четвртак, 15.12.2022, 11:54 -> 13:43
Замишљена домовина наших емиграната
Етнографски институт САНУ у сарадњи с Музејом града Београда организовао је промоцију књиге "Замишљена домовина: Клубови, идентитет и интеграција српских гастарбајтера у Бечу" др Милоша Рашића.
Конак кнегиње Љубице био је претесан за све који су присуствовали промоцији књиге, докторског рада "Замишљена домовина", антрополога Милоша Рашића, који је око 7 година проучавао српску дијаспору у Бечу.
"Када сам први пут почео да се бавим српским гастарбајтерима, како их називам у својој књизи, нисам могао ни да замислим шта они подразумевају под својом домовином. Често су говорили да воле своју домовину, своју отаџбину и да воле да јој се враћају, међутим кроз истраживања касније, у резултатима своје књиге, схватио сам да та домовина, како је они доживљавају, постоји заправо у њиховим главама. Мислим да је најважнији резултат то што сам увидео, као и неке моје колеге које се баве сличним темама, да наши мигранти у западноевропским земљама имају подвојене идентитете.
То подразумева да они користе мало садржаја култуте Србије, мало садржаја културе Аустрије, или Немачке, или неке друге земље где живе, у зависности од потребе и датог тренутка, а мешањем те две културе, они стварају посебну, засебну културу, која је у ствари култура српских миграната у Аустрији, Немачкој и другим земљама у којима се налазе", кажедр Рашић.
Овај занимљив и вредан научни рад помогла је Управа за дијаспору и Србе у региону при Министарству спољних послова.
"Ја сам сигуран да је Милош успео да мапира све проблеме са којима се наши држављани и дијаспора суочава у Аустрији и Бечу. Баш у борби против те асимилације, ја сам више за израз интеграције, свакако наша дијаспора која живи у другим државама треба да се интегрише, треба да буде саставни део тог друштва, али и да сачува везе са матичном државом", каже
О овој вредној књизи говорили су проф. др Драгана Антонијевић, проф. др Дуња Њаради и др Милеса Стојановић Бановић, а вече је водио др Срђан Радовић.
Коментари