Данас почињу избори за Радничку комору Беча

Избори за Радничку комору Беча (АК), на којима право гласа имају и сви запослени и радници са српским држављанством, почињу данас и трају до 23. априла.

Избори за Радничку комору Беча (АК), на којима право гласа имају и сви запослени и радници са српским држављанством, почињу данас и трају до 23. априла.

Председница Радничке коморе (АК – Arbeiterkammer) и главна кандидаткиња FSG (Фракција социјалдемократских синдикалаца) на изборима АК у Бечу, Ренате Андерл, позива све запослене и раднике српског порекла да гласају за FSG, како би, раме уз раме, са њима активно наставили борбу против дискриминације на послу и за што боља права.

"Мој крајњи циљ је да запослени добију поштовање које заслужују. Захтевам праведна примања и социјално осигурање за све запослене. С обзиром на све вец́и притисак у свету рада и бројне кризе (корона, инфлација, енергетска криза, климатска криза), заступање права запослених и радника је важније него икад. Желим да Аустрију учиним много праведнијом. Да бисмо у томе успели, и у будућности ће нам бити потребна солидарна социјална држава отпорна на кризе. Залажем се за најбољу социјалну државу на свету за све људе који живе у нашој земљи, од основног образовања, у вртиц́у, па све до пензије", каже Андерл.

Традиционално, највећу изабрану посланичку групу у радничком парламенту АК Беч чине представници Фракције социјалдемократских синдикалаца (FSG), којих је у досадашњем сазиву било 113 од укупно 180 изабраних представника.

Уједно, Фракција социјладемократских синидкалаца (FSG) деценијама негује добре односе са српском заједницом у Аустрији, што доказује и чињеница да се највећи број људи српског порекла налази на изборним листама ове Фракције у читовој Аустрији, као и то да су предеседница Радничке коморе Аустрије и Беча или њихови представници чести гости на манифестацијама које организује српска заједница у Аустрији.

У Аустрији живи више од 300 000 људи српског порекла, а само у главном граду Бечу, 10% укупног становништва, дакле око 200 000 људи, чине Бечлијке и Бечлије са српским коренима. Српкиње и Срби у Аустрији својим радом дају значајан допринос у готово свим привредним гранама алпске републике.

   Избори за Радничке комору у Бечу

Избори за Радничке коморе се одржавају сваких пет година у свих девет аустријских покрајина. Након избора на покрајинским нивоима, Генерална скупштина Радничке коморе из редова својих чланова бира председницу / председника Савезне Радничке коморе. Традиционално, председница / председник Радничке коморе у Бечу је из редова FSG и буде биран за председницу / председника Савезне Радничке коморе. Избори за Радничку комору у Бечу се одржавају од 10. до 23. априла.

 О Радничкој комори (АК – Arbeiterkammer)

Радничка комора заступа интересе готово 4 милиона запослених у Аустрији. Она се бори за права сваког запосленог и радника – да се чују њихови захтеви, да буду уредно плаћени и правно осигурани. По Закону о Радничкој комори сви запослени аутоматски су и чланови Радничке коморе. То важи и за ученике у дуалном образовању, незапослене и људе на плаћеном или неплаћеном одсуству – сви они могу користити све услуге Радничке коморе и у сваком тренутку затражити савет и заштиту.

  О FSG – Фракција социјалдемократских синдикалаца

Фракција социјалдемократских синдикалаца (скраћено FSG) је фракција у оквиру Аустријске конфедерације синдиката (ÖGB - Österreichischer Gewerkschaftsbund).

FSG је посвец́ена у оквиру нестраначког ÖGB да осигура да се социјалдемократски принципи, посебно социјална правда и солидарност, енергично спроводе у оквиру синдикалног рада и, ако је могуц́е, имплементира у синдикалној политици. FSG се залаже, у ÖGB, у радничким саветима, у Радничким коморама (АК – Arbeiterkammer) и самоуправним институцијама социјалне политике као и у јавности на основу социјалдемократских принципа, за проблеме и интересе запослених људи и њима блиским групама (ученике у дуалнном образовању који уче занат, незапослене, пензионери и људи сличних запосленима).

Постоје FSG комитети у компанијама као и на локалном, окружном, покрајиснком и савезном нивоу. У ÖGB, FSG је традиционално најјача фракција.

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње