Читај ми!

Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55

Гост у студију је председник Управног одбора Хуманитарног центра за интеграцију и толеранцију Ратко Бубало. Реприза емисије у 02.03 и сутрадан, у уторак, у 13.25 на РТС Свет.

Већ дужи низ година у Босни и Херцеговини (БиХ) се, пре свега на подручју њеног федералног ентитета, у оквиру пројекта Светске банке, спроводи поступак сређивања земљишних књига, односно тзв. „хармонизација података". Због недовољне транспарентности процедуре усклађивања земљишних књига, у тој суседној нам држави, многи Срби који су одатле иселили било својевољно, пре рата, али и присилно током рата, нису упознати са могућношћу да би могли да остану без земљишне и друге непокретне имовине.

У циљу очувања имовинских права Срба из Федерације БиХ покренута је заједничка кампања од стране надлежних институција Републике Српске и Републике Србије како би се грађани српске националности максимално укључили у поступак усклађивања података о некретнинама, катастра и земљишних књига у том ентитету БиХ.

Колико је овај пројекат сређивања земљишних књига значајан и шта је његов основни циљ, као и зашто је важно одазвати се овој акцији, затим и како тече одазив самих Срба пореклом са тих простора, колико их се до сада одазвало, која је процедура, где и како се могу да се јаве сви они који се још нису одазвали на позив, и на крају које су последице ако се не јаве у року и који све проблеми могу да из тога произађу? О тим и другим питањима везаним за процес сређивања земљишних књига у ФБиХ у студију говори гост, председник Управног одбора Хуманитарног центра за интеграцију и толеранцију Ратко Бубало.

У емисији ћемо се такође упознати и са актуелним стањем, односно судбином Срба у Општини Вареш, у Зеничко-добојском кантону, што је у основи и слика стања на готово целој територији Федерације БиХ, одакле се велики број Срба иселио, раније из само економских разлога, а касније, током деведесетих, и због ратних међунационалних сукоба, када су били принуђени да напусте свој родни крај и иза себе оставе завичај, прадедовску земљу и многе друге некретнине које су данас узурпиране од стране њихових некадашњих комшија Бошњака или Хрвата.

Из другог дела емисије пажњу упућујемо на занимљиву и важну причу о дубровачким Србима, односно причу о веома развијеној књижевности Срба у Дубровнику, која је у време Титове Југославије била потпуно потиснута и готово заборављена. Недавно објављени репринт капиталног дела „Дубровачка књижевност" дум Ивана Стојановића из 1900. године говори у прилог томе да је дубровачка књижевност заоставштина писана на српском језику, те да она потпада под српску интелектуалну својину. Ово реиздање је објавио Центар за српске студије из Бањалуке а приредили су га професори Душко Певуља и Татјана Богојевић.

Емисија завршава музичким спотом „Аве Сербиа", која ће нас подсетити на великог српског песника Јована Дучића, у чију част се и управо овог новембра у Требињу одржавају традиционалне „Дучићеве вечери поезије".

Уредници емисије Нада Вукелић и Мирослав Карлица

Музичка уредница Бранка Лолић

Редитељка Драгица Гачић

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње