понедељак, 25.03.2024, 08:30 -> 11:05
Извор: РТС
Аутор: Предраг Стојковић
Како се Пожежани данас сећају НАТО бомбардовања
Иако је прошло четврт века откако је НАТО бомбардовао Србију, страхоте рата се не заборављају. И Пожежани се сећају разарања, штете, као и последица по здравље које је Алијанса донела бомбама. Упркос бројним тешкоћама данас, кажу – мир нема цену.
Кућа породице Ђокић потпуно је уништена у једном од напада авијације НАТО-а у пожешком крају.
Из рушевина је сачувана тек покоја греда, на које се данас хвата маховина, а на темељима бомбардованог објекта налазе се старе гуме.
Бранка никада неће заборавити тај дан у којем је могла изгубити и ћерку и петогодишњег унука. Срећом, померили су време за његово успављивање.
"Само за секунду – таман смо сјели да крунимо жито и кажем јој – ево авиона, бјеж'те. Почели смо бежати, не знамо где ћемо, па у трње. Унук, њен син, био је малецки, каже: 'Нека, нано, нек смо живи, нек сам ти жив, нема везе што ћемо у трње.' Страшно је кад се сјетим како је било", прича Бранка Ђокић из Глумча.
Ноћне море и нарушено здравље
Након тог догађаја унук је дуго имао ноћне море, а од стреса нарушено је здравље и Бранкиној ћерки. Сирене за ваздушну опасност доносиле су страх, стрепњу и неспокој Пожежанима и у подрумима, који су били претворени у склоништа.
"Набројали смо четири детонације. Били смо сви будни у то доба, јер смо били у складишту. Радна обавеза je да нема кући. Излетели смо на Тешовића брдо и видели у такозваном Аџином потоку, као да су пала четири месеца, сија“, каже Славко Стефановић, цивилно лице на служби касарне ВЈ у Пријановићима 1999. године.
Касарна у Пријановићима бомбардована је у више наврата, а страдали су и бројни цивилни објекти у близини тог војног циља. Колико су биле разорне бомбе, схватиће се и приликом санације.
"Четири и по хиљаде кубика материјала је сложено у та три кратера", наводи Стефановић.
Бомбардовање из угла новинара
Непосредно након једног налета НАТО авијације у пожешком крају, новинар Телевизије Пожега спустио се у центар кратера од бомбе која је пала недалеко од једне куће у Шеварицама.
"То је огромна рупа, кратер. Нико није мислио да ли је то уранијум, бомба, да ли ће неко поново да гађа. Кад све прође, онда кажета – уф, где смо били, шта се све дешавало", истиче Раде Марковић, новинар ТВ Пожега 1999. године.
Двадесет пет година касније, Пожежани нису заборавили страхоте бомбардовања, које је донело разарање, штету и последице по здравље.
Упркос бројним тешкоћама, данас ипак кажу да мир нема цену.
Коментари