Читај ми!

Породице отетих новинара Ђуре Славуја и Ранка Перенића, колеге и јавност, 25 година чекају правду

Данас се навршава двадесет пет година како су на путу Ораховац-Велика Хоча отети новинари Радија Приштина Ђуро Славуј и Ранко Перенић, док су били на радном задатку и кренули да извештавају о отетим монасима из манастира Свети Врачи у Зочишту. Њихови отмичари до данас нису идентификовани и кажњени, а породице отетих новинара, колеге и цела јавност, двадесет и пет година чекају на истину и правду, што представља још једну мрљу на образу оних који су позвани да се старају о правди и владавини права у покрајини, саопштила је Канцеларија за КиМ.

Канцеларија за КиМ наводи да су Ђуро Славуј и Ранко Перенић отети зато што су радили свој посао, али пре свега зато што су Срби, а њихова отмица требало је да покаже преосталим Србима у Ораховцу, али и на целом Косову и Метохији, каква судбина чека српски народ у покрајини.

"Такође, подсећамо да је спомен обележје, постављено на путу Ораховац – Велика Хоча, на месту где су последњи пут виђени Ђуро Славуј и Ранко Перенић, до сада рушено осам пута", наводе из Канцеларије за КиМ.

Указују да нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на Косову и Метохији.

Подсећају да је  Љубомир Кнежевић, новинар приштинског Јединства и дописник Политике, отет је 6. маја 1999. године код Вучитрна, Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини, Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини, Момир Стокућа, фоторепортер, убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине, Миле Буљевић, радник обезбеђења у Телевизији Приштина, киднапован је јуна 1999. године испред Избегличког центра у Приштини.

Канцеларија за Косово и Метохију поново позива Еулекс и све надлежне међународне и локалне институције да обнове истрагу и пронађу и процесуирају починиоце овог злочина, као и починиоце осталих нерасветљених злочина над новинарима и српским народом на Косову и Метохији.

"Нажалост, новинари који извештавају на српском језику на Косову и Метохији и данас се суочавају са бројним проблемима у раду, претњама и опструкцијама власти из Приштине, као и забранама да обављају своју професију на простору покрајине", указују из Канцеларије за Косово и Метохију.

Наводе да ће наставити да тражи расветљавање овог и свих осталих злочина.

"Очекујемо да међународне институције на КиМ, сходно свом мандату, пруже заштиту новинарима и обезбеде им безбедност и цивилизоване услове за рад. Канцеларија за Косово и Метохију ће наставити да у контакту са свим центрима утицаја на Косову и Метохији тражи расветљавање овог и свих осталих злочина и указује на тежак положај српског народа у покрајини, наводи се у саопштењу Канцеларије за КиМ.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње