Додељена признања за најбоље пројекте промоције науке
У Музеју науке и технике додељена су признања за најбоље пројекте промоције науке у овој години. За пројекте из науке, технологије, инжењерства, математике, вештачке интелигенције, издвојено је шест и по милиона динара.
Награђене пројекте изводиће научно-истраживачки институти, факултети, научна удружења и научни клубови у дванаест градова широм Србије.
“Овај мали научни рад је посвећен екологији где ћемо децу водити у Делиблатску пешчару где ће имати прилику да се упознају са различитим биљним врстама јер на тај начин покушавамо да у њима развијемо један осећај одговорности према природи, заначи да оно што ми од природе узимамо, то природи треба и да вратимо”, изјавила је Проф. др Сања Подунавац Кузмановић, председница Удружење научница Србије "Срна" говорећи о пројекту “Мали научни рад преко цвета до света“.
И док је "Мали научни рад" намењен најмлађима, пројекат "Гледајмо у пасуљ" је намењен свим грађанима Србије.
“Циљ нам је да сакупимо пасуљ различите сорте са што више локалитета из Србије као и штеточину како бисмо популационо генетички истраживали на нјима и открили каква је та генетичка разноликост како пасуља који се гаји у Србији, тако и штеточинама које га нападају”, казао је Мирко Ђорђевић научни сарадник Института “Синиша Станковић“ и руководилац пројекта "Гледајмо у пасуљ“.
За популаризацију и унапређење науке у протеклих 13 година финансирано је 179 пријеката, а ове године 28.
“Будућност диктира да морамо да будемо много активнији и да много више поштујемо и волимо науку. Наши научници вредно раде, понекад се то не види, некад људи довољно добро то не разумеју, али то су невероватно посвећени људи, и вероватно макар део оног најбољег што Србија има у овом моменту“, истакла је Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација.
Веома је важно да разумемо науку. Зато је циљ награђених пројеката да се на иновативан начин приближе грађанима.
Коментари