Читај ми!

Рудари обележавају свој дан – и даље траје борба за боље услове рада

У Србији се обележава Дан рудара у знак сећања на велики штрајк рудара у Сењском руднику, који је почео 6. августа 1903. године, када су се рудари први пут организовано супротставили зарад заштите својих права.

Рудари обележавају свој дан – и даље траје борба за боље услове рада Рудари обележавају свој дан – и даље траје борба за боље услове рада

Поводом Дана рудара, који се у Србији свечано обележава од 1955. године, у Бору и Мајданпеку данас ће бити организован богат програм, најављују из Самосталног синдиката металаца Србије и из компаније Србија "Зиђин Копер".

Премијер Милош Вучевић посетиће Јавно предузеће за подземну експлоатацију угља "Ресавица“, јама "Рембас“, поводом Дана рудара. 

Самостални синдикат металаца одржаће свечаност у хотелу "Албо" у Бору, док програм свечаности које су и ове године, у сарадњи са градском управом Бора, припремиле две Зиђинове компаније, почиње традиционалном рударском будилицом која ће проћи свим већим градским улицама и насељима.

Изложба фотографија у Бору

На платоу Дома културе је у организацији "Србија Зиђин Копер" и Народне библиотеке Бор приређена изложба фотографија "Зелени хоризонти: Уметност одрживог рударства", док Музеј рударства и металургије у холу хотела "Језеро" припрема изложбу "Савремена скулптура у бронзи".

Туристичка организација Бора ће на Борском језеру, организовати традиционалну изложбу сувенира, рукотворина и предмета старих заната, која ће бити продајног карактера.

Најављено је да ће у официјелном делу најбољим радницима Србија Зиђин Копер и Србија Зиђин Мајнинг бити додељена награда "Инжењер Шистек", највише признање које се уручује за допринос развоју компаније, а које је установљено 1968.

Писмо рударима

Председник Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Марковић упутио је писмо рударима у којем је навео да Дан рудара није само прилика да се прослави та професија, већ и да се осврне на све изазове и постигнућа која су обликовала ту професију.

"Рударство је срж наше економије и културе, а ви сте ти који својим трудом и посвећеношћу доприносите развоју и напретку наше земље. Ваша храброст и одлучност суочени са свакодневним изазовима, заслужују наше најдубље поштовање. Сваки од вас игра кључну улогу у осигуравању да ресурси које износимо из земље буду коришћени на одржив и одговоран начин", навео је Марковић.

Он је у писму навео и да борба за сигурност и достојанство на радном месту никада не престаје.

"Као синдикат наставићемо да се залажемо за све што је потребно како бисмо осигурали да сваки рудар има сигурно и достојанствено радно окружење. Верујемо да је сваки радник заслужио право на сигурност, праведну надокнаду и поштовање, и учинићемо све што је у нашој моћи да то постигнемо", рекао је Марковић.

Он је рударима пожелео срећу, здравље и просперитет.

"Нека вам Дан рудара донесе радост и понос на све што сте постигли. Уједињени, можемо превазићи све препреке и наставити да се боримо за бољу будућност за све нас", поручио је Марковић рударима уз рударски поздрав "Срећно!"

У Сењском руднику први организовани штрајк

У најстаријем руднику за експлоатацију угља у Србији, Сењском руднику, 6. августа 1903. на педесетогодишњицу рудника, дошло је до првог организованог штрајка рудара, а повод је било отпуштање са посла њих тројице и несреће која се претходно догодила.

Након девет дана штрајка, рудари су изборили повратак својих другова на посао, али и краће радно време и бесплатан "олај" за светиљке, односно уопште побољшане услове за рад.

Еснафски празник

Пре прихватања 6. августа као Дана рудара, након Другог светског рата, у Србији су рудари обележавали као еснафски празник, славу, односно заштитника Светог Прокопија и црква у Сењском руднику посвећена је том свецу.

Иако је рударство у обновљеној Србији заживело тек половином 19. века, на овом простору постоје веома озбиљне традиције успешног рударства у средњем веку.

У средњовековној Србији постојали су чувени рудници познати на ширем европском простору као Ново Брдо, Брсково, Рудник и други.

Још првих деценија 15. века Србија је била међу највећим произвођачима сребра у Европи, које је тада у односу на злато имало битно вишу вредност него данас.

уторак, 06. август 2024.
21° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару