Извор: РТС

Ватерполисти Србије поражени од Шпаније

Ватерполисти Србије поражени су од Шпаније 15:11 у мечу трећег кола групне фазе на Олимпијским играма.

Још једно неубедљиво издање ватерполиста Србије на Олимпијским играма у Паризу и то против првака Европе, селекције Шпаније.

Србија је после пораза од Аустралије, доживела неуспех и од Шпанаца. Из тог разлога пролаз у четвртфинале је упитан. С друге стране Шпанија је убележила и трећи тријумф и обезбедила учешће међу осам најбољих тимова.

Ватерполисти селектора Уроша Стевановића ће наредни дуел играти против Француске 3. августа и биће им неопходна победа како би одржали шансе за наредну фазу такмичења.

Србија је меч против Шпаније почела чврсто у одбрани и помало неорганизовано у нападу. Спорији почетак и одмеравање снага у базену више је погодовао Шпанцима који су ову деоници реализовали с голом вишка и то у последњим секундама. Гол је постигао Бернат Санауха.

У наставку дуела, "делфини" су трагали за изједначењем и било га је у другој и трећој деоници. Међутим, тај један гол правио је психолошки проблем играчима селектора Стевановића. Иако су ове четвртине биле нерешене са по 3:3, Шпанија је истини за вољу била боља, диктирала је ритам игре који је Србија успешно пратила.

Међутим, потпуни пад у игри Србије виђен је у последњој деоници меча. Шпанија је била одлична у оба правца и вешто користила недостатке у одбрани српских ватерполиста.

Када је тимска игра била у кризи, Фелипе Пероне, Алваро Гранадос и Алберто Мунариз су покретали Шпанију. На другој страни Душан Мадић је у неколико наврата головима одржавао Србију у игри, али није било других играча да му помогну.

Најефикаснији у селекцији Србије био је Мандић са четири гола. По два пута у листу стрелаца уписали су се Милош Ћук, Никола Јакшић и Немања Убовић.

У репрезентацији Шпаније најбољи је био Алваро Гранадос, који је постигао четири гола.

Ватерполисти Србије се налазе на петом месту на табели групе Б са три бода, док је Шпанија прва са девет.

Крај утакмице, Србија - Шпанија 11:15

Шпанци су победили Србију и обезбедили пролаз међу осам најбољих селекција на Олимпијским играма. Србија ће се за четвртфинале борити у наредним мечевима против Француске и Мађарске.

8' Последња четвртина, Србија - Шпанија 11:15

Гранадос се поиграва у контри... Притом је Никола Јакшић добио искључење.

7' Последња четвртина, Србија - Шпанија 11:14

Тајм-аут селектора Стевановића у финишу меча. Опет је поделио задужења играчи Србије.

Мандић завшрио меч

Душан Мандић је и пре краја меча завршио дуел, због три прекршаја.

6' Последња четвртина, Србија - Шпанија 11:14

Подиже Алваро Гранадос предност Шпаније против Србије. Незаустављив шут зауставила је мрежа српског гола.

6' Последња четвртина, Србија - Шпанија 11:13

Немања Убовић је вио одлична у пријему, окрету и шуту.

5' Последња четвртина, Србија - Шпанија 10:13

Пероне је испливао контранапад и искусно постигао гол. Још један погодак Шпанаца, захваљујући непажњи Србије у дефанзиви.

Luca Bruno

4' Последња четвртина, Србија - Шпанија 10:12

Још један фаул над Дедовићем за петерац. Мандић силовит и прецизан. Четврти гол за српског ватерполисту.

3' Последња четвртина, Србија - Шпанија 9:12

Алваро Гранадос се појавио када нико није очекивао... Други гол за Шпанца из шестог покушаја. Србија опет губи нит ка изједначењу.

2' Последња четвртина, Србија - Шпанија 9:11

Санауха је послао лопту тик испод пречке.

Luca Bruno

Ништа од изједначења

Шпанци и даље воде 10:9. Ватерполисти Србије су исувише организовали акцију.

1' Последња четвртина, тајм-аут селектора Стевановића - 9:10

Шпанци имају и даље предност од једног гола. Селектор Урош Стевановић је позвао тајм-аут како би поделио савете.

Србија ће у нападу за изједначење имати играча више.

Почела је последња четвртина

Први до лопте је дошао Фамера и трећи пут обезбедио први напад Шпанцима.

Крај треће четвртине, Србија - Шпанија 9:10

Трећа деоница, као и претходна окончана је нерешеним резултатом 3:3. С тим што Србија "јури" предност Шпаније стечену у финишу прве четвртине.

Шпанци су опет започели интензивно у нападу и стекли предност коју је Србија анулирала.

Гранадос није на свом нивоу, али га чувају "делфини"

Имао је неколицину покушаја Алваро Гранадос и само један гол је уписао и то са петерца. Ватерполисти Србије одлично чувају једног од најбољих ватерполиста света.

6' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 9:10

Душан Мандић, када не иде организација напада, односно када Шпанци играју чврству одбрану, најбољи ватерполиста Србије изрони и постигне гол.

Luca Bruno

4' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 8:10

Веза Виктор Рашовић - Никола Дедовић функционише. Шпанци су били немоћни у овој акцији која је деловала као лоша. Ипак, реализација одржава Србију у игри.

4' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 7:10

Бустос Санчез је измакао пажњи и улазом је дочекао лопту коју је мирно спровео иза леђа Радославу Филиповићу.

3' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 7:9

Опет Душан Мандић, сјајни ватерполиста Србије је ударцем са дистанце смањио разлику.

Luca Bruno

2' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 6:9

Гранадос је постигао први гол на утакмци и то с петерца.

Пречка, пречка...

Никола Јакшић није искористио зицер прилику. Погодио је пречку...

Luca Bruno

1' Трећа четвртина, Србија - Шпанија 6:8

Фелипе Пероне је упутио одличан ударац са велике удаљености који је завршио у мрежи Србије. Добар почетак Шпаније.

Почела је трећа четвртина

Мартин Фамера је први стигао до лопте и донео Шпанији први напад у трећој четвртини.

Крај друге четвртине, Србија - Шпанија 6:7

Репрезентације су подигле ниво игре у другој деоници. Шпанија је почела фуриозно, али је Србија потом узвратила и стигла до 6:6, међутим, Мунариз је у последњим секундама донео предност Шпанцима.

Србија је одиграла добро у одбрани и ту игру искористила у нападу. Шпанија је ипак за нијасну била боља у организацији напада, али и индивидуалним акцијама.

Luca Bruno

8' Друга четвртина, Србија - Шпанија 6:7

Када је тимска игра у кризи, Шпанци користе "џокере", индивидуалном игром Мунариз је дошао до гола и донео Шпанији предност.

8' Друга четвртина, Србија - Шпанија 6:6

Милош Ћук прецизан с петерца, претходно је пенал направљен над Дедовићем. Србија је искористила добру дефанзиву.

Други напад у коме Србија зауставља Шпанце

Шпанци су изузетно покретни, али су ватерполисти Србије два пута затворили прилазе голу и сјајно реаговали у нападу. Србија ће извесно добити прилику за поравнање резултата.

Luca Bruno

5' Друга четвртина, Србија - Шпанија 5:6

Душан Мандић је био сјајан, прешао је са десног на лево крило и изненадио Шпанце.

4' Друга четвртина, Србија - Шпанија 4:6

Никола Јакшић је опет постигао гол, други на мечу. Српски капитен је био одличан у ситуацији један на један.

Luca Bruno

3' Друга четвртина, Србија - Шпанија 3:6

Алберто Мунариз је казнио кашњење српских ватерполиста и постигао гол.

Шпанија затворила прилазе голу

Ватерполисти Шпаније су почели са сјајно дефанзивом, подигли су ниво агресивности у односу на прву четвртину и делује да ће уколико буду концентрисани у нападу направити велику предност.

2' Друга четвртина, Србија - Шпанија 3:5

Мартин Фамера је са две метра удаљености рутински лопту спровео у мрежу Србије.

Почела је друга четвртина

Шпанија ће имати први напад у другој деоници.

Крај прве четвртине, Србија - Шпанија 3:4

Добар почетак меча за обе селекције, с тим што је Шпанија диктирала ритам игре који је Србија у овом делу веома успешно пратила.

8' Прва четвртина, Србија - Шпанија 3:4

Бернат Санауха је постигао гол због кога Шпанија одлази на паузу с минималном предношћу.

8' Прва четвртина, Србија - Шпанија 3:3

Још једном је стигао одговор Србије. Немања Убовић се одвојио и сјајно реаговао испред Шпанског блока.

Luca Bruno

8' Прва четвртина, Србија - Шпанија 2:3

Шпанија је у финишу првог дела игре стигла до новог вођства. Чак и мали простор ривалима доноси могућност за погодак, то је показао Серђи Кабањас.

Србија сигурна и чврста у одбрани

Одлична игра Србије на почетку дуела, ватерполисти ангажовано прате ротацију играча Шпаније и неутралишу њихове потезе. Шпанци веома брзи у транзицији.

4' Прва четвртина, Србија - Шпанија 2:2

Милош Ћук је одлично реаговао на лошу поставку Шпанаца, поравнао је резултат.

4' Прва четвртина, Србија - Шпанија 1:2

Неодбрањив ударац Бијел Ларе са десне стране у супротан угао гола.

Luca Bruno

3' Прва четвртина, Србија - Шпанија 1:1

Капитен Србије је одговорио, преузео је одговорнос и лопту и силовитим ударцем постигао гол.

3' Прва четвртина, Србија - Шпанија 0:1

Капитен Шпаније Фелипе Пероне је постигао водећи гол за свој тима. Ово му је вероватно последњи турнир у репрезентацији, а искусни Пероне је повукао контру, у одбрани су лоше реаговали играчи Србије.

2' Прва четрвртина, Србија - Шпанија 0:0

Спорији почетак дуела. Делује да је селектор Шпаније намерно поставио широк блок испред свог голмана Агиреа како би га "разбранио" за наставак турнира.

Још увек нема голова. Екипе играју дисциплиновано и мирно у дефанзиви.

Luca Bruno

1' Прва четвртина, Србија - Шпанија 0:0

По један неискоришћен напад на обе стране. Чврсту одбрану су тимови поставили на почетку меча.

Почео је меч...

Први до лопте је допливао Страхиња Рашовић и обезбедио је напад Србији.

Србија је у Токију два пута играла са Шпанијом

Ватерполисти Србије су 2021. године на Играма у Токију два пута играли против Шпаније - у групној фази и полуфиналу. По једну победу су уписала оба тима, а Србија је била боља у кључном мечу.

Поздрављање ватерполиста, а онда улазак у базен

Ватерполисти су кренули једни према другима, а ускоро ће уследити улазак у базен.

Занимљиво је да 10 репрезентативаца Шпаније брани боје Барселонете што најбоље говори о њиховој уиграности.

Интонирање химни...

Ватерполистима Србије припала је част да први чују звуке химне "Боже правде". Потом ће уследити интонирање химне Шпаније под називом "Краљевски марш".

Представљање ватерполиста

Ватерполисти Србије излазе испред базена, а уследило је представљање играча Шпаније. Инотинираће се химне двеју земаља, а потом загревање и почетак утакмице.

Шпанија једна од најбољих селекција на свету

Репрезентација Шпаније једна је од најбољих на планети тренутно. Одликује је сјајна игра у одбрани и позициони напади у којима ватерполисти бирају једноставна решења. Предводе их Мигел де Торо Домингез и маестрални Гранадос.

Србија је пред великим изазовом, мораће да буде много боља у односу на меч против Аустралије. Сигурно је да ће меч бити одликован сјајним шутевима.

Италијан и Румун деле правду

На утакмици Србије и Шпаније правду ће делити Румун Адријан Александреску и Италијан Рафаеле Коломбо.

Алваро Гранадос некадашњи играч Новог Београда

Један од најбољих ватерполиста света, репрезентативац Шпаније Алваро Гранадос био је играч Новог Београда с којим је играо финале Лиге шампиона 2023. године. Са српским тимом освојио је Суперлигу, Јадранску и и српски куп.

Тренутно наступа за Про Реко, а играо је и у Барселонети.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Шпанија европски првак

Ватерполисти Шпаније освојили су Европско првенство ове године одржано у Загребу и Дубровнику. Шпанци су у последњем мечу на турниру савладали домаћу селекцију Хрватске и први пут у историји су постали прваци Старог континента.

Шпанија највећи успех направила на Олимпијским играма у Атланти

Репрезентација Шпаније је на Олимпијским играма учествовала 18. пута, ово су јој 19. Игре. Најбољи резултат направили су у Атланти 1996. године када су освојили златну медаљу. У Барселони су били други, а чак четири пута су били поражени тим у мечу за бронзу.

Екипа Србије на Играма

Састав Србије за Игре у Паризу: Радослав Филиповић, Владимир Мишовић, Димитрије Страјо Ристичевић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Никола Дедовић, Никола Јакшић, Сава Ранђеловић, Радомир Драшовић, Петар Јакшић, Страхиња Рашовић, Милош Ћук, Немања Вицо, Немања Убовић и Ђорђе Лазић.

Селектор је Урош Стевановић, његови помоћници су: Дарко Билић и Стефан Ћирић.

Тим Шпаније на Олимпијским играма

Састав Шпаније на Играма у Паризу: Унаи Агире, Алберто Мунариз, Алваро Гранадос, Бернат Санауха, Мигел де Торо Домингез, Марк Ларумбе, Мартин Фамера, Серхи Кабањас, Роџер Тахул Компт, Фелипе Пероне, Унаи Бил Лара, Алехандро Бустос, Едуардо Лорио.

Селектор тима је Давид Мартин Лозано, некадашњи ватерполиста Шпаније који је представљао земљу на Играма 2008. и 2012. године. Његови помоћници су Свилен Иванов и Франсиско Апарисио.

Шпанија уписала два тријумфа

Шпанија је у првом колу савладала Аустралију са 9:5, а потом је била боља од Мађарске са 10:7. Екипа Шпаније је једина непоражена у прва два кола у групи Б.

Србија боља од Јапана и поражена од Аустралије

Ватерполисти Србије савладали су селекцију Јапана 16:15 у првом мечу на Олимпијским играма.

Душан Мандић је предводио Србију са седам голова, а по два су дали Никола Дедовић, Виктор Рашовић и Никола Јакшић. Страхиња Рашовић, Немања Вицо и Радомир Драшовић дали су по један гол.

У другом колу, помало изненађујуће, Србија је поражена од селекције Аустралије 8:3. Душан Мандић је постигао два, а Никола Дедовић један гол.

Србија двоструки узастопни победник на Олимпијским играма

Ватеполисти Србије играју седми узастопни турнир на Олимпијским играма, а од тога на последња два били су шампиони.

Рачунајући период након самосталности државе, ово је пети наступ селекције Србије на олимпијском турниру у ватерполу.

Србија је 2016. и 2021. године освојила златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру и Токију.

Пропозиције такмичења у ватерполу

Такмичење у ватерполу направљено је у две фазе, прва прелиминарна (групна) и елиминациона рунда такмичења. У мушкој категорији по шест екипа смештено је у две групе - А и Б из којих ће по четири екипе изборити даљи ток надметања.

Најбољи из А групе играће против четвртопласиране селекције у Б групи. Други са трећим и трећи са другим тимом из супротне скупине. После групне фазе уследиће четвртфинални мечеви, потом полуфинални и финале.

У женској конкуренцији такмичење је формирано на исти начин, с тим што по пет екипа чине групе и то што ће на крају групне фазе по једна из обе завршити надметање.

Центар за водене спортове у Паризу

Центар за водене спортове у Паризу има капацитет од 5.000 места за Олимпијске игре, а након Игара биће смањен на 2.500. Изграђен је на месту некадашњег истраживачког центра Енжи, у кварту Плен Сен Дени, недалеко од стадиона Стад де Франс.

Центар има два базена од 50 метара, од којих је један покривен, а други на отвореном, комплекс садржи и базен за роњење и ватерполо базен. Такође има спа центар и фитнес центар.

Ватерполо је у почетку био опасан спорт који се први пут развио у рекама и језерима Енглеске средином 19. века као водена верзија рагбија. Лондонска пливачка асоцијација је 1870. развила правила за овај спорт која ће се одржавати у затвореним базенима.

Каснија правила која су се развила у Шкотској наглашавала су "фудбалски стил игре" уместо "рагби варијанте". Ватерполо је уведен у САД 1888, где се рагби начин игре – сличан америчком фудбалу – користио у води.

Међутим, остатак света је усвојио шкотска правила спорта, која су представљала основу за ватерполо какав данас познајемо. Прва међународна утакмица одиграла се 1890. између Енглеске и Шкотске, а момци са севера Британије су тријумфовали 4:0.

Стање у групи Б после другог кола

Ватерполисти Србије се на Олимпијским играма у Паризу такмиче у групи Б са Аустралијом, Француском, Мађарском, Јапаном и Шпанијом.