четвртак, 21.09.2023, 20:00 -> 20:20
Извор: РТС
Обележена 107. годишњица искрцавања српске војске на острва Крф и Видо
Да се не заборави и не понови никада и никоме, порука је са острва Видо, где је одржана централна државна комеморативна свечаност поводом 107 година од искрцавања српске војске на Крф и Видо. Званичници Србије и Грчке, представници Босне и Херцеговине, одали су почаст српским војницима и цивилима који су 1916. године кренули преко албанских брда пут Крфа да потраже спас.
Море туге, над морем у којем почивају српски војници. Њих најмање 5.400 завшило је у Плавој гробници. Минут ћутања на Виду, месту уздаха и бола, за страдале у најтежем повлачењу у историји свих војски.
"Ево нас на месту где је ударен печат српско-грчког братства", поручио је Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Да се поносе својом улогом у временима тешким за Србе, поручују званичници Крфа и позивају на очување братске љубави и пријатељства.
"Сви смо скупо платили слободу што значи територијални интегритет и суверенитет једног народа у јасно дефинисаним географским границама да би могао да делује самостално и независно", навела је градоначелница Крфа Меропи Спиридула Идреу.
Венци у Маузолеју али и на спомен обележје Морнарички крст. На острву змија како су некад звали Видо свакодневно је умирало стотине српских војника, који су прво сахрањивани у плитке гробнице дуж острва, а када више није било места, потапани су у море.
"Ово не може да се прође, а да се не пусти суза за овим људима. Свака им част", навео је Видоје Пантић из Удружења ветерана посебних јединица полиције.
Са 28 гробаља на Крфу, у периоду од 1936. до 1939. године посмртни остаци српских војника ексхумирани су и пренети на Видо. Идентификовано је њих 1.232 и они су сахрањени по азбучној реду, у два бочна бункера тела још 1.502 војника којима се не знају имена.
"Пролазећи овим путевима осећам се као ходам њиховим стопама, као да се налазим заједно у строју са њима", каже Веран Тешић, кадет Војне академије.
Са Вида и вест да је Влада Србије обезбедила новац за комплетну реконструкцију Спомен обележја, први пут откако је 1936. године Маузоле подигнут.
Коментари