Читај ми!

Новинари и даље плаћају високу цену професије

Протекле године на свака четири дана, убијен је један новинар у свету. Новинари и даље плаћају веома високу цену професије, оцена је Регионалне конференције о безбедности. Упућени траже ефикасне истраге напада на новинаре и рад на превенцији.

На врху листе најугроженијих професија деценијама је новинарство. На мети је најчешће здравље, а све чешће и живот. Током протеклих двадесет година у свету је убијено готово 1.700 новинара.

Смрт новинара је, каже дугогодишњи уредник, врх леденог брега. Испод тога је на десетине нападнутих, претучених, заплашених новинара.

"Ризик је уграђен у нашу професију и нису сви ризици везани за државну репресију и за однос једног друштва према слободи говора. Сада је ужасно ризично извештавати са фудбалских утакмица, 16 новинара је погинуло у последњих десет година. Имате демонстрације које су такође ужасно опасне. Најгуроженији су они међу нама који иду у рат да би нам јавили шта се тамо заиста догађа, зато што не можемо, нећемо, не смемо сви да одемо“, каже новинар Бранко Чечен.

Ризици се, са развојем технологија, мењају и усложњавају. Новинарима претње углавном стижу путем друштвених мрежа, а већина редакција нема установљене механизме поступања у случају дигиталних напада на запослене. Пред тужилаштвом, од почетка године отворена су четири предмета.

"У односу на период пре 2016. новинари сада могу, знајући да ће јавно тужилаштво и полиција, реаговати моментално, да се директно обрате контакт тачкама, контакт тачке моментално реагују. Током 2023. имамо значајно мањи број непознатих извршилаца кривичних дела, значајно већи број пресуда и казнених мера", каже Бранко Стаменковић, заменик Републичког јавног тужиоца .

А међу последњим која је стигла, да је Апелациони суд ослободио окривљене за убиство новинара Славка Ћурувије, узмемирила је струку. Реакција и из Брисела - надамо се да ће и такви случајеви из прошлости бити решени. Његов представник у Београду каже да не сме да постоји ризик слободног изражавања.

"Радници медија плаћају високу цену за своју професију, посебно новинарке које су изложене стигматизацији. Ми то видимо глобално, у ЕУ и у Србији. ЕУ је у годишњем извештају о стању напретка Србије напоменула да су и полиција и тужилаштво брзо реаговали на неколико случајева напада и претњи на новинаре, али је оценила да целокупни амбијент за несметано остваривање слободе изражавања још увек треба додатно ојачати у пракси", каже Емануел Жиофре, шеф Делегације ЕУ у Србији.

У пракси готово половина новинара каже да често доживљава стрес на послу, сваки четврти – свакодневно. То у већини случаја утиче и на породицу, зато млади све мање желе да се баве овим послом , поручују упућени.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње