Дијанина деца: документарни филм и мултимедијална изложба

Нови ауторски пројекат ауторке РТС- а Слађане Зарић, „Дијанина деца" посвећен је жени која је спровела највећу акцију спасавања деце у Другом светском рату. Осим документарног филма који ће бити емитован на РТС- у, у Дому војске у Београду току је и истоимена мултимедијална изложба.

Дијана Будисављевић, Аустријанка удата за српског хирурга Јулија Будисављевића, спасла је од сигурне смрти више од 7.500 српских девојчица и дечака из концентрационог логора Јасеновац у Независној држави Хрватској. У систему логора Јасеновац убијено је око 20.000 српске, јеврејске и ромске деце.

"Заједно са Министарством одбране и РТС- ом одлучила сам да направимо свеобухватан пројекат, да то не буде само документарни филм, већ да то буде и изложба, јер смо хтели да Дијану Будисављевић приближимо свакој кући, свакој ђачкој клупи, да о Дијани све више причамо. Прича о Дијани Будисављевић је уједно прича о људима који су најтежим временима успели да буду људи, који су били оно што је некада најтеже - бити човек - нагласила је Слађана Зарић, додајући да је овим пројектом хтела да персонализује причу о страдалима у Јасеновцу и њиховим судбинама, а да се више не говори само о броју.

Изложба „Дијанина деца"

Изложба "Дијанина деца", чија је ауторка Слађана Зарић и аутор архитектуре Иван Мангов, посвећена је тој највећој акцији спасавања деце из концентрационих логора током Другог светског рата.

На изложби у Дому војске у Београду, презентоване су документарне фотографије, транспортне листе и делови картотеке које је о сваком спасеном детету Дијана водила. Документа су пронађена у београдским, бањалучким и загребачким архивима. Изложба доноси и приче о појединачним судбинама деце која су остала у животу захваљујући акцији Дијане Будисављевић и њених сарадника.

Изложба "Дијанина деца" биће отворена за посетиоце до 14. јуна ове године а реализована је у продукцији Министарства одбране Републике Србије и Радио- телевизије Србије.

Документарни филм "Дијанина деца"

Још пре емитовања филма на РТС- у, ово дело је освојило прво високо признање: у априлу ове године, филм је проглашен најбољим на 13. Међународном фестивалу документарног филма "Златна буклија" у Великој Плани.

Слађана Зарић, ауторка: "Ако ми данас погледамо колики је то број људи. Ако идемо системом просте репродукције, можемо да причамо о 30.000 и 40.000 људи који постоје захваљујући великој акцији спасавања те жене и њених сарадника".

Дијана Будисављевић је са групом сарадника, из логора Јасеновац у Независној држави Хрватској, од сигурне смрти спасла на хиљаде малишана. Под притиском Немаца, којима нису одговарали хрватски злочини над српским становништвом, усташе су невољно пристале да дају дозволу да српску децу Дијана изведе из логора Јасеновац. У систему логора Јасеновац убијено је 19.433 српске, јеврејске и ромске деце.

О храбрости и упорности Дијане Будисављевић у документарном филму сведоче они чије животе је Дијана спасла - деца логораши из Јасеновца.

Осим што их је избављењем из логора отргла од сигурне смрти, Дијана се трудила и да очува њихов идентитет и да децу после рата врати породицама. У Дијаниној картотеци пописано је више од 12000 малишана која су током ратног периода прошла кроз Загреб.

Комунистичка власт је крајем маја 1945. године Дијани Будисављевић одузела картотеку и све њене заслуге приписала комунистичкој партији. Одузимањем картотеке Дијани је ускраћено оно за шта се током рата борила - да свако дете врати својој породици. Претпоставља се да је око 2.000 деце остало да живи у хрватским породицама под новим идентитетом, не знајући за своје порекло.

Слађана Зарић, ауторка пројекта: "Дијана Будисављевић умрла је заборављена. Тек сада поједине улице и тргови у Србији и Аустрији добијају њено име, као знак захвалности за оно што је учинила. Немац Оскар Шиндлер спасао је животе више од 1000 пољских Јевреја, Ирена Сендлер је акцијом из варшавског гета извела око 2500 јеврејске деце, а Дијана Будисављевић је од сигурне смрти спасила више од 7500 српских малишана... Зато је читав пројекат „Дијанина деца" је прича о хуманим људима у најтежим временима, то је прича захвалности из које свако може да извуче поуку - да ни у једној ситуацији, ма колико она била тешка и лоша, нема оправдања за нечињење добрих дела".

Документарни филм "Дијанина деца" сниман је Хрватској, БиХ, Аустрији и Србији. Саговорници су бивши логораши Јасеновца и еминентни историчари који су се бавили периодом Другог светског рата. У филму је коришћена и богата архивска грађа (видео и фото документација) која се односи на саму акцију спасавања. Свако "Дијанино дете" пронађено је у доступним документима и картотекама Дијане Будисављевић и на тај начин је кроз веома различиту судбину некадашњих малих логораша испричана ова засигурно највећа хуманитарна акција током Другог светског рата.

Филм је реализован у копродукцији Радио-телевизије Србије и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Ауторка филма је Слађана Зарић, новинар Весна Илић а директор фотографије је Петар Вујанић. Монтажер филма је Марија Богичевић, композитор оригиналне мизике је Владимир Тошић. Продуцент пројекта је Снежана Родић Синђелић.

Документарни филм "Дијанина деца" биће премијерно приказан на РТС- у 23. маја 2018. године на Првом програму у 21 час.

 

 

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње