Читај ми!

Гвоздени пук – како се бранила слобода

Дан примирја у Првом светском рату, најелитнију јединицу српске војске – Други пешадијски пук "Књаз Михајло", познатији као Гвоздени пук, затекао је у Гроцкој, докле је стигао у ослобађању градова од аустроугарске војске. Крај рата и повратак кућама за ове храбре јунаке дошао је тек годину и по дана касније.

Гвоздени пук, кога су чинили стасом и снагом најбољи младићи из Топлице и Јабланице, учествовао је у свим пресудним биткама које је српска војска водила на простору Балкана од 1912. до 1918. године, али и ослобађању скоро свих српских градова. Вест о примирју затекла их је на обали Дунава.

"Након 11. новембра 1918. године Гвоздени пук је прешао преко Дунава, ушао у Панчево и из Панчева је кренуо да ослободи Зрењанин 17. новембра, а 20. новембра је дошао до Кикинде и ту се зауставио и завршио ослобађање Баната", наводи Дарко Жарић, музејски саветник.

Није било куће у Топлици која није дала жртву у Великом рату. Коста Милутиновић из Конџеља код Прокупља у рат је повео и три своја сина која се никада нису вратила, нити им је икада нашао гроб. Остало четворо деце није видео седам година.

"Ја се поносим својим дедом и коренима одкле потичем. Деда нам се вратио са Солунског фронта жељан своје родбине и своје деце. Један мученик који је радио земљу, обрађивао, није имао пензију, није имао ништа. Много је тога од себе дао, волео је своју земљу, волео је свој народ и зато се борио", истиче Радица Цветановић из Конџеља код Прокупља.

Имена јунака Гвозденог пука, њихова одликовања и слике из рата чувају се од заборава у спомен-соби направљеној у Прокупљу на месту где је пук мобилисан октобра 1912. године.

"Не може да то остане само као нешто што треба да стоји у витринама, већ као нешто што треба да буде идол младим генерацијама – како се бранила слобода", поручује Петко Марјановић, историчар и аутор књиге о Гвозденом пуку.

А слобода је за припаднике Гвозденог пука дошла тек 5. маја 1920. године, годину и по дана након проглашења примирја, када су могли да се врате својим кућама. По налогу српске владе штитили су двор и парламент у Београду.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње