уторак, 02.07.2024, 07:06 -> 20:18
Извор: РТС
Отклањају се последице невремена, радници ЕДБ-а у приправности
Још једно снажно невреме погодило је читав регион. У Србији, киша која лије од синоћ, створила је велике проблеме, а штета ће се тек процењивати. На снази је био црвени метео-аларм, а највише кише пало је у Срему и на подручју Београда готово 80 литара по метру квадратном.
Oтклањају се последице невремена
Пљусак у Нишу и Крагујевцу
Ниш су нешто после 14 часова погодили пљусак и грмљавина, без јаког ветра. Брзо се разведрило.
Пљусак и у Крагујевцу.
Пузовић: Предузимају се све превентивне мере да не дође до поплава
Директор "Србијавода" Горан Пузовић изјавио је да је ситуација са водотоцима после невремена у Србији потпуно стабилна, да су екипе и техника тог предузећа на терену и да предузимају све превентивне мере да не дође до поплава.
"Сходно јучерашњој прогнози Републичког хидрометеоролошког завода за обилне падавине прошле ноћи и у току данашњег дана, ми смо подигли степен безбедности и сва водопривредна предузећа су сходно оперативном плану на терену, сва техника и опрема су на терену, предузимају се све превентивне мере да не би дошло до поплава", рекао је Пузовић за Танјуг.
Овог тренутка, додаје он, ситуација у Србији је потпуно стабилна, нигде нема изливања вода првог реда и оне су мирне и под контролом.
"Данас у току дана могући су проблеми на водотоцима другог реда, могући су одређени комунални проблеми због обилних падавина по неким локалним самоуправним и урбаним срединама. То је оно што очекујемо. Ове падавине ће се повући још данас после подне и вечерас и у току ноћи. Остајемо да испратимо ситуацију", рекао је Пузовић.
Навео је да су сви локални штабови обавештени о падавинама и да су "Србијаводе" у сталној комуникацији са Сектором за ванредне ситуације и да заједно спроводе све превентивне мере на заштити имовине и живота људи.
Поновио је да нема нигде проблема када су велике реке у питању.
"Све те реке су у домену средњих и ниских водостаја за ово доба године, али одређени проблеми могу да се јављају само на водотоцима другог реда", указао је Пузовић.
Напоменуо је да ће "Србијаводе" бити у приправности и у току ове ноћи и сутрашњег дана.
"Очекујемо да дође до стабилизације времена сутра у току дана и до четвртка ћемо бити на терену да испратимо сва могућа евентуална дешавања на терену", закључио је Пузовић.
Највише интервенција "Зеленила-Београд" на Звездари, Палилули, Земуну и Новом Београду
Јавно комунално предузеће "Зеленило-Београд" саопштило је да због синоћног невремена праћеног јаким ветром, кишом и градом екипе предузећа имају велики број интервенција на санирању преломљених стабала и грана, као и да је највише интервенција забележено на територији општина Звездара, Палилула, Земун и Нови Београд.
У току ноћу, Оперативни тим за хитне интервенције имао је посла на више од 50 локација у граду, на санацији преломљених грана или стабала, али и при помоћи суграђанима, којима је јак ветар угрозио стамбене објекте или који услед јаке кише нису могли да покрену свој аутомобил.
Екипе "Зеленила" су на терену, уз употребу неопходне механизације, без престанка већ више од 15 сати и рад ће бити настављен док год за тим буде било потребе, тачније, док се не изврши санација сваког стабла или преломљене гране.
На неколико локација забележена је штета на паркираним аутомобилима, као и пад стабла преко саобраћајнице па су екипе "Зеленила" у најкраћем року изашле на терен и омогућиле поновно неометано одвијање саобраћаја.
Иако радници "Зеленила" свакога дана, током целе године, обилазе сва стабла на јавним зеленим површинама и примењују све редовне мере неге, сада су јак ветар и киша ломили гране или стабла и овакве ситуације, нажалост, није могуће предвидети.
Како се наводи, суграђани могу да пријаве случајеве оборених, преломљених или оштећених стабала која могу да угрозе безбедност и нанесу материјалну штету Сервисном центру града Београда на број 11011, на мејл info@zelenilo.rs, као и на број телефона Оперативног тима за хитне интервенције ЈКП "Зеленило-Београд" 011/2650-683.
Шапић: Имали смо 250 интервенција, сада је 1.500 радника на терену
Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да су до сада имали преко 250 интервенција јавних комуналних предузећа, да је 1.500 радника све време на терену, као и да ситуација у престоници почиње да се стабилизује.
Нагласио је да је пало 55 литара кише по метру квадратном што је количина која падне за месец дана и да је 15 аутобуских линија било обустављено.
Навео је да ће све градске службе увек бити спремне, а да је на терену 118 цистерни и транспортних возила и 22 чистилице.
"Ми ћемо врло брзо град вратити у нормалу", рекао је он и навео да очекује да ће се временске прилике смирити до вечерас, а да ће све градске службе бити и даље у приправности, али и да грађани треба да се придржавају упутстава.
У Беочину из аутомобила евакуисана једна особа
Припадници Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације од јуче су, услед обилних падавина, интервенисали на 50 локација у Београду, али и у Сремском, Браничевском, Борском, Јужнобанатском, Јужнобачком, Мачванском и Подунавском округу.
Током ноћи је највише интервенција било на територији Београда, где је на 28 локација интервенисало скоро 100 ватрогасаца са 33 возила и пумпом. У 15 интервенција припадници Сектора за ванредне ситуације били су ангажовани на уклањању стабала, као и у шест пожара изазваних громом, док су, између осталог, у три интервенције били ангажовани на уклањању лименог крова и извлачењу потопљеног возила.
Такође, припадници Сектора за ванредне ситуације били су ангажовани у гашењу 11 пожара изазваних ударом грома у Руми, Коцељеви, Смедереву и Београду, као и на уклањању стабала на 23 локације у Беочину, Панчеву, Алибунару, Пожаревцу, Голупцу и Београду.
Ватрогасци-спасиоци су у Беочину из аутомобила на који је услед невремена пало дрво, евакуисали једну особу која том приликом није повређена, а помагали су и становништву у црпљењу воде на девет локација у Бачкој Паланци, Старој Пазови, Смедереву и Београду.
На свим интервенцијама до сада, укупно су била ангажована 154 ватрогасца-спасиоца са 54 возила и девет пумпи.
Припадници Сектора за ванредне ситуације су и даље на терену и интензивно раде на санирању последица невремена.
Ватрогасци и радници Градске чистоће извлачили возила заглављена у води
Тролејбуски саобраћај на Бањици који је био у прекиду је нормализован, јавља репортерка РТС-а.
Аутомобиле заглављене у води на скретању са Ибарске магистрале ка Петловом брду и у насељу Браће Јерковић извлачили су радници Градске чистоће и ватрогасци.
Забрањено је скретање на ауто-пут ка Нишу од Карађорђевог парка.
Могуће кашњење извесног броја летова "Ер Србије" због забране точења горива
Због продужене забране точења горива на београдском аеродрому "Никола Тесла", услед неповољних временских услова који су јутрос и током претходне ноћи погодили Београд, као и последичног губљења аеродромских слотова, може доћи до кашњења извесног броја летова "Ер Србије" планираних током дана, саопштила је данас та авио-компанија.
Надлежне екипе "Ер Србије" предузимају све што је у њиховој моћи да збрину све путнике чији ће летови евентуално каснити, наводи се у саопштењу.
За више информација, путници се могу обратити Контакт центру "Ер Србије" на 0800 111 528 из Србије, на +381 11 311 21 23 из иностранства, посетити airserbia.com или странице "Ер Србије" на друштвеним медијима.
"Безбедност путника и чланова посаде је најважнији приоритет за Ер Србију", истичу из те авио-компаније.
Невреме се креће на исток-североисток
Јако наоблачење са кишом, пљусковима, грмљавином, падом температуре и локалном појавом града које је захватило западну Србију, Шумадију, Београд и Банат премештаће се споро на исток-североисток.
Очекује се велика количина падавина за кратко време, између 20 и 40 милиметара, понегде и више, као и јак и олујни ветар у зони интензивних падавина.
Тенденција премештања је ка Румунији и источној Србији.
Невреме већ захватило Срем, Бачку, Западну Србију и Шумадију
Радарска осматрања упозоравају да је јако грмљавинско невреме већ захватило Срем, Бачку, Западну Србију и Шумадију, као и да се поново очекује велика количина падавина за кратко време, као и јак олујни ветар у зони интензивних падавина.
Велики црни облаци су изнад Београда и ширег подручја Баната. Тренутно киша јаким интензитетом пада у Београду, Лозници, Сремској Митровици, Новом Саду и Сомбору.
Ватрогасци имали 28 интервенција у Београду
Милош Миленковић, начелник Управе за ватрогасно-спасилачке јединице, рекао је за РТС да су од вечери до јутра на територији Београда имали 28 интервенција – 93 ватрогасца са 33 возила су била на терену.
Највише интервенција тицало се уклањања стабала (15 интервенција), а у шест случајева ватрогасци су гасили пожар настао услед удара грома.
“На територији Земуна имали смо два пожара изазвана громом у породичним кућама, није било повређених. Причињена је материјална штета, али правовременом реакцијом брзо су локализовани и ликвидирани пожари“, рекао је Миленковић.
На Чукарици гром је ударио у трафостаницу, али је брзом интервенцијом електроснабдевање стабилизовано.
Невреме је захватило и Јужнобачки, Мачвански, Сремски и Подунавски управни округ и град Смедерево. Била су три пожара изазвана ударом грома, али правовременом реакцијом ватрогасаца спречена је већа материјална штета и није било повређених, рекао је Миленковић.
У Јужнобанатском округу, Панчеву, Алибунару, Браничевском округу, Пожаревцу, Голупцу уклањана су стабла.
У Борском округу било је спорадичних прекида у електроснабдевању у Мајданпеку. Снабдевање струјом сада је уредно осим у Доњем Милановцу, где се ради на уклањању квара.
Зацрнело се небо у Београду, јак пљусак у центру града
Снажно невреме које је синоћ протутњало Србијом направило је велику штету. Први на удару били су Батровци, Шид и Бачка Паланка. Невреме је затим стигло до Новог Сада, а потом је захватило и Београд.
Током већег дела ноћи изнад Београда су севале муње, дувао је јак ветар и падала обилна куша.
У већини места пало је између 20 и 40 милиметара кише, а у деловима Војводине, западне и централне Србије и до 80 милиметара.
Све расположиве екипе јавних комуналних предузећа су током целе ноћи биле на терену, па се последице невремена полако санирају.
Коментари