Преношење бакље нацистичка идеја

Штафетно проношење бакље, какво данас познајемо, нема ничег традиционалног. Ту праксу увео је 1936. године нацистички режим.

Преношење бакље постало је устаљена традиција Олимпијских игара, али мало ко, међутим, зна да је идеја о њеном штафетном преношењу од грчке Олимпије до града одржавања спортске манифестације потекла од злогласног нацистичког вође Адолфа Хитлера.

Уобичајен је поступак да се пламен упали у Олимпији према древним обичајима, уз помоћ сунчеве светлости и конкавног огледала. Паљење обављају жене обучене у одећу античких свештеница бога Зевса.

Тако настали пламен, као Олимпијску бакљу штафетно носе хиљаде тркача, преко свих континената, до града у којем ће се одржавати Олимпијске игре и на крају, до истакнутог места на олимпијском стадиону на којем ће пламен пламтити до краја игара када ће бити угашен.

Историчари наводе да је Хитлер био против Олимпијских игара које је сматрао јеврејском и масонском измишљотином, али да је променио мишљење под утицајем Јозефа Гебелса, који је успео да га убеди да би организовање Олимпијаде у Берлину могло да послужи као одлична демонстрација нацистичке моћи и престижа. Гебелс је у Олимпијади видео јединствену прилику да се покаже надмоћ немачког народа.

Хитлеров министар пропаганде је дошао на идеју штафетног ношења бакље као вид повезивања нацистичког режима са античком Грчком.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом