Ланино рођење је цело село чекало деценију, да ли ће имати са ким да се игра
Рођење детета је велика срећа, али се принови посебно радују тамо где се бебе ретко рађају. Као у селу Велики Крчимир где се после десет година родила прва беба. Велика је то вест и за општину, с обзиром на то да ће ове године у први разред у Гаџином Хану кренути само 20 малишана.
Лана има два месеца. Родитељи Милица и Дарко Ђорђевић су пресрећни, иако свесни да ће Лани убрзо, као и њима, недостајати друштво.
"Сада је супер осећај, много је леп", наводи Милица Ђорђевић, Ланина мама.
Отац Дарко Ђорђевић каже да тренутно не раде ни супруга ни он.
"Тренутно смо незапослени и супруга и ја. Чувамо бебу. За сада можемо овако, а за даље не знамо", додаје Ђорђевић.
Ђорђевићи су међу млађима у селу, у којем је после Другог светског рата живело више од 1.500 људи. Данас - тек стотинак.
"Код нас у продавницу уђе дневно око 40 особа, прода се максимум 30 до 35 комада хлеба. Просечна старост становништва у селу је 70 година. Нема младих људи, нема деце, нема школе, укинута је. Амбуланта ради, доктор долази два пута недељно", наводи продавац Мирослав Миленковић.
Исељавање почело пре више од четири деценије
А није тако било, присећа се Љубиша Јанковић, у његово време је, каже, у школу ишло 700 деце из неколико околних села.
"Сви се иселили, није било пута, само макадам, и људи су почели да се исељавају негде око 1979-80.", каже Јанковић.
Исељавају се и даље. Гаџин Хан је разуђена општина у подножју Суве планине, нема средњу школу, и то је први разлог због којег многе породице одлазе у Ниш.
"Најчешћи разлог за одлазак су генерално превоз деце са обзиром н то да их има тако мало, линије, поласци су све ређи карте су прескупе. У први разред ове године полази на целој територији двадесетак деце", каже Милица Станковић, заменица председника Општине Гаџин Хан.
Лана Ђорђевић ће у школу кренути 2031. године.
Коментари