понедељак, 16.07.2012, 15:55 -> 14:04
Чавић: Повратак у инат свима
Улазим у историју упркос лошим шансама, а то ми много значи. Сваки лекар код кога сам био ми је рекао да никад више нећу бити на овом нивоу, а ето мене, радим то, а мислим и да је ово сведочанство да је мало људске воље понекад веће чак и од науке, рекао је српски пливач Милорад Чавић уочи одласка на ОИ у Лондону.
Репрезентативац Србије у пливању Милорад Чавић жели да на Олимпијским играма у Лондону не само постигне добар резултат и да се још једном опроба у дуелу са Мајклом Фелпсом, већ и да докаже свима који су сумњали у њега да нису у праву.
Свим лекарима који су му рекли да ће му операција леђа окончати каријеру, као и пријатељима и члановима породице који су га молили да још једном размисли пре операције дискус-херније, јула 2010.
"Улазим у историју упркос лошим шансама, а то ми много значи. Сваки лекар код кога сам био ми је рекао да никад више нећу бити на овом нивоу, а ето мене, радим то, а мислим и да је ово сведочанство да је мало људске воље понекад веће чак и од науке", рекао је Чавић у интервјуу америчкој агенцији Асошијејтед Прес.
Чавић је у Пекингу 2008. изгубио од Фелпса за стотинку, а онда је и у дуго очекиваном реваншу, на Светском првенству 2009. такође поражен на 100 метара прсно.
Као да сви ови порази нису били довљни да сломе Чавићеву вољу, бол у леђима је постао тако јак у првим месецима 2010. да му је често требала помоћ само да устане из кревета. Није могао ни да завеже пертле, нити да обрише ноге после туширања или пливања. Једина преостала опција тада била му је операција уз пет месеци мировања.
Тачно годину дана после операције, Чавић на митингу у Шангају није успео да дође ни до полуфинала. Овај Србин рођен у Калифорнији је у последњих годину дана полако враћао форму.
"Стално сам на терапији. Не могу да радим без две масаже недељно. Јако је енперијатно после јаког тренинга, тако да морам да идем на масаже само да бих се опоравио. Али, сада могу да радим на начин на који нисам могао у прошлости. То је дефинитивно огромна предност. Није ми жао што сам ишао на операцију", рекао је Чавић.
"За прошле Олимпијске игре сам имао три тренинга, а онда бих прескочио један или два. Нисам имао никакав континуитет јер ми леђа то нису дозвољавала. То је сада прошлост", додао је он.
Чавић је показао да се вратио у форму у мају, када је победио на Европском првенству на 100 метара делфин.
"Био сам и пре европски шампион, али нисам ништа радио две године, тако да ми та титула није толико важна колико је доказ и нада да се може вратити после такве операције. На очиглед свих мојих критичара - моје породице, пријатеља, чак и лекара који су говорили да се никад нећу вратити", рекао је Чавић.
То није једина ризична одлука коју је овај 28-годишњак донео, пошто је ове године променио тренера, и то само четири месеца пре Игара. Чавић је напустио Италијана Андреа Ди Нина и вратио се Мајку Ботому, са којим је пливао на Универзитету Мичиген.
"Андреа је стварно добар човек и био је уз мене у најтежим тренуцима током последње три године. Био је у Минхену и посетио ме одмах после операције. Учинио је све што може да ми помогне када смо радили заједно, али истина је да је наш однос био као јако, јако лош брак", описао је Чавић.
"Нисмо, једноставно, неке ствари видели на исти начин. Није ми се свиђало како тренира. Њему се није свидело како пливам. Мрзео сам да долазим на тренинге и мрзео сам да радим са њим. Дошао сам до тачке када нисам то више хтео. Одлучио сам да је најбоље да реагујем у том тренутку јер нисам веровао да са њим могу да будем успешан у последњој фази Олимпијских игара", рекао је Чавић.
Он је Ботома назвао "запањујућим мајстором технике".
"Устајање ујутро ми никад није било проблем од када сам прешао код Мајка и стварно осећам да сам се препородио од када сам му се вратио. Осећам да ће ми Мајк помоћи ако будем имао шансу да урадим нешто на Играма. Он ће бити човек који ће ми помоћи да остварим своје циљеве", рекао је Чавић.
Фелпс је ове године постизао знатно боље резултате од Чавића, који је признао да је изгубио брзину, али да му је аеробна кондиција боља. Фелпс је у Пекингу победио зато што се одлучио на још један мали замах и јаче је ударио у електронску таблу, док је Чавић зид само дирнуо врховима прстију.
Ту грешку више никад неће поновити. "Треба га напасти. Не водиш љубав са зидом, него га нападнеш", рекао је Чавић.
Он је истакао да не жели да се враћа на трку из 2008, иако су резултати изазвали протесте у Србији.
"То ћемо оставити у прошлости. Немам никаквих проблема са својом прошлошћу, немам лоша осећања према Мајклу и никад их нисам имао", рекао је Чавић.
Обојица пливача намеравају да се повуку после Игара у Лондону.
"У овом тренутку немам више мотивације. Све је сада посвећено Олимпијским играма, а освајање олимпијске медаље би био савршен крај моје каријере", рекао је Чавић.
"Ако не освојим медаљу, само се надам да ћу осетити тај унутрашњи мир кад додирнем зид, да знам да сам дао све што сам имао. Нисам више клинац. Спреман сам да одем чим се Игре заврше", додао је он.
Будућност му је испланирана.
"Кандидат сам за спортску комисију МОК-а. Надам се да ћу бити изабран, а то ће бити корак ка ономе у шта се надам да ћу једном ући - спортску политику", рекао је Чавић.
Његова трка је 3. августа и то је једина појединачна дисциплина у којој ће учествовати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар