Читај ми!

Нови услови за улазак у ЕУ од новембра – шта очекује путнике из земаља које нису чланице

Од 10. новембра важе нови услови за улазак у Европску унију за путнике из земаља које нису чланице – такозвани ЕЕС. За почетак, од путника ће се тражити само да на веб страници или апликацији најаве пут и то ће бити бесплатно . Али, најкасније у јуну следеће године почеће пуна примена нових правила (ЕТИАС) – након пријаве, добијаће се одобрење за улазак, које ће важити три године и коштати седам евра.

Грађани Србије нова правила не би требало да доживљавају лично. Односе се на више од 1,4 милијарде људи из чак 62 државе. Дозвола ће стизати електронском поштом у ПДФ формату.

"Нема потребе да штампате или носите било каква документа, јер се ЕТИАС (Европски систем путних информација и одобрења) чува у електронском формату у европском систему. Програму је циљ контрола путника који стижу из иностранства и требало би да помогне у вези са актуелним безбедносним, здравственим и миграционим ризицима и као одговор на глобално повећање терористичких активности", наведено је у објашњењу Европске комисије за унутрашње послове и миграције

Европска унија на увођењу дозвола за путовања ради већ осам година. Примена је више пута најављивана па одлагана, а како сада ствари стоје 2025. је коначни рок.

Грађани Србије углавном немају јасну представу нити став о новим условима за улазак у ЕУ, иако претпостављају да ћо то значити подвргавање појачаној контроли.

За оне који не знају енглески језик и не сналазе се најбоље на рачунару, а желе да путују преко туристичке агенције, агенти обећавају помоћ.

"Чак ћемо предложити путницима да целу ту операцију обављају агенције и да путници који заиста не знају и не желе, не морају тиме да се баве. Ми смо асистирали и у претходном периоду када смо имали корону, па су се попуњавали неки папири, дакле агенције су сигурно спремне и увек ће учинити све да путнику буде лакше да уђе у ЕУ и крене на свој одмор и летовање”, објашњава Владимир Влахо из Националне асоцијације туристичких агенција – ЈУТА.

У Бриселу нарочито инсистирају на томе да ново правило није виза нити на њу личи. Наглашавају требало би га схватити као глобалну меру предострожности, у интересу свих људи у свету.

понедељак, 18. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње