Читај ми!

Универзитет у Београду међу првих 400 на Шангајској листи, највећи успех у науци о текстилу

Шангајска листа рангира факултете и по научним областима, а према новим подацима Универзитет у Београду високо је оцењен у 13 од 55 научноистраживачких области. У науци о текстилу и текстилном инжењерству остварио је највећи успех - Београдски универзитет је 40. на свету. Шангајска листа издваја 1.000 најбољих универзитета на свету, а београдски је тренутно међу првих 400.

Највећи успех Универзитет у Београду остварио је у науци о текстилу и текстилном инжењерству. У тој области је четрдесети на свету. Представници Технолошко-металуршког факултета кажу да су поносни на успех, посебно имајући у виду услове рада и истраживања. Резултат показује да иду у корак са светом по развоју и употреби нових текстилних материјала.

"Фокус је на целулози, на биообновљивости и поновној употреби искоришћених целулозних материјала. Једно од последњих истраживања у која сам укључена заједно са другим истраживачима са ТМФ-а јесте коришћење старог канцеларијског папира као извора целулозе за добијање нових текстилних материјала", каже проф. др Мирјана Костић са Технолошко-металуршког факултета.

Добри резултати постигнути су и у физици, ветерини, медицини и стоматологији, где је Универзитет у Београду међу 300 најбољих.

Из Ректората кажу да је посебно важна заступљеност и у природним и у друштвеним наукама. Потенцијал виде у науци о храни и технологији хране, по којој је Универзитет међу 75 најбољих.

"Имамо добру научну основу, добро школоване професионалце у области пољопривреде, производње хране која очигледно није добро искоришћена. Има простора за продор, можда чак и већи, попут продора у области програмирања, односно ИТ сектора", каже проф. др Бранислав Боричић, проректор за науку Универзитета у Београду.

Додаје да осцилације у пласману Универзитета у Београду нису велике и да опстанак међу првих хиљаду од 2012. године, значи опстанак међу 5 одсто најбољих универзитета на свету. На пласман утичу и улагања других земаља у научна истраживања. Тако ове године на Шангајској листи први пут има више кинеских универзитета од америчких.

"Важнија мисија Универзитета у Београду јесте образовање квалитетног кадра. Наравно образовање и наука иде руку под руку. Да бисмо имали добре професоре на универзитету они морају претходно бити добри научни истраживачи и знати све новине и новости, ићи у корак са научним истраживањима у свету", каже Боричић.

Из Србије, на Шангајској листи је и новосадски универзитет. Већ две деценије, по тој листи, најбољи на свету је Харвард.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње