Читај ми!

Нова 3D технологија?

На Националном универзитету у Сеулу у Јужној Кореји развијају технологију која би могла довести до масовне производње наочара за гледање филмова у 3D формату без наочара. Уместо стакла користи се препреку са прорезима па кроз наочаре гледате екран тако да свако око види слику другачије, што подстиче мозак на стварање илузије дубине. За пројекцију не треба више пројектора, довољан је само један, преноси Би-Би-Си.

Произвођачи телевизора покушали су да користе сличан трик, али да би функционисао, гледаоци би морали бити на одређеном месту испред уређаја. То није практично ни у дневној соби, а камоли у биоскопу.

Тродимензионалне слике на биоскопским платнима се обично стварају пројектовањем дводимензионалних слика кроз посебан филтер. Гледане голим оком, слике се чине као да су једна преко друге, али уз поларизоване наочаре, које једном оку омогућавају да види само једну, а другоме само другу слику, ствара се осећај дубине простора.

Произвођачи телевизора су почели да развијају другу технологију која укључује баријеру са прорезима, а која се ставља испред извора слике. Прорези су намештени тако да распоређују светло са пријемника за свако око појединачно без преклапања, али то има ефекта само ако седите на тачно одређеном месту.

Јужнокорејски истраживачи су развили ову технологију како би могла да подржи знатно већи распон углова гледања. У томе су успели тако што су повећали ефикасност прореза уз помоћ поларизатора, сличан оном какав се користи код сочива наочара за гледање 3D филмова и коришћењем посебног слоја за екран.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом