Момчило Тапавица, први српски олимпијски шампион

Пре седамдесет година, на данашњи дан, преминуо је Момчило Тапавица, први српски олимпијац, али и први освајач олимпијске медаље са ових простора.

Пјер де Кубертен је био Француз, залагао се за обнављање и модернизовање игара одржаваних у античкој Грчкој, али његова превасходна инспирација била је спортска доктрина која је постојала у викторијанској Енглеској (друга половина 19. века).

Де Кубертен је гледао британске младиће, одгајане у духу „мишићавог хришћанства", како кроз спорт (фудбал, оба рагбија и крикет, пре свега) од себе граде моралне грађане и, говорило се онда, „стубове највеће империје у историји".

Оно што је била одлика ових момака јесте да су се, осим што су били високо образовани, веома често бавили и са неколико спортова истовремено.

Знајући све ово, постаје веома очигледно колико је учешће Момчила Тапавице на првим Олимпијским играма прикладно. Веома успешни архитекта у Атини се такмичио у три дисциплине, иако је планирао да се надмеће у четири (повреда га је омела да се опроба у атлетици).

На првим играма Србија није имала свог представника, али се Тапавица, рођени Војвођанин, такмичио за Угарску (Аустрија и Угарска, иако, наравно, део исте империје, послале су на игре две засебне делегације).

Олимпијске игре су биле релативно опскуран догађај, а једини сттрани државник који му је присуствовао био је краљ Александар Обреновић, у чијем друштву је био и мајор Живојин Мишић.

Укупно 14 земаља је послало такмичарске тимове.

Тапавица је био трећи у тенису, четврти у рвању грчко-римским стилом, а шести у дизању тегова.

У својим мемоарима, један његов пријатељ каже да га је само повреда спречила да освоји још медаља, јер је "преценио своју снагу".

После Игара, Тапавица се више није бавио спортом. Каријера у архитектури, током које је пројектовао и зграду Матице српске у Новом Саду, одузимала му је превише времена.

Без обзира на то, Тапавица остаје утемељивач модерног спорта и, уопште, односа према спорту којим се данас дичимо у Србији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 08. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње