среда, 13.11.2024, 13:23 -> 13:51
Извор: Кабинет министра
Милићевић у Слатини: ”Свако дете има право да учи и воли ћирилицу, где год да одраста ”
Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором посетио је основце у месту Слатина, општина Лакташи, у оквиру пројекта ”Ученицима сеоских школа у походе” који реализује Удружење грађана Центар за анимацију и луткарство из Бањалуке, уз подршку Кабинета министра.
У посети школама, поред угледних писаца за децу и младе из Удружења књижевника Републике Српске, ангажовани су и глумци који ће говорити песме Јована Јовановића Змаја, Бранка Ћопића, Душана Радовића, Десанке Максимовић, Љубивоја Ршумовића и других српских песника из лектире. Пројекат се ове године спроводи у селима Бањалуке, Лакташа, Градишке, Приједора, Новог Града, Прњавора, Дервенте и Котор Вароши.
”Данас смо овде са важним циљем, очувањем нашег језика, писма и културног идентитета. Пројекат који смо подржали је и пројекат подршке ћирилици и није само улагање у образовање већ у нашу историју, наше корене и будућност. Ћирилица, као наше аутентично писмо, представља симбол идентитета који повезује генерације и заједнице широм света где год да живи српски народ”, рекао је министар Милићевић и додао да свако дете има право да учи и воли ћирилицу, било да одраста у центру Београда, Бања Луке, или овде где смо данас.
”Свесни смо да очување језика и традиције нису само формалности. То су темељи на којима градимо стабилну и поносну будућност. Зато овде шаљемо снажну поруку: писмо нас повезује! Ћирилица је део сваке ваше приче и ваше прошлости. И зато свако дете које научи и заволи ћирилицу доприноси нашој заједничкој будућности. Где год да наш народ живи, ћирилица је оно што нас уједињује и што нас подсећа на корене. Заједно ћемо радити да очувамо наш језик, наш идентитет и нашу културу. Данас, сутра, увек и свуда где год наш народ живи!“, казао је.
Министар Милићевић је истакао да је ћирилица наша веза која нас уједињује као народ и да њено очување значи очување наше прошлости, наше садашњости и свега што ћемо оставити генерацијама које долазе.
”И сигуран сам да ће већ следеће године бити још више ученика који ће са поносом учити ћирилицу, јер овакве иницијативе граде темеље снажног и повезаног народа, где год да живимо, у Србији, Републици Српској или било где другде у свету!”, закључио је министар.
Коментари