Читај ми!

Како се Пожежани данас сећају НАТО бомбардовања

Иако је прошло четврт века откако је НАТО бомбардовао Србију, страхоте рата се не заборављају. И Пожежани се сећају разарања, штете, као и последица по здравље које је Алијанса донела бомбама. Упркос бројним тешкоћама данас, кажу – мир нема цену.

Кућа породице Ђокић потпуно је уништена у једном од напада авијације НАТО-а у пожешком крају. 

Из рушевина је сачувана тек покоја греда, на које се данас хвата маховина, а на темељима бомбардованог објекта налазе се старе гуме.

Бранка никада неће заборавити тај дан у којем је могла изгубити и ћерку и петогодишњег унука. Срећом, померили су време за његово успављивање.

"Само за секунду – таман смо сјели да крунимо жито и кажем јој – ево авиона, бјеж'те. Почели смо бежати, не знамо где ћемо, па у трње. Унук, њен син, био је малецки, каже: 'Нека, нано, нек смо живи, нек сам ти жив, нема везе што ћемо у трње.' Страшно је кад се сјетим како је било", прича Бранка Ђокић из Глумча.

Ноћне море и нарушено здравље

Након тог догађаја унук је дуго имао ноћне море, а од стреса нарушено је здравље и Бранкиној ћерки. Сирене за ваздушну опасност доносиле су страх, стрепњу и неспокој Пожежанима и у подрумима, који су били претворени у склоништа.

"Набројали смо четири детонације. Били смо сви будни у то доба, јер смо били у складишту. Радна обавеза je да нема кући. Излетели смо на Тешовића брдо и видели у такозваном Аџином потоку, као да су пала четири месеца, сија“, каже Славко Стефановић, цивилно лице на служби касарне ВЈ у Пријановићима 1999. године.

Касарна у Пријановићима бомбардована је у више наврата, а страдали су и бројни цивилни објекти у близини тог војног циља. Колико су биле разорне бомбе, схватиће се и приликом санације.

"Четири и по хиљаде кубика материјала је сложено у та три кратера", наводи Стефановић.

Бомбардовање из угла новинара

Непосредно након једног налета НАТО авијације у пожешком крају, новинар Телевизије Пожега спустио се у центар кратера од бомбе која је пала недалеко од једне куће у Шеварицама.

"То је огромна рупа, кратер. Нико није мислио да ли је то уранијум, бомба, да ли ће неко поново да гађа. Кад све прође, онда кажета – уф, где смо били, шта се све дешавало", истиче Раде Марковић, новинар ТВ Пожега 1999. године.

Двадесет пет година касније, Пожежани нису заборавили страхоте бомбардовања, које је донело разарање, штету и последице по здравље.

Упркос бројним тешкоћама, данас ипак кажу да мир нема цену.

уторак, 19. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње