уторак, 22.08.2017, 11:50 -> 16:31
Извор: Танјуг
Српски и косовски спортисти на постољу: Шта ће се десити?
Најава председника Олимпијског комитета Србије Божидара Маљковића да српски спортисти неће смети да напусте победничко постоље уколико се на њему нађу са спортистима са Косова, упркос препоруци Владе, одјекнула је у јавности, али и изазвала "зид ћутања" у Министарству спорта.
Маљковић је истакао и да од тог става неће одступити, ни по цену да га смене, те да је уверен да је свима јасно да останак наших спортиста на постољу не значи и признање Косова.
Проблем заправо није ни постоље, ни примање медаља, већ – химна. То значи да би у случају да, на пример, српски спортиста освоји златну медаљу, а косовски сребро или бронзу, организатор такмичења би пустио "Боже правде" и не би било ни потребе да се напушта постоље.
Ако би се, међутим, десило да спортиста са Косова освоји злато – свирала би се химна територије коју држава Србија не признаје као државу, и онда би одлазак са постоља био известан...
Министар Вања Удовичић, и сам бивши врхунски спортиста, тренутно не жели да се оглашава тим поводом. Он је, међутим, прошле године током Олимпијских игара у Рију изјавио да је препорука Владе спортистима и свим савезима да се у случају да се српски спортиста нађе на постољу са колегом са Косова постоље напусти, али да је у питању само препорука и да спортиста, уколико се то деси, сам одлучује како ће поступити.
Како је тада навео, ни сам не зна да ли би силаском са постоља угрозио нешто за шта се спремао најмање четири године, али, додао је, исто тако је јасно да Косово не може да се призна "кроз спортске резултате".
У случају да спортиста напусти постоље и он и наш савез преузимају ризик и извесну казну, вероватно и дужу суспензију, попут одузимања медаље Милораду Чавићу због мајице "Косово је Србија", а с обзиром на то да је Косово пуноправни члан свих релевантнијих међународних спортских организација, укључујући и Међународни олимпијски комитет (МОК), као највише и најважније спортско тело.
"Срећа у несрећи" је што су српски спортисти углавном на вишем такмичарском нивоу од колега са Косова и за сада нема реалне могућности за овакву ситуацију, осим у џудоу, где је Мајлинда Кељменди најбоља на свету и олимпијска победница из Рија. Ипак, питање је дана или месеца кад ће се ово заиста и десити и зато је важно да српски спортисти спремно дочекају тај тренутак.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар