Извор: РТС

Ватерполисти Србије победом над Француском обезбедили четвртфинале

Ватерполисти Србије победили су селекцију Француске 15:8 у четвртом мечу групне фазе олимпијског турнира. Србија је овим тријумфом обезбедила четвртфинале турнира.

Србија је показала одличан карактер након два узастопна пораза и победом против Француске у директном дуелу дошла до нокаут фазе олимпијског турнира. Изабраници селектора Уроша Стевановића су приказали сјајну и константно добру игру у оба правца на мечу, без великих падова и осцилација.

Србија тренутно заузима четврто место у групи Б и због бољег међусобног дуела са Француском успела је да се пласира у четврфинале. "Делфини" ће у понедељак, у последњој рунди играти против Мађарске која има исти скор као и Србија - две победе и два пораза, али бољу гол разлику.

Уколико Србија буде победила Мађарску завршиће као трећа у групи, а ако изгуби заузеће четврту позицију.

Дуел против Француске, селекција Србије је одиграла веома добро од почетка до краја. Ватерполисти су с великом дозом озбиљности приступили мечу, а то се одмах одразило на игру. Три четвртине окончане су победом "делфина" са по 4:2, што значи да је екипа селектора Стевановића подизала ниво у нападу и успешно затварала противничку офанзивну игру. Французи ни у одлучујућој деоници утакмице нису успели да постигну више од два гола.

Најефикаснији у репрезентацији Србије били су Душан Мандић, Страхиња Рашовић, Радомир Драшовић и Немања Убовић са по два гола. У селекцији Француске истакли су се Томас Верну и Мехди Марзуки са по два поготка.

Крај меча, Србија - Француска 15:8

Србија је уписала други тријумф на олимпијском турниру.

7' Последња четвртина, Србија - Француска 15:8

Радомир Драшовић се одважио и ударцем с дистанце постигао погодак.

5' Последња четвртина, Србија - Француска 14:8

Енцо Кас је успео да постигне гол.

5' Последња четвртина, Србија - Француска 14:7

Милош Ћук је искористио неадекватно чување и постигао је први гол из трћег покушаја. Лопту му је проследио Душан Мандић.

Србија је постигла пет голова из шест покушаја у игри с играчем више.

4' Последња четвртина, Србија - Француска 13:7

Марион Верну је постигао седми гол за Француску на мечу. И то после тајм-аута.

Тајм-аут је затражио селектор Француске

Флоријан Брузо је затражио тајм-аут, јер његов тим четири минута у псоледњој деоници није постигао гол.

1' Последња четвртина, Србија - Француска 13:6

Никола Дедовић је постигао погодак са дистанце.

Владимир Мишовић је заменио Филиповића

Дошло је до промене на голу Србије, Радослав Филиповић је изашао из игре, а у наставку ће бранити млади Панчевац Владимир Мишовић.

Почела је последња четвртина...

Роман Марион Верно је стигао први до лопте и обезбедио је напад Французима.

Крај треће четвртине, Србија - Француска 12:6

Србија је у предности, води против Француске уочи почетка последње деонице меча. И трећа четвртина је окончана резултатом 4:2 у корист "делфина".

Радослав Филиповић сјајан на голу

Голман Србије је уписао до сада 11 одбрана на мечу против Француске. Изузетно је фокусиран и сјајно прати противничке играче.

6' Трећа четвртина, Србија - Француска 12:6

Немања Убовић је постигао мајсторски погодак, лоб ударцем је надмудрио голмана Француске.

4' Трећа четвртина, Србија - Француска 11:6

Немања Убовић је постигао гол, а разменио је неколицину краткиг додавања са Немањом Убовићем пре тога. Србија се подигла.

3' Трећа четвртина, Србија - Француска 10:6

Страхиња до Виктора, брат за брата и Рашовић постиже први гол на мечу. Братске линије у тиму Србије доминирају на овом мечу.

3' Трећа четвртина, Србија - Француска 9:6

Капитен је решио ствар капитенски. Никола Јакшић је преузео иницијативу у тренутку када је игра Србије клизила и када је Француска преузела иницијативу, центар Србије је силовито погодио.

2' Трећа четвртина, Србија - Француска 8:6

Француска је смањила предност. Уго Крусиљат је постигао погодак с петерца. Пад у игри Србије, први на мечу.

1' Трећа четвртина, Србија - Француска 8:5

Бодегас је између тројице ватерполиста Србије извео популарну шраубу и постигао гол.

Почела је трећа четвртина...

Опет је Страхиња Рашовић допливао први до лопте и обезбедио трећи пут Србији први напад у четвртини.

Крај друге четвртине, Србија - Француска 8:4

Србија је у првом полувремену показала одличан ниво игре, без осцилација у дефанзиви и покретно у нападу. Разлика показује однос снага у базену.

Француска није успела да пронађе решње за разноврсне нападе Србије, али и да одговори у дефанзиви.

Страхиња Рашовић и Душан Мандић предводили су нападе Србије, постигли су по два гола. У тиму Француске истакао се Мехди Марзуки.

8' Друга четвртина, Србија - Француска 8:4

Опет је Мехди Марзуки искористио лоше покривање и постига гол с дистанце.

8' Друга четвртина, Србија - Француска 8:3

Страхиња Рашовић је асистирао Радомиру Драшовићу који је закуцао лопту у мрежу Француске.

Одлични су ватерполисти Србије, сјајно комбинују испред гола ривала и покретно прате дефанзивце Француске.

Тајм-аут је затражио селектор Стевановић

Селектор Србије је поделио савете играчима.

7' Друга четвртина, Србија - Француска 7:3

Сјајан ударац Душана Мандића с дистанце завршио је у мрежи Француске. Најбољи стрелац Србије игра веома добро, урпкос одличној маркацији Француза.

6' Друга четвртина, Србија - Француска 6:3

Мехдиу Марзуки је постигао гол у финишу напада Француске. Попустила је одбрана Србије за тренутак, а Француз је то искористио.

5' Друга четвртина, Србија - Француска 6:2

Петар Јакшић је постигао дебитантски гол на Олимпијским играма, лопту му је додао рођени брат и капитен тима Никола Јакшић.

4' Французи без гола у другој деоници

Србија је зауставила нападе Француза, јер у другој деоници нису још увек постигли гол.

3' Друга четвртина, Србија - Француска 5:2

Страхиња Рашовић је постигао погодак с петерца. Одличан шут, голман Иго Фонтани је био немоћан.

Претходно је фаул направљен над Дедовићем, што је други петерац начињен над њим у досадашњем делу меча.

2' Друга четвртина, Србија - Француска 4:2

Србија у досадашњем току меча није приказала пад у игри у односу на претходне мечеве. Рекло би се да су изабраници селектора Уроша Стевановића извукли поуке из пређашњих мечева на турниру.

Србију против Француске краси сјајна игра.

Почела је друга четвртина...

Први до лопте је стигао Рашовић и донео први напад у другој деоници селекцији Србије.

Крај прве четвртине, Србија - Француска 4:2

Србија је била веома добра у дефанзиви и капитализовала је ту игру у нападу. Француска је парирала ривалима, али није успела да упасиви разноврсне нападе "делфина".

За разлику од претходних мечева када је Србија у финишу прве деонице примала голове, сада је успела да постигне погодак за предност од два гола.

8' Прва четвртина, Србија - Француска 4:2

Страхиња Рашовић у последњим секундама прве деонице постиже гол и доноси Србији добру залиху пре почетак друге четвртине.

8' Прва четвртина, Србија - Француска 3:2

Томас Верну је маестрално искористио лоше покривање гола. Неколико пута је оклевао и тиме варао голмана Србије Филиповића, а потом га је савладао.

8' Прва четвртина, Србија - Француска 3:1

Немања Вицо је сјајно примио лопту, а потом из окрета постигао гол. Одлична рола центра Србије и још лепши погодак, немоћан је био француски голман.

Tanjug/Strahinja Aćimović

6' Прва четвртина, Србија - Француска 2:1

Смањили су Французи предност. До гола су стигли с играчем више, Радомир Драшовић је неколико секунди зарадио искључење, а Француска је стезала обруч око гола Србије и на послетку Александр Буе је био прецизан с левог крила.

5' Прва четвртина, Србија - Француска 2:0

Са левог крила је Сави Ранђеловићу лопту је додао Милош Ћука, а Нишлија је сјајно реализовао долазак на два метра од гола Француске.

4' Напади без реализације на обе стране - 1:0

Србија чува резултат стечен на почетку меча. Неколико напада на обе стране окончани су без реализације. "Делфини" су дисциплиновани у одбрани, само је Страхиња Рашовић заслужио искључење. Француска парира Србији у одбрани, али нема добре организације напада.

Душан Мандић

1' Прва четвртина, Србија - Француска 1:0

Фаул је направљен над Николом Дедовићем, а Душан Мандић је реализовао петерац. Србија је стигла до вођства. Чврста игра одликује почетак меча.

Почео је меч...

Први до лопте је допливао Страхиња Рашовић и обезбедио свом тиму први напад на мечу.

Протокол је испоштован, ватерполисти ће ускоро у базен

Окончан је протокол који је увертира за званичан почетак дуела. Ватерполисти су у пријатељском манири ишли у сусрет једни другима, а ускоро ће бити у базену.

Интонирање химни...

Србији је припала част да прва чује звуке химне "Боже правде", а касније ће бити интонирана и "Марсељеза".

Ватерполисти Србије
TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Французи ће имати велику подршку

Репрезентација Француске, домаћин турнира, разумљиво ће имати велику подршку навијача на овом мечу.

Представљање ватерполиста

Ватерполисти Србије и Француске излазе испред базена, а ускоро ће уследити интонирање химни репрезентација.

Словенац и Румун деле правду на утакмици

Правду на утакмици ће делити Словенац Борис Маргета и Румун Адријан Александреску.

Пресудан меч за Србију

Ватерполисти Србије тренутно су на деоби четвртог места са Француском, с тим што данашњи ривал има бољу гол разлику пре почетка међусобног дуела. Тријумфални тим у овом мечу избориће пласман у четвртфинале Олимпијских игара. Поражена екипа ће окончати такмичење на Играма у Паризу.

Правила налажу у случају да два или више тимова заврше са једнаким бројем поена групну фазу, међусобни скор ће одлучивати о пролазу у наредну рунду.

Бодегас на релацији Италија - Француска

Михаел Александр Бодегас рођен је 3. маја 1987. године у Ла Сен сир Меру. Тренутно наступа за Марсеј. Занимљиво је да је Бодегас био део тима Италије на Летњим олимпијским играма 2016. са којом је освојио бронзану медаљу.

Представљао је Француску на Европском првенству 2014. у Будимпешти, а годину дана касније прешао је да се такмичи за Италију, земљи његове баке. У француски тим се вратио 2023. године.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Сава Ранђеловић један од успешнијих ватерполиста у Србији

Сава Ранђеловић трећи пут учествује на Олимпијским играма, двоструки је освајач златне медаље до које је дошао као део тима који је тријумфовао у Рију 2016. и Токију 2021. године. Поред тога, двоструки је освајач медаља на светским првенствима - злато 2015, бронза 2017. Успео је Ранђеловић и да се окити златним медаљама на европским првенствима, 2014, 2016, 2018.

Сава Ранђеловић је рођен 1993. године у Нишу, ватерполо је почео да тренира у родном граду у истоименом клубу, а потом је био део кикиндског Жака. У каријери је наступао за Црвену звезду, Брешу, Будимпешту, а тренутно је члан мађарског Вашаша.

У тренутној екипи Србије, Ранђеловић је један од ватерполиста који је био део славног састава "делфина" што су освојили велики број латних медаља на међународним такмичењима.

EPA/Balazs Czagany

Французи успешни на Играма, али у далекој прошлости

Ватерполо селекција Француске први пут је учествовала на Олимпијским играма 1900. године, а ту су се окитили бронзаном медаљом у не баш јакој конкуренцији, а 24 године касније стигли су и до првог и јединог злата. 1928. освојили су другу бронзу, а све до данас нису успели да направе значајнији успех.

Ретроспектива - поглед на Пекинг

Олимпијске игре у Пекингу биле су прве за Србију након распада Државне заједнице Србије и Црне Горе. Селектор тима, доказани стручњак, Дејан Удовичић за тај турнир није могао да рачуна на Данила Икодиновића који је прекинуо каријеру после саобраћајне несреће у јуну 2008. године, а на завршним припремама повредио се Слободан Никић.

Састав Србије у Пекингу 2008. године: Денис Шефик, Андрија Прлаиновић, Никола Рађен, Вања Удовичић, Дејан Савић, Душко Пијетловић, Филип Филиповић, Александар Ћирић, Александар Шапић, Владимир Вујасиновић, Бранко Пековић, Живко Гоцић и Слободан Соро.

Србија је групну фазу окончала са скором од три тријумфа и два пораза, те је као трећепласирана стигла до четвртфинала у коме је била боља од Шпаније са 9:5. У полуфиналу "делфини" су играли против Сједињених Америчких Држава.

Занимљиво је да Американци нису уписали тријумф против Србије од Игара у Атланти 1996. године, све до Пекинга када је резултат био 10:5.

У мечу за треће место ватерполисте Србије чекали су донедавни саиграчи, играчи Црне Горе. Ипак, пораз од Американаца, по свему судећи, најтеже је пао Денису Шефику и Александру Шапићу, који нису играли дуел за треће место због повреда, задобијених ван базена. Медији су после пораза од Америке известили да је након састанка селекције дошло до физичког сукоба двојице ватерполиста у коме је Шапић повредио ногу, а Шефик руку.

Додатно ослабљена Србија, у мечу за бронзу, била је прејака за Црну Гору, те је резултатом 6:4 дошла до прве олимпијске медаље од самосталности.

Опширније Краће

Састав Србије на Олимпијским играма

Састав Србије за Игре у Паризу: Радослав Филиповић, Владимир Мишовић, Димитрије Страјо Ристичевић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Никола Дедовић, Никола Јакшић, Сава Ранђеловић, Радомир Драшовић, Петар Јакшић, Страхиња Рашовић, Милош Ћук, Немања Вицо, Немања Убовић и Ђорђе Лазић.

Селектор је Урош Стевановић, његови помоћници су: Дарко Билић и Стефан Ћирић.

Екипа Француске на Играма у Паризу

Састав Француске на Олимпијским играма: Клемон Дубоа, Реми Содадије, Уго Крусиљат, Александр Буе, Енцо Кас, Тома Верно, Роман Марион Верно, Емил Бројч, Мехди Марзуки, Александр Бодегас, Пјер-Фредерик Ванпеперстрет, Енцо Нардон, Иго Фонтани.

Селектор Француске је Флоријан Брузо, а његов помоћник је хрватски стручњак Вјекослав Кобешћак.

Французи имају исти скор као и "делфини"

Француска је турнир тесним поразом од Мађрске 12:11, а у другој рунди је била боља од Јапана са 14:13, с голом разлике је доживела неуспех и против Аустралије 9:8.

Србија уписала два пораза и једну победу

Ватерполисти Србије савладали су селекцију Јапана 16:15 у првом мечу на Олимпијским играма.

Душан Мандић је предводио Србију са седам голова, а по два су дали Никола Дедовић, Виктор Рашовић и Никола Јакшић. Страхиња Рашовић, Немања Вицо и Радомир Драшовић дали су по један гол.

У другом колу, помало изненађујуће, Србија је поражена од селекције Аустралије 8:3. Душан Мандић је постигао два, а Никола Дедовић један гол.

Србија је у трећој рунди парирала Шпанији све до последње деонице, те је уписала пораз од 15:11.

Најефикаснији у селекцији Србије био је Мандић са четири гола. По два пута у листу стрелаца уписали су се Милош Ћук, Никола Јакшић и Немања Убовић.

Србија двоструки узастопни освајач златне медаље на Олимпијским играма

Ватеполисти Србије играће седми узастопни турнир на Олимпијским играма, а од тога на последња два били су шампиони. Рачунајући период након самосталности државе, ово је пети наступ селекције Србије на олимпијском турниру у ватерполу.

Србија је 2016. и 2021. године освојила златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру и Токију.

Пропозиције такмичења у ватерполу

Такмичење у ватерполу направљено је у две фазе, прва прелиминарна (групна) и елиминациона рунда такмичења. У мушкој категорији по шест екипа смештено је у две групе - А и Б из којих ће по четири екипе изборити даљи ток надметања.

Најбољи из А групе играће против четвртопласиране селекције у Б групи. Други са трећим и трећи са другим тимом из супротне скупине. После групне фазе уследиће четвртфинални мечеви, потом полуфинални и финале.

У женској конкуренцији такмичење је формирано на исти начин, с тим што по пет екипа чине групе и то што ће на крају групне фазе по једна из обе завршити надметање.

Центар за водене спортове у Паризу

Центар за водене спортове у Паризу отворен је априла 2024. године и у њему ће бити одржана такмичења у пливању, ватерполу и скоковима у воду...

Овај спортски комплекс отворен је у присуству председника Француске Емануела Макрона.

Олимпијски Центар за водене спортове ће током Игара имати капацитет од 5.000 места, а потом ће бити смањен на 2.500. Комплекс је изграђен на месту некадашњег истраживачког центра Енжи, у кварту Плен Сен Дени, недалеко од фудбалског стадиона Стад де Франс.

Центар има два базена од по 50 метара, од којих је један бити покривен, а други на отвореном, постоје и базени роњење и ватерполо. Овај савремени објекат има спа и фитнес центар. Зграда је пројектована да буде одржива, укључујући седишта од рециклиране пластике и плиће базене како би се ограничила количина енергије потребне за грејање.

Након Игара, намена овог Центра биће у сврху националних и међународних такмичења у воденим спортовима.

EPA-EFE/CHRISTOPHE ARCHAMBAULT

Ватерполо је у почетку био опасан спорт који се први пут развио у рекама и језерима Енглеске средином 19. века као водена верзија рагбија. Лондонска пливачка асоцијација је 1870. развила правила за овај спорт која ће се одржавати у затвореним базенима.

Каснија правила која су се развила у Шкотској наглашавала су "фудбалски стил игре" уместо "рагби варијанте". Ватерполо је уведен у САД 1888, где се рагби начин игре – сличан америчком фудбалу – користио у води.

Међутим, остатак света је усвојио шкотска правила спорта, која су представљала основу за ватерполо какав данас познајемо. Прва међународна утакмица одиграла се 1890. између Енглеске и Шкотске, а момци са севера Британије су тријумфовали 4:0.

Стање у групи Б после трећег кола

Ватерполисти Србије се на Олимпијским играма у Паризу такмиче у групи Б са Аустралијом, Француском, Мађарском, Јапаном и Шпанијом.