Читај ми!

Џудо

Џудо је дебитовао на Олимпијским играма у Токију 1964. и стални је део олимпијског програма од Игара 1972. у Минхену. Женско такмичење уведено је на Олимпијским играма 1988. као показни спорт, иако је постало званично такмичење само четири године касније на Олимпијским играма у Барселони 1992. године.

Џудо Џудо

Џудо је традиционална јапанска борилачка вештина изведена из џијуџицуа, технике борбе прса у прса древних самурајских ратника. Др Јигоро Кано је заслужан за оснивање дисциплине у Токију након што је отворио своју прву школу, "Кодокан", 1882 године.

На јапанском, реч "џудо" значи "нежан начин", али традиционални спорт рвања тешко се може описати као такав јер захтева знатан физички напор. Др Кано је комбиновао филозофске принципе џудоа са физичким, интелектуалним и моралним методама васпитања, док је истовремено елиминисао многе од опаснијих аспеката џијуџицуа.

Џудо је постао популаран у Европи, а посебно у Француској крајем 20. века, поставши прва борилачка вештина која се широко практиковала ван Јапана.

Правила такмичења

Циљ џудоа је да баците противника на земљу, имобилишете га хватањем или га натерате да се преда покретом зглоба или гушењем. Постоје две врсте бодовања у џудоу.

Ипон се додељује када спортиста својом снагом, брзином и контролом баци свог противника на струњачу на леђа. Ипон се такође може доделити подношењем или прибијањем противника за земљу на 20 секунди. Ако џудиста постигне ипон, одмах добија меч.

Ваза-ари се додељује за бацање које није довољно јасно да буде ипон (било зато што му је недостајала брзина или сила, или противник није слетео првенствено на леђа) или када је противник прикован за мање од 20 секунди, али дуже од 10 секунди. Два ваза‑арија у једном дуелу су еквивалентна ипону и одмах завршавају меч.

Џудо такмичења су подељена у тежинске категорије за оба пола, са мечом у трајању од четири минута (дуел улази у продужетке у случају нерешеног резултата после четири минута). Казне се досуђују за пасивност током дуела или понашање које се сматра супротним духу џудоа.

Историја на олимпијским играма:

Џудо је дебитовао на Олимпијским играма у Токију 1964. и стални је део олимпијског програма од Игара 1972. у Минхену. Женско такмичење уведено је на Олимпијским играма 1988. као показни спорт, иако је постало званично такмичење само четири године касније на Олимпијским играма у Барселони 1992. године.

Од његовог увођења у програм Олимпијских игара, популарност џудоа је цветала широм света, са 128 националних олимпијских комитета који су учествовали на џудо турниру на Олимпијским играма у Токију 2020.

Јапан је највећа светска сила у спорту на Играма, а његови представници су освојили 96 медаља. Француски (57 медаља) и џудисти Републике Кореје (46 медаља) такође су били изузетно успешни.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- Мушкарци до 60 килограма
- Мушкарци до 66 килограма
- Мушкарци до 73 килограма
- Мушкарци до 81 килограма
- Мушкарци до 90 килограма
- Мушкарци до 100 килограма
- Мушкарци преко 100 килограма
- Жене до 48 килограма
- Жене до 52 килограма
- Жене до 57 килограма
- Жене до 63 килограма
- Жене до 70 килограма
- Жене до 78 килограма
- Жене преко 78 килограма
- Мешовито тимски

недеља, 22. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње