Изложба под називом "Златни пресек" у част писца и сликара Моме Капора

У Великој галерији београдског Дома Војске Србије отворена је изложба „Момо Капор – Златни пресек“. Изложба је реализована с циљем ретроспективног погледа на рад познатог српског књижевника и сликара који се на домаћој културној сцени истакао и у форми цртежа.

Изложбу која ће трајати до 30. априла, организовале су задужбина Mомчило Момо Капор и Медија центар Одбрана. На изложби су приказане слике и цртежи Моме Капора, на којима доминира линија, рађени на уљу и пастелу. Неки од ових радова ће први пут бити приказани домађој публици. О изложби смо разговарали са Љиљаном Капор, супругом нашег писца и сликара, која је уједно и оснивач и председник задужбине.

“Што се тиче изложбе, свака је била другачија и то ми је у ствари био циљ да на разне начине приближим Мому као сликара кроз многе ствари које је он радио, па сам тако имала и његов атеље, па сам имала и његове школице, па сам имала ретроспективну изложбу и ево дошли смо и до, нечега што је њему било можда најдражаје а то је цртеж”, каже Љиљана Капор.

Ових дана навршава се 88 година од рођења и 15 година од смрти Моме Капора који се у својим делима бавио и нашим људима који живе у дијаспори и њиховом носталгијом за родним крајем.

“Прво да поздравим све наше људе у дијаспори, мада Мома није волео ту реч дијаспора, него је говорио - наши у расејању. Много је путовао и био је стварно вољен, како у земљи тако и у иностранству., међу нашим људима. У ствари једино су га интересовале судбине и начин живота наших људи који живе у иностранству и о томе је писао, чак има једну дивну књигу “Драги наши” која је буквално посвећена нашим људима у иностранству”, каже Љиљана.

Задужбина Момо Капор постоји од 2010. године и сваке године наизменично додељује награде за књижевност и сликарство. Ове године лауреат награде за сликарство је сликар Марко Кусмук који је, попут самог Моме Капора, рођен у Сарајеву а живи и ради у Београду.

“Од самог почетка Момо нас је, нарочито ову моју генерацију која је имала прилику од самог дитињства да прати Момов рад, бомбардовао културом. У неком периоду мог дитињства када су нам родитељи читали оно што је он писао, то су и обично пратиле неке илустрације. И тај његов цртеж који се ту провлачио на неки начин већ је кројио нашу судбину, на неки начин је то била нека полазна тачка нашег информисања која је везана за ликовну уметност.”, каже Кусмук.

Награда Момо Капор уручена је Марку Кусмуку у Скупштини града Београда, а заинтересовани могу погледати његове слике у београдској галерији Сањај, где су представљени и радови његовог колеге Вељка Ваљаревића.

уторак, 15. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом