уторак, 29.10.2024, 11:32 -> 11:45
Извор: Удружење српских писаца Швајцарске
У Библиотеци града Београда одржана промоција јубиларног 20. зборника Удружења српских писаца Швајцарске
Промоција јубиларног, двадесетог зборника књижевних радова Завештања 2024, одржана је 25. октобра 2024. године у препуној Римској дворани Библиотеке града Београда. Овај догађај, организован од стране Удружења српских писаца Швајцарске, окупио је бројна истакнута имена српске дијаспоре, као и домаће ауторе и љубитеље писане речи.
Удружење српских писаца Швајцарске, основано с циљем очувања српског језика и књижевности у дијаспори, већ две деценије објављује зборник Завештања, који је постао симбол књижевног стваралаштва Срба у иностранству. Овај зборник пружа прилику ауторима да изразе своју креативност и одрже везу са културним наслеђем, без обзира на то где живе.
Овогодишња промоција окупила је чланове удружења који су кроз године постали део Завештања, међу којима су Жаклина Марковић Митић, Милисав Ђурић, Снежана Милановић, Мићо Савановић, Моника Алексија, Драган Михаиловић, Мирјана Станимировић Цвијановић, Далиборка Шишмановић Кепчија и Драгица Ђокић, као и госте овогодишњег издања.
Модератор и рецензент ове књижевне вечери била је Ана Ранђеловић, дипломирани филолог за књижевност и српски језик.
Посебан печат догађају дала је музичка подршка Николине Милојевић и Софије Јовановић. Николина је дипломирала на Музичкој академији, док је Софија, мастер педагог, својим талентом и љубављу према музици употпунила овај догађај.
„Посебно смо поносни што је промоција овог јубилејног издања одржана у Библиотеци града Београда, која је место од великог културног и историјског значаја. Ова промоција је потврда да српска књижевност изван граница земље није заборављена, већ да има своје место и овде, у срцу наше културе", истакла је председница Удружења српских писаца Швајцарске, Жаклина Марковић Митић.
„Више од две деценије постојања и плодоносног рада, као и штампање зборника на ћирилици у континуитету, доказ су трајне вредности наше мисије. Промоције у Младеновцу, Београду и Републици Српској, као и ова у Библиотеци града Београда, потврђују да српска реч, без обзира на географске границе, проналази пут до читалаца како у земљи, тако и у иностранству", додао је потпредседник Удружења, Милисав Ђурић.
„Оваква окупљања требало би да буду чешћа, јер нам управо то недостаје. Ми који живимо и радимо далеко од домовине, кроз стихове стварамо мостове за будуће генерације, како би знале ко су и одакле потичу њихови преци. На тај начин чувамо ћирилично писмо и све оно што нам је остављено у аманет", истакла је Снежана Милановић, секретар Удружења.
Догађаји попут овог играју кључну улогу у повезивању књижевног стваралаштва са широм културном заједницом, инспиришући нове генерације аутора да допринесу очувању културног наслеђа.
Коментари