Читај ми!

Деца спорије мисле и теже закључују због прекомерне употребе телефона – да ли је забрана решење

Истраживања у Србији показала су да је око 90 одсто учитеља и наставника приметило да су деца, због прекомерне употребе телефона, мање заинтересована за школске и ваннаставне активности, да спорије мисле и теже закључују. С друге стране, садашњим генерацијама школараца нове технологије неопходне су у свакодневном животу. Где је граница?

У одељењу шестака у ОШ "Јосиф Панчић" јуче је, од њих 30, у школу дошло петоро без телефона. Та школа је међу првима пре две године увела забрану коришћења телефона током часа.

Милан Бајић, директор ОШ "Јосиф Панчић" каже да им је пракса коришћења мобилног телефона направила поприлично велики проблем, не само у дневном одвијању часова, него и у међуљудским односима ученика

Како гласи правило

Када је зазвонило за почетак часа, наредних 45 минута није смео да зазвони ниједан телефон. Одложени су у кутију.

Правило гласи – телефон може да се носи у школу, али не сме да се користи за време часа. Дозвољено је само за време одмора. Да би се то правило поштовало, потребна је и подршка родитеља.

"Кад смо окачили правилник, ми смо га дали родитељима да га потпишу. Ако неко дâ детету уређај од 300, 500, 1.000 евра, онда је дужан и да му објасни како се користи, каква је његова вредност", указује Бајић.

Деца спорије мисле и теже закључују

Истраживања у Србији показала су да је око 90 одсто учитеља и наставника приметило да су деца, због прекомерне употребе телефона, мање заинтересована за школске и ваннаставне активности, да спорије мисле и теже закључују.

Др Мира Стојановић, психолог у Петој гимназији каже да је једно дете постало зависник од телефона.

“За њега или њу, јако је тешко да се на часу контролише 45 минута, и тако шест часова, да испрати наставни процес без тога да с времена на време погледа, одигра део игрице која је системска, где је умрежен са другим људима, тако да ту настаје васпитни проблем“, истиче Мира Стојановић.

Шта када ученици прекрше пропис

За коришћење мобилног телефона у школи не постоји прописана казна, већ само васпитно-дисциплински поступак.

Телефони се деци не одузимају, јер против тога су и родитељи, па се проблеми решавају разговором за одељенским старешином или психологом.

“Ово још увек нису до краја добри начини, треба нам још системске подршке, у смислу да закон још детаљније пропише шта је у реду у школској средини, шта је у корист наставног процеса, шта у корист развоја личности ученика, а шта је оно што може бити деструктивно“, сматра Мира Стојановић.

Ново правило у Немачкој

Последњих година се и у европским градовима полемише о коришћењу мобилних телефона у школи.

У Немачкој, у једној школи у Бону, поред тога што је коришћење на часу забрањено, донето је и ново правило - ученици и наставници два дана недељно морају да оставе телефоне код куће. Као и код нас, неко је за, неко је против.

Телефон у рукама и пре цуцле, какву ће корист деца имати

Нове генерације у рукама прво држе телефоне, па тек онда цуцлу. У школама имају интернет, предмете о дигиталним садржајима и информатици. Уче о новим технологијама. Живеће и радиће у том времену.

Ти дванаестогодишњаци не само да имају паметне телефоне, већ и сатове, а увелико знају да решавају домаће задатке преко Chat GPT. Имају и профиле на свим друштвеним мрежама.

Треба пажљиво прорачунати какву ће корист имати од технологије, јер када су упитани колико времена дневно проводе на телефону, једногласно су рекли – око три и по сата.

уторак, 05. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње