"Она зна" - како омогућити женама баланс између пословног и приватног живота

Промена пословне културу у правцу веће родне равноправности зависи и од разбијања предрасуда. Пројекат економског оснаживања жена "Она зна" пружа подршку женама да остваре своје потенцијале у економији.

Са феноменом поломљених лествица жене се по правилу сусрећу после породиљског одсуства, када се у каријери суоче са тешкоћама усклађивања приватног и пословног живота. Иако је родни јаз у Србији нижи од европског просека, предрасуде остају највећи проблем.

"Више од 40 посто светске популације и даље верује да су мушкарци бољи руководиоци, то јесте за забрињавање. Када говоримо о зарадама највеће разлике су парадокслане - да код високо образованих жена за четвртину су ниже зараде од мушкараца са истим ниовоом квалификација“, рекла је Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности.

Разлике су приметне и у власништву фирми. У поређењу са женама, мушкарци су три пута заступљенији међу заступницима и оснивачима привредних друштава, иако је у послдњих десет година порастао број предузетница.

"Од укупног броја регистрованих привредних друштава 128.208 међу заступницима привредних друштава је 95.512 мушкараца или 74,2 одсто и 31.301 жена или 25,5 одсто. Жене ни у једном регистру нису бројније од мушкараца, па чак ни у регистрима удружења, задужбина и фондација“, рекао је Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Пројекат економског оснаживања жена "Она зна" пружа подршку женама да остваре своје потенцијале у економији. Подстиче самозапошљавање и смањење родних предрасуда на радном месту.

Активности ће бити усмерене на жене из Јабланичког и Пчињског округа, где је свака трећа незапослена.

"Ми ћемо овим женама обезбедити разне врсте обука, менторства, тренинга, како бисмо помогли не само држави Србији у целини већ и овим женама, њиховим породицама, њиховој деци, како би достигли бољи животних стандард и и мали бољи живот“, каже Брук Ајшам, директорка УСАИДА у Србији.

Пројекат економског оснаживања жена спроводиће се у до децембра 2027. године, а укупна вредност пројекта, који финансира УСАИД, износи два милиона долара. 

уторак, 21. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове