субота, 05.04.2025, 16:42 -> 16:52
Извор: Кабинет министра
„Српски национални интереси – јуче, данас, сутра“ у Минхену
У Генералном конзулату Републике Србије у Минхену одржан је први скуп у оквиру националног пројекта под називом „Српски национални интереси – јуче, данас, сутра“, који има за циљ стратешко и институционално заокруживање политике памћења, културног идентитета и очувања историјске истине српског народа. Иницијатор овог пројекта је министар без портфеља у Влади Републике Србије, задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором, господин Ђорђе Милићевић, а читава иницијатива реализује се уз подршку Владе Републике Србије.
У свом обраћању присутнима, министар Милићевић је нагласио да овај пројекат није тренутна реакција на појединачне случајеве историјског фалсификовања, већ дубоко промишљена и дугорочна стратегија државе Србије, усмерена ка очувању историјског и националног достојанства.
„Историја једног народа није збирка сувопарних података, она је његов идентитет, његово наслеђе, његово колективно памћење. Она је темељ сваке националне самосвести и сваки покушај њене манипулације, искривљавања или брисања јесте напад на суштину нашег бића. Управо зато смо, као држава и као друштво, дужни да се томе супротставимо – организовано, одговорно и системски“, поручио је министар.
Пројекат „Српски национални интереси – јуче, данас, сутра“ замишљен је као интегрална платформа која обједињује научни, образовни, културни и дипломатски рад са циљем изградње трајних механизама заштите и промоције српског историјског и културног наслеђа. Његова реализација није могућа без снажне институционалне подршке, коју ова иницијатива и има – како је истакао министар Милићевић – у пуној сарадњи са свим надлежним институцијама, и што је најважније, уз јасну и одлучну подршку Владе Републике Србије.
„Када држава стане иза једног оваквог пројекта, она тиме шаље поруку да не само да памти своју прошлост, већ је и спремна да је брани и преноси генерацијама које долазе. То је одговорност једног народа према самом себи“, изјавио је министар.
Пројекат је добио благослов Његове Светости патријарха српског г. Порфирија, што му даје не само духовну дубину, већ и додатни морални легитимитет.
„Благослов патријарха Порфирија за нас је више од подршке, он је усмеравање. Потврда да је пут којим идемо исправан и да ова борба није само световна и политичка, већ и духовна. Истина коју бранимо није само наша прошлост, она је темељ наше будућности“, нагласио је министар.
Посебно место у свом излагању министар је посветио улози српске дијаспоре:
„Наши сународници широм света су нераскидиви део националног ткива. Они не чувају само језик и обичаје, већ и снажан осећај припадности. Дијаспора је наш поуздани савезник у овој мисији, не као посматрач, већ као равноправни партнер у очувању идентитета и истине.“
Скупу су присуствовали и уважени стручњаци чије је учешће дало изузетан академски, стратешки и интелектуални печат догађају: академик проф. др Светислав Божић, проф. др Бранко Ракић, проф. др Александар Растовић и господин Драгослав Бокан. Њихова излагања била су не само научно утемељена, већ и снажно инспиришућа, а заједничка порука коју су упутили јесте да српски народ има право, али и обавезу да истину о својој прошлости више никада не препушта туђој интерпретацији, нити страним интересима.
Истакли су да је ово тренутак у којем се мора јасно и одлучно поставити граница – између фалсификата и истине, између заборава и памћења, између наметнуте кривице и заслуженог поштовања. У времену у којем историја постаје инструмент политичких притисака, знање, култура сећања и институционално организована одбрана националних вредности постају темељ без којег нема ни будућности, ни самопоштовања једног народа.
„Окупили смо људе знања, али и људе интегритета. Њихова улога у овом пројекту биће од пресудне важности, јер истину не брани сила, већ знање. Не брани се виком, већ аргументом. Не брани се пролазним политичким средствима, већ трајним институцијама и памћењем“, истакао је министар.
У закључку, министар Милићевић је упутио снажну поруку која носи суштину целе иницијативе:
„Ово није борба само за историјску истину. Ово је борба за национално достојанство, за будућност наше деце, за идентитет Србије у свету. Србија памти. Србија зна. Србија неће дозволити да њена истина буде избрисана. И у тој борби, као држава, као народ и као заједница, остајемо истрајни и јединствени.“
Коментари