понедељак, 19.03.2012, 12:32 -> 13:44
Тим Србије за Баку
Биографије тима који ће нас са Жељком Јоксимовићем представљати у Бакуу на Песми Евровизије 2012.
Жељко Јоксимовић
Жељко Јоксимовић је рођен 20. априла 1972. године у Београду. Већ са дванаест година победио је на престижном музичком фестивалу у Паризу, са кога је понео титулу "Прва хармоника Европе". Студирао је на Факултету музичких уметности у Београду и један је од ретких музичара који свира 14 инструмената.
Његова професионална музичка каријера имала је континуирану тенденцију успона. Средином деведесетих година (1993, 1996 и 1997) бележио је успехе на фестивалу "Београдско пролеће" као композитор. Његова композиција "Звоне тамбуре" освојила је прву награду 2000. године на Фестивалу "Златна тамбурица" у Новом Саду.
Успех који је забележио на Фестивалу "Пјесма Медитерана" у Будви 1998. са композицијом "Песма сирена" (награда за интерпретацију) омогућила му је пут на два престижна међународна фестивала у Белорусији, у градовима Могиљов и Витјебск. Те 1999. године, на оба фестивала осваја Гран при.
Компоновао је музику за позоришне представе, међу којима су "Љубинко и Десанка", "Роб љубави", "Пешице", "Немам да платим, нећу да платим" ...
Прекретницом на пољу његовог солистичког рада у области поп музике сматра се 2000. година када је објавио први албум "Амајлија". Резултат тог рада био је очигледан - албум је био најпродаваније издање у 2000. години.
Уследиле су бројне награде које су оправдале Жељков квалитет и истрајност, што га је задржало у самом врху српске поп музике.
Преломна година у каријери Жељка Јоксимовића била је 2004. када је композицијом "Лане моје" победио на националном избору за представника Србије и Црне Горе за "Еуросонг".
После много година, Државна заједница Србија и Црна Гора добиле су представника на престижном европском такмичењу.
Друго место у укупном пласману на избору за "Песму Евровизије" у Истанбулу и специјална награда за најбољег композитора тог фестивала - "Марсел Безенсон", отворили су му пут ка врху европске музичке сцене.
Успех на "Песми Евровизије" променио је ток Жељкове каријере, о чему сведоче и резултати које је остварио наредних година. Већ следеће године, поново се ауторски појављује на "Беовизији" и националном избору за представника Србије и Црне Горе за "Еуросонг" са композицијом "Јутро " за Јелену Томашевић.
Сарадња и дует са аустријском певачицом Таме Харисон на композицији "Live My Life for You" забележила је велики успех широм Европе. Издавачка кућа "Worner" уврстила је ту композицију у компилацију на којој се поред поменутог дуета налазе и нумере Робија Вилијамса, групе "Аба" (ABBA) и других.
Децембра 2005. године, Жељков четврти албум бележи фантастичне успехе и тираж већи од 500.000 примерака. Албум квалитативно представља велики помак у његовој каријери - у том периоду Јоксимовић се опробао и као композитор филмске музике.
У сарадњи са продукцијском кућом "Cobra" ради музику за филм "Ивкова слава".
Евровизијски успех поновљен је и 2006. у Атини, када је његова композиција "Лејла" за групу "Хари Мата Хари", представника Босне и Херцеговине, освојила 3. место. Награђен је и признањем за најбољег композитора "Composeraward 2006", према мишљењу свих композитора, учесника фестивала.
Жељко је компоновао и победничку песму фестивала „Сунчане скале 2004" у Херцег Новом, "Као млијеко", коју је изводила певачица Романа.
У другој половини 2006. године, потписује се као продуцент и композитор серије "Jet set", која је и продукцијски првенац његове продукцијске куће „Minacord".
На фестивалу „Сунчане скале" у Херцег Новом његова композиција "Да л' она зна", коју је изводила Милена Вучић, освојила је прво место обе вечери фестивала.
У септембру 2007, на шестом регионалном Радијском фестивалу Балкана, на коме су учествовале 22 поп звезде из региона, Гран при фестивала за најслушанији хит године освојио је Јоксимовић за песму "Девојка. "
На најпрестижнијем музичком фестивалу у Србији „Беовизија" 2008. године компоновао је победничку песму "Оро" у извођењу Јелене Томашевић. Управо ова песма представљала је Србију - домаћина "Песме Евровизије 2008".
Радио-телевизија Србије и Европска радиодифузна унија (EBU) доделили су Жељку и улогу водитеља домаћина "Еуросонга 2008" у Београду, заједно са тадашњом водитељком РТС-а Јованом Јанковић.
Јелена и "Оро" освојили су шесто место у укупном пласману „Песме Евровизије".
Четврта евровизијска мисија овог певача и композитора највишег ранга оствариће се 2012. године, на 57. "Песми Евровизије" у престоници Азербејџана.
Ксенија Милошевић,
виолина и пратећи вокал
Ксенија Милошевић је рођена 1982. у Београду. Виолину свира од четврте године. Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду а магистрирала је 2005.
Учествовала је на великом броју међународних фестивала и добитница је многих награда и признања. Као солиста свирала је са најпознатијим српским оркестрима и камерним ансамблима. Стални је члан Београдске филхармоније од 1999. године. Три године је била на месту концертмајстора, а активни је члан камерног ансамбла "Double sens" у Паризу са којим је снимила ЦД за европско тржиште и са којим наступа широм Европе.
Године 2006. учествовала је на Песми Евровизије у Атини представљајући Босну и Херцеговину са Харијем Мата Харијем и освојила је треће место. Године 2007. учествовала је са Маријом Шерифовић на ESC у Хелсинкију, где је као пратећи вокал у песми "Молитва" остварила прву победу за Србију.
Олга Вуловић,
виолина и пратећи вокал
Олга Вуловић, рођена је 1978. године у Београду. Дипломирала је на Факултету музичких уметности у Београду, одсек виолина.
Од своје треће године била је члан чувеног дечијег хора "Колибри", побеђивала је на певачким такмичењима и наступала на великим фестивалима поп музике.
Као пратећи вокал и виолинисткиња наступала је са неколико великих певачких звезда са простора Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Црне Горе.
Милош Николић
кларинет, кавал и пратећи вокал
Милош Николић је дипломирао кларинет на Факултету музичке уметности у Београду. Музичар је широких интересовања.
Као кларинетиста освајао је највеће државне награде и наступао као солиста и оркестарски музичар. Посебну пажњу посвећује камерној музици. Члан је трија „Покрет" који изводи дела савремених српских композитора.
Више од две деценије бави се византијском музиком, њеном теоријом, праксом и нотацијом. Водио је византијски хор са којим је одржао концерте широм Европе и издао неколико компакт-дискова.
Дуги низ година изучава српску, балканску и оријенталну музичку традицију. Свира кавал и гајде. Први је професор је кавала у Србији. Предаје у Музичкој школи "Мокрањац" у Београду. Сарађује са музичарима и уметницима различитих профила. Пева и свира са Павлом Аксентијевићем и у трију „Вед". Снима музику за филмове и радио-драме. Године 2004. учествује на „Песми Евровизије" у Истамбулу са Жељком Јоксимовићем који са песмом „Лане моје" осваја друго место.
Душан Алагић,
пратећи вокал и инструменталиста
Душан Алагић је рођен 1982. године у Београду. Композитор, текстописац, аранжер, продуцент и инструментални извођач. Студирао је на Факултету музичке уметности (смер етномузикологија) у Београду. Од најмлађих дана почиње да се интересује за виолину, која му је први инструмент, као и за гитару и клавијатуре. Последњих година интензивно ради као студијски и концертни инструменталиста.
У протеклих пет година као аутор сарађивао је са многим домаћим и балканским звездама, освајао бројне прве награде, а песме које је стварао бележе велику популарност на поп сцени у Србији. Власник је сопственог музичког студија. Душан Алагић као аутор музике потписује бројне документарне и кратке игране филмове, дечију музику, продуцент је и аранжер првог на свету снимљеног албума, на којем певају деца са аутизмом.
Драган Крстић,
удараљке и пратећи вокал
Драган Крстић је рођен 1979. године у Зајечару. Одрастајући у музичкој породици, веома рано је развио интересовање за музику. Истовремено је учио клавир и бубњеве и већ са 12 година са рок бендом наступа на Зајечарској гитаријади, највећем рок догађају у земљи. Две године касније побеђује на истом фестивалу и снима први албум.
Од доласка у Београд 1996. године, Крстић сарађује са много познатих музичара и бендова, наступа са Београдском филхармонијом и истиче богато искуство као студијски музичар. Од 2002. године сарађује са Жељком Јоксимовићем. Са њим 2004. године на Песми Евровизије представља Србију и Црну Гору са песмом "Лане моје".
Марина Туцаковић, текстописац
Марина Туцаковић је једна од најпознатијих аутора најпопуларнијих песама на просторима балканског региона. Иза себе има успешну тридесетпетогодишњу каријеру текстописца. Написала је више од 4000 текстова који су се чули у интерпретацији најпознатијих уметника у Србији и на просторима некадашње Југославије. Са њеним потписом продато је више од 15 милиона носача звука. Песма „Није љубав ствар" тек јој је друга у каријери са којом ће се представити на Песми Евровизије.
Милош Рогановић, текстописац
Милош Рогановић је 1976. у Београду. Завршио је Стоматолошки факултет у Београду. Рогановић је још као дете свирао је хармонику, а касније и гитару. Био је члан неколико популарних рок и поп бендова. Иако је завршио студије стоматологије и ради као стоматолог, таленат за писање текстова и музике претворио је у озбиљну сарадњу са данас великим звездама Србије и земаља у региону. Посебан моменат у његовом раду био је управо позив Жељка Јоксимовића да заједно са Марином Туцаковић напише текст и тако први пут учествује на Песми Евровизије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар