Читај ми!

Снежана Пантовић: Жене у спорту су маргинализована група

Од укупног броја регисторваних спортиста у Србији, а то је нешто више од 428 хиљада, у сениорској конкуренцији је 18 хиљада 300 жена спортисткиња или 14,24 одсто и 110 хиљада мушкараца, односно 85,76 процената.

Скоро половину олимпијских медаља последњих 12 година освојило је 14,24% спортисткиња Србије. О медијској видљивости женског спорта у Јутарњем програму РТС-а говорила је новинарка Радио Београда Снежана Пантовић.

"Жена у спорту има заиста мало и знам да по свим неким параметрима оне су маргинализована група. Први, најосновнији параметар јесте управо та видљивост. Ја сам истраживала предолимпијску 2011. годину и 1983. годину, најпознатије наше дневне листове и специјализоване спортске листове, тако смо имали лист "Спорт" и "Спортски журнал" и утврдили смо врло занимљиве ствари. 1983. године медијска видљивост женског спорта и жена у спорту била је негде око 12%, док су мушкарци били на 88", сматра Снежана Пантовић.

Додаје да популарност женског спорта стално варира.

"Већ од 2011. године тај постотак се мало повећао, па је било 18%, али морамо да знамо да је 48% од тих 18% припадало тенису зато што су тада биле на свом врхунцу спортском, Ана Ивановић и Јелена Јанковић. И то је било занимљиво да ето поново одемо у архиву Радио Београда и то је било истраживање, дакле један месец сваки дан по случајном узорку и резултати нису уопште добри с обзиром на то", истиче гошћа Јутарњег програма.

Женски спортови су 20 одсто мање покривени од мушких.

"Јесте, у праву сте. Ми смо ове године имали и заиста када се осврнемо уназад, апсолутно фантастичне успехе наших спортискиња. И од боксерке и теквондисткиње, не заборавимо Ивану Шпановић, па младу Ангелину Топић. Дакле, то је јако велико такмичење Светског првенства у атлетици. Имали смо кошаркашице на Европском првенству, имали смо и рукометашице", рекла је Пантовић.

Гошћа јутарњег програма истакла је да су жене доста запостављене у медијском писању и извештавању.

"Међутим, када се подвуче црта и када је реч о дугим текстовима, дуги текстови то су интервјуи или репортаже или дужи извештаји са неких најважнијих утакмица, било их је свега 2% у корист жена. А било је четири или пет, до шест одсто у корист жена, кратких, али то су буквално 3-4 реченице.То су биле обичне вести да тако кажем", закључила је Снежана Пантовић.

уторак, 26. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње