Шекспир, музика и мода

РТС наставља своје "културно-уметничко лето" премијерним емисијама.

Три дана за редом, 23, 24. и 25. августа, на Другом програму у 20.30.

"Принцеза из Женидбе Душанове", назив је емисије која је на програму у четвртак. Екипа РТС-а је у јуну провела цео дан у Белом двору где се припремала ревија дизајнерке Роксанде Илинчић. Било је то њено прво представљање у родном Београду после светског успеха.

Међу дамама које бирају Роксандине моделе су: војвоткиња од Кембриџа, Мишел Обама, Лејди Гага, Јорданска краљица Ранија, Гвинет Палтроу...

Отишла је као млада девојка, са дипломом београдског Факултета примењених уметности. Тринаест година касније у свој Београд вратила се као светска звезда модне индустрије.

На путу успеха нашла се те зачудне 1999. године, у Лондону, после завршених мастер студија из области женске гардеробе на уметничкој школи Централ Сент Мартинс, код славне професорке Лузи Вилсон. За само неколико година, већ од 2005. године њене колекције приказују се као део програма Лондонске недеље моде. Њена креација уврштена је у изложбу "Балске хаљине: британски гламур од 1950" у Музеју Викторије и Алберта, да би јој одмах потом овај Музеј упутио позив да приреди модну ревију и њиховој Галерији "Рафаел". Она је пословна жена 2014. године по мишљењу Харперс Базара УК, добитница дизајнерске награде Црвени тепих British Elle Style, али и Братснког модног савета.

У ТВ Фељтону "Принцеза из Женидбе Душанове" Роксанда Илинчић говори о томе како и данас воли плаву школску кецељу, која је била њен први модни бунтовнички изазов стилској укалупљености. О првим лондонским ревијама које је смишљала и организовала, како би била примећена. Чега се одрицала, шта је на почетку било тешко, а шта је данас, када она диктира тренд у свету модне индустрије.

ТВ Фељтон РТС-а објављује екслузивне снимке припреме овог јединственог модног догађаја хуманитарног карактера, као и колекцију Роксанде Илинчић за следећу јесен и зиму, инспирисану филмом "Ноћни портир".

Аутор је Војка Пајкић Ђорђевић а редитељ Маја Мандић

Из циклуса Читање позоришта у уторак је на програму епизода "Шекспир на Брионима", ексклузивна репортажа са егзотичног острвља на северу Јадрана.

Уверење да су Бриони ексклузивно откриће Јосипа Броза сасвим је погрешно. Некадашња Титова службена резиденција и место политичко-историјских прекретница има дугу предисторију и посве нови ореол. Бриони су данас место сусрета елитног туризма и врхунских уметничких похода.

У дугу историју овог фантазмагоричног архипелага уписује се и Позориште „Улисис", које су пре шеснаест година основали Раде Шербеџија и Борислав Вујчић. Пре Броза Брионе су походили Џемс Џојс, Бернард Шо и Томас Ман, а после Анђелина Џоли, Ванеса Редгрејв, Ралф Фајнс и преко пет стотина уметника разиличитих вокација, углавном позориштанаца, из региона бивше Југаславије и из свих крајева света.

Ипак, упркос својеврсној културној дипломатији Шербеџије и његових истомишљеника, упркос европским тековинама које би жарко желела да баштини Хрватска, различите власти у данашњој независној држави различито се односе према позоришту "Улисис". И то је једна од тема ове епизоде серијала "Читање позоришта" чији аутор је пратио последње припреме и премијеру представе "Шекспир летње ноћи".

Представу "Шекспир летње ноћи", редитељке Ленке Удовички, одликује апсолутна уклопљеност и прожимање с природним окружењем око тврђаве Минор, и унутар ње. То је својеврстан омаж Шекспиру, поводом годишњице коју слави цео свет, али и рецентан пример друштвено ангажованог позоришта које критички промишља горуће проблеме овог наопаког света. Тематизују се болно актуелне теме избеглиштва, политичке бескрупулозности и савремених ратова, а текст као да је данас написан.

Екипа серијала "Читање позоришта" свакодневно је путовала, с глумцима и ауторским тимом, с Великог на Мали Брион, где су одржаване пробе на тврђави и око ње. Епизода обилује атрактивним документарним материјалом с проба, премијере и са самог острвља, снимљеним с копна и из ваздуха.

Учествују: Раде Шербеџија, Ленка Удовички, Ратко Полич, Игор Мандић, Душко Љуштина, Најџел Осборн, Жељка Удовичић Плештина и други.

Сценарио и режија: Слободан Савић

У среду је премијерно на програму емисија "Смејати се музиком" из циклуса Музички разговори у САНУ Музика никад није смешна али често за тему има смешне догађаје или карактере, неочекиване обрте и изненађења чиме нас оставља без даха. За радознале, за љубитеље и за познаваоце камерног звука, академик Исидора Жебељан и обоиста Борислав Чичовачку осмислили су серијал концерата класичне музике у Галерији САНУ. Намера је да се разговорима са познатим личностима из културе, науке и спорта, заједнички размишља о уметничким и вануметничким темама, а на другачији и шири начин. Редакција за културу РТС-а емитује први концерт, под називом "Смејати се музиком", у којима говоре и наступају Аница Добра и Никола Ђуричко. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње