Читај ми!

Рагби седам

Верзија рагбија седам враћена је у олимпијски програм од Рија 2016. и важи за дисциплину у којој бриљира омалени Фиџи. Рагби седам се разликује од других верзија овог спорта по броју учесника и дужини трајања утакмице.

Рагби седам Рагби седам

Порекло рагбија датира још од средњег века и око земље настанка се спори неколико европских земаља. Ипак, између, 1845. и 1848. године модерна правила ове успостављена су међу ученицима школе у енглеском граду Рагбију и Универзитету у Кембриџу.

Прва национална федерација формирана је 1871. године. Већ две године касније, рагби седам осмислила су двојица месара у циљу прикупљања средстава у Мелроузу у Шкотској. Затим је 1886. основан Међународни одбор за рагби.

Правила такмичења

Иако се током година појавило много варијанти рагбија, два главна облика игре остају рагби 15 и рагби седам. Све варијанте деле иста основна правила за хватања, рушења, додавања уназад и "скрам", која се разликују у зависности од броја играча на терену.

Рагби седам је брз и интензиван. Игра се у мечевима који трају 14 минута. То је изузетно интензивна категорија, у којој такмичари остварују више спринтева и постижу више покушаја него у рагби 15 варијанти.

Бодови се вреднују на следећи начин – пет поена за покушај, два поена за конверзију и три поена за погодак или пенал. Како му само име каже, седам играча једног тима су на терену и полувреме траје седам минута.

Историја на олимпијским играма

Историја рагбија на олимпијским играма је дуга. Мушко такмичење у рагбију први пут је било укључено у програм ОИ у Паризу 1900. године, а поново је увођено и за Игре 1908, 1920. и 1924. године.

Међутим, овај спорт је поново избачен из олимпијског програма након Игара 1924. у Паризу. Тек је у октобру 2009. Међународни олимпијски комитет (МОК) изгласао да се на ОИ у Рију 2016. уведе верзија спорта за седам играча, и од тада је у том формату део мушког и женског програма.

Двоструки узастопни првак у мушкој конкуренцији је Фиџи. У Рију су се до сребра домогли Британци, а до бронзе Јужноафриканци. Друго место у Токију припало је Новом Зеланду, треће Аргентини.

Што се тиче женске конкуренције, Аустралија се прва домогла злата у Рију, испод ње су на постољу били Нови Зеланд и Канада. Титулу из Токија бране играчице Новог Зеланда, сребро је тада припало Француској, а бронза Фиџију.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- мушкарци
- жене

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње