Двадесет година од бомбардовања зграде РТС-а

У уторак, 23. априла, навршава се 20 година од када је у НАТО бомбардовању на својим радним местима, на дежурству, убијено 16 радника РТС-а.

ЈМУ Радио-телевизија Србије никада неће заборавити ову трагедију. На двадесетогодишњицу погибије наших колега, наша кућа организовала је низ догађаја:

У понедељак 22. априла, у подне, у Галерији РТС-а у Таковској 10 биће откривена макета будућег Меморијалног центра у Абердаревој, уз изложбу фотографија Бранка Пелиновића и скулптура Катарине Трипковић Панчић. Посетиоци ће чути и приказ књиге РТС Издаваштва по филмском сценарију Предрага Перишића „О животу и о смрти".

У 18.00 часова у Дечијем културном центру у Таковској улици, почиње међународна конференција у организацији УНС и РТС под називом "Крај некажњивости за злочине над новинарима".

У 20.30 одржава се комеморативни скуп "Тишина у Абердаревој", на платоу у Абердаревој улици. У програму комеморације учествују Хор РТС-а, уметници, глумци и наши новинари и водитељи. Комеморација је отворена за све грађане који желе да одају почаст нашим трагично страдалим колегама.

На дан погибије радника РТС-а, у уторак 23. априла, као и сваке године, обавиће се полагање венаца испред споменика „Зашто?" - у 2 сата и шест минута ујутру, и поподне у 14 часова и шест минута.

Од 9 до 17 часова наставља се међународна конференција "Крај некажњивости за злочине над новинарима". Истог дана, на Првом програму РТС-а у 20 часова емитујемо документарни филм "Хроника најављене смрти". Филм се бави разјашњењем зашто у том безумном ракетирању цивилног објекта ипак нико није ни морао, ни смео да страда. Неки од сведока први пут у јавности говоре о околностима и детаљима који доказују да су жртве могле бити избегнуте. Ко је знао да ће зграда бити бомбардована и зашто, упркос томе, није евакуисана? Како је 15-ак дана раније заустављен напад НАТО авијације на РТС? Зашто ниједан међународни суд није осудио никог из НАТО-а за убијање цивила, и поред оцена међународних организација за заштиту људских права да је реч о ратном злочину и да није било никаквог оправдања за бомбардовање Телевизије. "Хроника најављене смрти" је потресно сведочанство о трагедији од које се никад нећемо опоравити, о двоструком злочину и о кривцима - овде и тамо. Ауторка филма је Светлана Јанићијевић, директор фотографије Драгослав Бојковић, монтажер Марко Тисовец, продуценткиња Драгица Баровић, а редитељ је Иван Поповић.

Након документарног филма, погледаћемо снимак комеморације "Тишина у Абердаревој". 

У 22.10 следи премијера играног филма "О животу и о смрти". Овај омнибус од пет фиктивних прича инспирисаних трагичним догађајем из 1999. године, снимљен је у продукцији Редакције драмског и домаћег серијског програма Радио телевизије Србије, у режији Предрага Велиновића, и по сценарију Предрага Перишића.

ТВ филм "О животу и о смрти", у свакој од пет прича, прати фиктивне јунаке чије ће се животне путање укрстити у ноћи бомбардовања зграде Телевизије. У овим фиктивним причама, у којима људске судбине видимо у тренуцима личних дилема, генерацијских сукоба, борбе и покушаја да се превазиђе усамљеност, трагика произилази из недовршености тих животних судбина над којима лебди претња у атмосфери бомбардовања.

Млада породица која чека принову, мајка и ћерка које покушавају да превазиђу узајамну отуђеност, младић и девојка који једно у другом проналазе наду и утеху - само су неке од прича у којима микро драме наизглед обичног свакодневног живота ухваћеног у једном судбоносном дану, и на једном месту, постају део веће панораме о животу и о смрти. Иако ни у ком смислу не користи личне и појединачне приче жртава бомбардовања Телевизије, овај играни омнибус представља својеврсну посвету управо њима.

У ТВ филму играју: Драган Петровић Пеле, Дара Џокић, Нада Шаргин, Милутин Милошевић, Данијела Кузмановић, Страхиња Блажић, Милица Сужњевић, Наташа Перић, Павле Менсур, Миодраг Кривокапић, Небојша Миловановић, Јасна Ђуричић, Александар Ђурица, Љубивоје Тадић, Марко Радић, Лазар Ђукић, Иван Нинчић, Никола Станковић, Миодраг Ракочевић, Дејан Петошевић и Лазар Николић. Уредник филма је Кристина Ђуковић, продуцент Драгана Богдановић, извршни продуцент Милорад Конрад, директор фотографије Милорад Глушица, костимограф Александра Александрић, сценограф Мирослава Андрејевић. Сниматељи звука су Бранко Стојановић и Дарко Глишић, а дизајн звука је радио Небојша Драгићевић. Монтажер филма је Владимир Радовановић.

У среду, 24. априла од 19 часова на Радио Београду 2 емитује се концерт у сећање на погинуле раднике РТС "Само виола"- Дејан Млађеновић. Програм: свите Јохана Себастијана Баха и „Монолог" Дејана Деспића.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње