклих неколико дана у Београду забележена су чак три ланчана судара – у Булевару војводе Мишића, на Панчевачком путу и Бранковом мосту. Било је повређених, међу њима и деце. Упркос устаљеном мишљењу, нису само временске прилике криве за овакве незгоде.

Да је само до времена, ланчаних судара ових дана не би било, с обзиром на то да су временске неприлике најчешћи узрок, кажу стручњаци.

Претходних дана у Булевару војводе Мишића повређено је осам особа. На Панчевачком путу у судару пет аутомобила и аутобуса, повређена су деца, а пре само шест дана на Бранковом мосту сударили су се два аутомобила и аутобус.

"Постоји мишљење да је крив онај последњи (возач).Е сад, када имате 36 возила у ланченом судару, и то имате и камионе и аутобусе – да ли мислите да је тај последњи са путничким аутомобилом могао да нагура свих 36, укључујући и камионе и аутобусе? Па, није. Дакле, неко је напред направио проблем, зато и јесте одрадба да не сме учеснику саобраћењу нагој да мење начин свог кретања.", објашњава стручњак за безбедност у саобраћају Милан Божовић.

Ако возач испред вас нагло закочи, сигурно нећете моћи да се зауставите на време ако возите брже него што је дозвољено. Бићете мање концентрисани чак и ако слушате гласну музику.

Појаси спасавају живот

Везивање сигурносног појаса многи олако схватају, а у случају судара то може да спасе живот.

Славиша Лакићевић, начелник Саобраћајне полиције, истиче да је везивање појаса значајно доприноси безбедности у саобраћају.

"Илустроваћу то податком да је прошле године погинуло 286 возача, а половина није користила појас", указује Лакићевић.

Када су саобраћајне гужве у граду или возите великим брзинама на ауто-путу, довољан је и један секунд непажње, док рецимо гледате у телефон, па да изазовете саобраћајну незгоду. Зато станите, искуцајте поруку – за то вам је потребно петанаестак секунди, и наставите путовање.

Мобилни телефони најчешћи "кривци"

Баш то, коришћење мобилног телефона у току вожње, примећују и они који прелазе стотине километара дневно у граду. Таксиста Бошко Вукојевић тврди да је, према његовом искуству, управо то најчешћи узрок удеса.

Три секунде брзо прођу, али у саобраћају су довољне да избегнете судар. 

"Те три секунде су најважније и имају утицаја на настанак саобраћајне незгоде. То је као да поставимо неку препреку и бројимо три секунде колико нама треба да стигнемо до ње у вожњи", истиче заменик директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Коковић.

Подаци Агенције показују да је у саобраћају од почетка године погинула 21 особа више него у истом периоду претходне године. Зими се ланчани судари дешавају и због тога што су летње гуме на колима. А времена за замену није остало много – 1. новембар је већ следеће недеље.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње