Рајевац против "остатка света"

Негде на почетку шампионата написао сам текст под насловом "Ко НЕЋЕ бити светски првак". Позивајући се на искуство са претходних 18 шампионата света, навео сам да никада у историји мундијала првак света није имао на клупи селектора странца.

Тај податак је "унапред елиминисао" 12 иностраних стручњака на клупама учесника овог шампионата. Од тих 12, 11 је код куће или на путу за кућу. Једини који има теоретску шансу да прекине ову традицију је наш стручњак Милован Рајевац, селектор Гане.

Гана је у четвртфиналу, то је огроман успех а може бити и већи јер Уругвај није фаворит у четвртфиналном мечу.Шансе су, у најмању руку, 50-50.Уколико продје Гана, биће прва афричка репрезентација у полуфиналу, довољно да се већ популарном Рајевцу "подигне споменик" у Акри. 

Када је баш он изабран за селектора, многи су били зачудјени јер су у игри била и много већа тренерска имена, али се Федерација Гане одлучила за Рајевца на основу доброг искуства са Ратомиром Дујковоићем пре 4 године а 2002. селекцију ове земље водио је и Милан Живадиновић.

Рајевац је био скромнији у финансијским захтевима, али амбициозан у програму. На сајту ЕСПН, у профилу Рајевца, надјох тврдњу да је Милован Рајевац "најуспешнији тренер у историји земље". Није ни чудо. Гана је у четвртфиналу светског првенства, друга је у Африци, јуниорски првак света...

Рајевац је био просечан фудбалер иако је догурао и до дреса Црвене звезде у генерацији која је 1979. играла у финалу Купа УЕФА. Тренерским послом бави се тек 15-так година, кренуо је од своје Слободе из Ужица, (он је Златиборац, родјен 1954. у Чајетини) па преко Борца (кога је увео у Куп УЕФА), Звезде, Војводине ,Кине и опет Борца из Чачка стигао до места на коме је данас.

Не верујем да ће Гана постати првак света, али успех је већ остварен. Може бити и већи али историја је већ исписана. Кад нема српских фудбалера утешно је да је бар један српски тренер у четвртфиналу.

Људи попут Рајевца и Боре Милутиновића дижу углед српског фудбала на Мундијалу а агилни и комуникативни амбасадор какав је Горан Вујичић, сјајајн домаћин нашој репрезентацији док је била овде, диже углед земље.

Да ли сте знали?

- Италија је рекордер по броју нереших игара, 21 од 79 утакмица Италијани су завршìли нерешено.

- Два играча добила су жуте картоне у првом минуту: Марини (Италија) 1982. и Горлукови (Русија) 1992. У Јужној Африци им је конкурисао Чилеанац Умберто Суазо који је пожутео у 2. минуту

- Највише пенала, чак 14, судјено је за Шпанију. Виља је против Хондураса промашио први.

- Луис Фабиано је 70. стрелац за Бразил на светским првенствима.

- Други гол Томаса Милера против Енглеске био је 199. на светским првенствима.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње